Miliony Francuzów i Włochów nie mogą się mylić – wino i ser to zawsze para idealna i najlepsza propozycja na szybką kolację, spotkanie z przyjaciółmi czy początek długiej biesiady! Spożywanie ich razem otwiera całą paletę zupełnie nowych i nieznanych wcześniej doznań smakowych. Jak je ze sobą połączyć? Które sery pasują do jakiego wina i jak je serwować, by w pełni doświadczyć płynącej z tego przyjemności?
Sery i wina z różnych stron świata
Wszędzie tam, gdzie istniały idealne warunki do hodowania mlekodajnych ssaków, istnieją silne tradycje serowarskie. Aromatyczne sery szwajcarskie i austriackie, słone owcze wyroby ze Szkocji i Podhala, niezwykła i różnorodna paleta nabiału z Francji i Włoch to tylko ułamek z tego, co oferują różne regiony świata. W wielu z tych kultur sery do wina to idealny, pokrzepiający posiłek - w Polsce traktowany jest raczej jako imprezowa przystawka.
Tylko jakie wino do serów wybrać? Od czego to zależy? Co przygotować na przyjęcie lub spotkanie z bliskimi, aby wino do sera grało główną rolę? Warto poznać wszystkie najlepsze połączenia!
Sery miękkie i wino
Sklepowe półki uginają się od serów miękkich i twardych, dojrzewających długo lub krótko, ze specjalnie wychodowaną pleśnią i zupełnie delikatnych, kozich, owczych, krowich, a coraz częściej również… wegańskich. Na szczęście, aby wiedzieć, jakie wino do sera dobrać, wystarczy poznać dwie złote zasady!
Miękkie sery, takie jak edam czy gruyère, charakteryzują się smakiem, który trudno jest wyczuć natychmiast. Potrzeba nieco więcej czasu, aby je poznać i docenić. Z tego względu trzeba uważać, aby nie przytłumić ich aromatami wina.
Tutaj doskonałym wyborem będzie wytrawne lub półwytrawne białe wino do serów miękkich – tak subtelne, jak one. Świeże, nawet lekko musujące i chłodne – szczególnie w przypadku tych najbardziej rozpływających się w ustach gatunków - bez dominujących nut kwiatowych, to jedno z najlepszych połączeń.
Sery twarde i wino
Dobierając wino do serów twardych, takich jak parmezan, bursztyn czy dziugas, trzeba pomyśleć o ich intensywności. Im bardziej dojrzałe i ostre lub wędzone, tym lepiej komponować się będą z cięższymi i wytrawniejszymi winami czerwonymi. To drugi koniec skali, na której początku znajduje się miękki i delikatny nabiał. Można więc kierować się intuicją, dobierając tym intensywniejsze aromaty trunku, im twardszy i obfity w smak jest ser. Czy ta odpowiedź ma jednak zastosowanie dla pytania, jakie wino do serów pleśniowych kupić?
Sery pleśniowe i wino
W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych przypadków, wino do sera pleśniowego dobierane jest na podstawie nieco innych kryteriów. To bowiem jeden z niewielu przypadków, gdy do przystawki słonej dobiera się trunek… słodki. Jego mocny smak uzupełni zaskakujące doznania, jakie są domeną tej odmiany nabiału.
Obok tego, jakie wino do sera pleśniowego wybrać, ważna jest również wiedza, jak je spożywać, by nabiał rozpłynął się na języku. Po ukąszeniu kawałka pokrytego pleśnią lazura czy camemberta, należy szybko wziąć do ust mały łyk bardzo dojrzałego i słodkiego trunku. Tak pozyskane zupełnie nowe doświadczenie dla kubków smakowych pozwoli zrozumieć zachwyty Francuzów czy Anglików nad najmocniej „pachnącymi” odmianami sera!
Wino idealne do deski serów
Zarówno na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi, jak i eleganckie przyjęcie warto przygotować deskę serów! Wybrany nabiał - razem z bakaliami, owocami, ziołami, a nawet mięsnymi przystawkami - poukładany w przemyślany sposób na kawałku drewna będzie prezentować się rewelacyjnie. Tylko jakie wino do deski serów dobrać?
Przygotowując tego typu przystawkę, trzeba mieć na uwadze drugą złotą zasadę łączenia w pary obu wyrobów: ser i wino smakują w duecie najpełniej, jeśli pochodzą z tego samego regionu. Jeśli na półmisku znajdzie się więc nabiał włoski, niemiecki lub francuski, również trunki powinny być produkowane w tych krajach. Taki świadomy wybór pozwoli dodatkowo zdobyć wiedzę na temat różnych gatunków zarówno sera, jak i wina. Jest też doskonałą okazją do kulinarnych podróży!