Jak dobrać szkło do piwa? Poradnik konesera

Zdaniem niektórych osób, rodzaj szkła wybieranego do poszczególnych napojów nie ma najmniejszego znaczenia, zaś wyjątkiem są kieliszki do wina, których podział wydaje się być najbardziej oczywisty. Jednak warto wiedzieć, że również piwo powinno być spożywane w różnych szklankach lub kieliszkach, w zależności od gatunku tego alkoholu.

Dlaczego należy dobierać szkło do gatunków piwa?

Każdy prawdziwy znawca piwa docenia ten wyjątkowy trunek za bogactwo smaków i aromatów, które są charakterystyczne dla poszczególnych gatunków. Aby móc w pełni rozkoszować się nimi, należy zadbać o odpowiednie szklanki i kieliszki do serwowania, ponieważ szkło do piwa wpływa na jego:

  1. wygląd, a konkretnie na barwę, klarowność oraz pianę,
  2. zapach,
  3. estetykę serwowania i ogólne wrażenie,
  4. komfort spożywania.

Kształt szklanek do piwa ma wpływ na tzw. głowę, czyli pianę. Pozwala jej się rozwinąć i utrzymać. To bardzo ważne, ponieważ w pianie znajduje się wiele substancji lotnych, odpowiadających za aromat. W zależności od rodzaju piwa, piana może rozwijać się i utrzymywać dłużej lub krócej. Z tego powodu, do poszczególnych trunków należy dobierać szkło o odpowiednim kształcie.

Warto podkreślić, że duże znaczenie ma również uchwyt lub nóżka. Trzymając za nie szklankę lub kieliszek, ogranicza się wzrost temperatury piwa, ponieważ nie ogrzewa się go dłonią. W ten sam sposób działa również grubość szkła, które dodatkowo wpływa na postrzeganie barwy trunku, jego klarowność oraz stopień nasycenia dwutlenkiem węgla. W przypadku niektórych gatunków piwa można nawet dostrzec gradację barw.

Jak widać, wszystko ma znaczenie. A o każdy szczegół pomoże zadbać KROSNO ze swoją kolekcją szkła do piwa.

Pokal – kieliszek do piwa lager

Pokal to jeden z najpopularniejszych rodzajów szkła do piwa. Szczególnie dobrze podkreśla barwę, klarowność oraz stopień nasycenia dwutlenkiem węgla. Jego kształt sprzyja utrzymywaniu piany, stopniowo uwalniającej aromaty. Pokal posiada nóżkę, za którą można trzymać kieliszek, dlatego nie wpływa na podwyższenie temperatury piwa. Jest wąski, smukły i wykonany z cienkiego szkła. Przez niektórych jest nazywany subtelniejszą wersją klasycznego kufla, ponieważ oba typy szkła są równie popularne. W ofercie KROSNA znajduje się komplet pokali wykonany ze szkła CRYSTALLINE, które jest krystalicznie przejrzyste, a także wytrzymałe i trwałe.

Pokal - kieliszek do piwa lager Harmony KROSNO

Pokal - kieliszek do piwa lager

Zastosowanie: szczególnie polecany do piwa typu lager (jego ciemniejsze odmiany), ale też do pilznerów oraz koźlaków, np. Dark Lager, American Pilsner, Doppelbock.

Pokal typu Snifter – kieliszek do ciemnego piwa

Swoim kształtem, pokal do ciemnego piwa typu Snifter przypomina kieliszek do koniaku i brandy – jest pękaty i posiada krótką nóżkę. Taki kształt umożliwia wprowadzenie piwa w wirowanie, kolistymi ruchami, dzięki czemu jeszcze intensywniej wydobywa się z niego zapach. Natomiast zwężająca się ku górze czasza, pozwala na dłużej zachować intensywny bukiet smakowy i zapachowy. Bez przeszkód można trzymać taki kieliszek w dłoni, ogrzewając jego zawartość. To zabieg szczególnie polecany w przypadku mocnych piw. Ten rodzaj szkła do serwowania złocistych trunków to kolejna propozycja od KROSNA wykonana ze szkła CRYSTALLINE.

