Rodzaje szklanek – jakie szklanki do jakiego napoju wybrać?

Rodzaje szklanek: jak wybrać najlepsze szklanki do napojów? | blog e-sklep KROSNO

Szeroka oferta szklanek KROSNO nasuwa pytanie, jak wybrać te idealne zarówno uwzględniając własne upodobania, jak i pod kątem serwowanego napoju. Warto dowiedzieć się, jak na pierwszy rzut oka ocenić ich przeznaczenie i wybierać je świadomie – nie tylko pod kątem preferowanego wzornictwa. Jak używać szklanek zgodnie z ich przeznaczeniem? Czym różnią się szklanki do wina od tych do wody, a jaką charakterystykę mają te do koktajli? Co jeszcze ma znaczenie?

 

Wskazówka w kształcie

Wybierając szklanki do napojów, szczególną uwagę należy zwrócić na ich kształt. Każdy element ma bowiem znaczenie, jeśli chodzi o funkcjonalność naczynia, a więc na docelowy smak tego, co się w nim znajduje. Planując zakup, warto zastanowić się, jakie ma się wobec nich oczekiwania.

Kupując szklanki, trzeba sprawdzić, czy:

  • mają nóżkę – trzymając za nią, nie zmienia się pod wpływem ciepła dłoni temperatury zawartości;
  • zwężają się lub rozszerzają – ma to znaczenie w kontekście uwalniania się aromatu w całości lub skupiania go u góry, w jednym punkcie;
  • wyróżniają się większą lub mniejszą pojemnością – ta związana jest nie tylko z docelową objętością wody czy koktajlu, ale też tym, czy w naczyniu zmieszczą się dodatki: lód, owoce, zioła, etc.;
  • z grubym dnem – chroni ono lód przez zbyt szybkim topnieniem, a płyn przed ogrzaniem w dłoni;
  • są lub nie przejrzyste, rzeźbione, kolorowe – czy ukazują barwę zawartości w pełnej krasie, czy załamują światło, mają nadruki, frezy itp.;
  • szkło, z którego są wykonane, jest hartowane lub nie – trzeba wziąć to pod uwagę, chcąc serwować w nich gorące napoje.

Dzięki tej wiedzy, łatwiej jest zdecydować się na konkretny model. Rodzaje szklanek wyróżnia też różne zastosowanie.

Szklanki do napojów i wody

Decydując się na szklanki do wody czy napojów, warto kierować się przede wszystkim swoimi upodobaniami i estetyką naczyń. Wśród wielości kształtów, rozmiarów i wzorów, jakie oferuje KROSNO, każdy znajdzie coś dla siebie. Można je np. dopasować do posiadanej zastawy lub efektu, jaki chce się osiągnąć, aranżując stół.

Istotne są także osobiste preferencje – niektórzy wolą pić z niskich, a niektórzy z wysokich szklanek. Kolorowe i wzorzyste z pewnością spodobają się dzieciom.

Wybierając konkretny model, lepiej kupić 2-3 komplety. Dzięki temu zarówno na co dzień, jak i podczas imprezy, nigdy nie zabraknie szklanek do wody dla wszystkich chętnych.

Szklanki do whisky i bourbona

To, co wyróżnia szklanki do whisky i bourbona, to ich niewielka pojemność oraz grube dno i ścianki. Mają one na celu utrzymanie temperatury alkoholu, by zachować oczekiwany aromat. Tego typu niskie szklanki są też w większości przypadków zdecydowanie cięższe niż inne, by pewniej leżały w dłoni. Eleganckie i ozdobne – warto mieć przynajmniej jeden komplet na specjalne okazje!

Szklanki do drinków i koktajli

Najciekawsze i różnorodne są szklanki do drinków i koktajli. Niektóre wyróżnia specyficzny, wymyślony pod konkretny trunek kształt, jak kieliszek do Martini lub Margarity. Inne z kolei niczym się nie różnią od tych do wody – pod warunkiem, że mają grube ścianki i dno. Pośród tych naczyń można też znaleźć wyjątkowo wysokie szklanki, mające 500 ml pojemności i więcej. Mają one za zadanie pomieszczenie przede wszystkim dużej ilości lodu.

Na nóżce lub bez, zwężające się czy rozszerzające – najistotniejszy jest, że zostały wykonane z wysokiej jakości, przeźroczystego szkła Crystalline. Pozwala ono na pełną ekspozycję barwy drinka.

Szklanki do herbaty i kawy

Do picia herbaty i kawy coraz chętniej wykorzystywane są przeznaczone do tych napojów szklanki. O ile w przypadku odmian mrożonych można wykorzystać te do wody czy drinków, o tyle wysoka temperatura wrzątku mogłaby je zniszczyć. Ważne jest więc, by naczynie było wykonane ze szkła hartowanego lub boro-krzemowego. Istotna jest też deklaracja producenta co do odporności termicznej.

Kufle i szklanki do piwa

W bogatej ofercie KROSNO znajdują się również różne rodzaje szklanek do piwa, których kształt przeznaczony jest do konkretnych stylów. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk, które pozwalają cieszyć się pełnym aromatem oraz barwą tego trunku.

Przypominające kieliszki do wina szklanki na nóżce nadają się do serwowania piw ciemnych, takich ja portery czy stouty, ale też schłodzonych owocowych. Z kolei zwężające się naczynia z jeszcze węższą nogą skupiają cały zapach nachmielonego IPA. Wysokie i smukłe eksponują żółty kolor piwa pszenicznego. Szklanki typu „Pure” oraz „Chill” są natomiast niezwykle uniwersalne i sprawdzą się w przypadku wszelkich jasnych odmian.

Szklanki do wina

Ciekawym i oryginalnym w Polsce, a zarazem powszechnym na południu Europy rozwiązaniem, są szklanki do wina. Lekkie i z cienkiego szkła, doskonale sprawdzą się do serwowania odmian lekkich: białych i zielonych lub półwytrawnych czerwonych. Są równie eleganckie, jak kieliszki do tego typu trunku. Przydadzą się podczas serwowania wina do obiadu czy podczas nieformalnego spotkania. 

2021-07-06 09:13:00 0 viewed

Esencja stylu | Kolekcja Venzia KROSNO -15% | e-sklep KROSNO GLASS