Pokal typu snifter - kieliszek do piwa ciemnego

Zastosowanie: ciemne, aromatyczne, mocne piwa, takie jak koźlak czy stout, np. Scotch Ale, Belgian Pale Ale

Irish Imperial Pint – szklanka do piwa ciemnego

Niska szklanka o lekko zwężającej się czaszy idealnie sprawdza się do serwowania ciemnych piw o mocnym aromacie, który jest kumulowany wewnątrz. Irish Imperial Pint pięknie eksponuje ciemną barwę piwa i dłużej utrzymuje pianę.

Irish Imperial Pint – szklanka do piwa ciemnego Elite KROSNO

Irish Imperial Pint – szklanka do piwa ciemnego

Zastosowanie: ciemne, mocne, aromatyczne piwa, np. IPA, English Pale Ale, Amber Ale, American Pale Ale, Porter

Szklanka do piwa rzemieślniczego

Szklanka do piwa rzemieślniczego ma charakterystyczny kształt, wyróżniający się ryflowaniem w jej dolnej części. Dzięki temu można wygodnie trzymać ją w dłoni. Natomiast zwężenie w jej górnej części utrzymuje pianę oraz pozwala na dłużej zachować smak i aromat piwa.

Szklanka do piwa rzemieślniczego Splendour KROSNO

Szklanka do piwa rzemieślniczego

Zastosowanie: przeznaczona głównie do piw rzemieślniczych i warzonych zgodnie ze specjalnymi recepturami

Weizen – szklanka do piwa pszenicznego

W ofercie KROSNA można znaleźć charakterystyczną szklankę, idealną do piwa pszenicznego, która wyróżnia się ciekawym wzornictwem. Jest zwężana ku dołowi, z wyraźnym zagłębieniem, co umożliwia pewne trzymanie szklanki w dłoni. Dzięki temu, że jest wysoka i smukła, doskonale eksponuje barwę piwa i dłużej utrzymuje jego pianę.

Weizen – szklanka do piwa pszenicznego Splendour KROSNO

Weizen – szklanka do piwa pszenicznego

Zastosowanie: jasne piwa pszeniczne, np. Dunkelweizen, Weizenbock, Gose

Zestaw konesera piwa

W ofercie KROSNA można też znaleźć zestaw do piwa, w którym znajduje się kieliszek do degustowania wymagających piw, m.in. smakowych, z eleganckiej linii Avant-Garde. Jego długa i smukła nóżka chroni przed podnoszeniem temperatury trunku ciepłem dłoni. Natomiast lekko zwężany ku górze kształt, powoli uwalnia smak i aromat piwa. Tego rodzaju kieliszki są wyprodukowane z przejrzystego szkła – CRYSTALLINE. W zestawie znajduje się także klasyczny pokal, przeznaczony do ciemnego piwa oraz wysoka i smukła szklanka do piw pszenicznych i regionalnych.

Zestaw konesera piwa Brewery KROSNO


Zestaw konesera piwa Brewery

Rodzajów szkła do piwa jest wiele, ale na początek, w swoim barku warto mieć kolekcję kilku najpopularniejszych, takich jak: szklanka do piwa lager, kieliszek i szklanka do ciemnego piwa oraz szklanka do piwa pszenicznego. Dobrze jest też posiadać szklanki do piwa rzemieślniczego, które od niedawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dobrym rozwiązaniem dla wielu osób może okazać się zestaw konesera piwa, od którego warto zacząć kolekcjonowanie tego wyjątkowego szkła. Jednak przede wszystkim, ilość i rodzaj szklanek oraz kieliszków do piwa należy uzależnić od swoich preferencji smakowych. Dzięki temu zawsze będzie można cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem ulubionego trunku.


2019-01-01 00:00:00 837 viewed