Wino i podróże - 7 najbardziej popularnych regionów winiarskich w Europie

W Europie zdecydowanie bije serce winiarskiego świata. To stąd pochodzą najlepsze wina na świecie. Najpopularniejsze regiony winiarskie to Francja, Włochy, Hiszpania, Gruzja, Węgry, Mołdawia i Niemcy, które są chętnie odwiedzane przez osoby zainteresowane enoturystyką. Na czym ona polega, jakie lokalne wina w Europie są najlepsze i skąd warto przywieźć taką pamiątkę?

 

Enoturystyka

Łatwość podróżowania sprawiła, że turyści zaczęli wyjeżdżać w konkretne miejsca w Europie tylko na kilka dni. Jedni z nich zbierają magnesy, inni próbują lokalnych dań, a jeszcze inni podglądają miejscową przyrodę. Lot samolotem w obie strony kosztuje nierzadko tyle, ile weekendowa impreza w dużym mieście, dlatego takie wycieczki w konkretnym celu nikogo już nie dziwią.

Jednym z rodzajów takiego typu podróżowania jest enoturystyka. Polega ona na tym, że odwiedza się miejsca, które w jakiś sposób związane są z winem – można zwiedzać winiarnie, uczestniczyć w winiarskich eventach albo wybrać się do lokali opisywanych w Internecie jako specjalizujące się w podawaniu oryginalnych typów win. Ulubione destynacje enoturystów to Francja, Włochy, Hiszpania, Gruzja, Węgry, Mołdawia czy Niemcy. To tam można spróbować najlepszych win w całej Europie. Jakie regiony tych krajów odwiedzić i na jakie trunki postawić?

Francuskie winiarnie

Francuskie wino budzi skojarzenia z elegancją, romantyzmem, miłością czy randką. Pod względem wielkości produkcji Francja jest niekwestionowanym liderem. To z tego kraju podchodzą popularne odmiany, takie jak merlot, chardonnay, cabernet sauvignon, chenin blanc. Poszukując w sklepach win wytrawnych i słodkich możemy spotkać się tylko z uśmiechem politowania – taka klasyfikacja w tym kraju nie istnieje. Aby zrozumieć, z czym mamy do czynienia, musimy zwrócić uwagę na oznaczenia: vin de table (najtańsze wina stołowe, mieszanki roczników lub szczepów winogron), vin de pays (po słowie pays pojawia się nazwa regionu, z którego pochodzi dane wino), wina VDQS (niewiele win regionalnych, które starają się o dostanie najwyższej klasy) i AOC (najdroższe i produkowane przy zachowaniu rygorystycznych norm wina). Klasyfikacja ta jest dużo bardziej skomplikowana, a najciekawsze wina dla enoturystów to właśnie te pochodzące z konkretnych regionów. Znajdziemy je na południu i w środkowej części krajów. Odwiedzając Prowansję, Dolinę Loary, Jurę i Sabaudię, Szampanię, Alzację, Dolinę Rodanu, Burgundię, Langwedocję czy Bordeaux pamiętajmy o zakupie butelki wina na pamiątkę, którą wypijemy w domu w eleganckim kieliszku podczas romantycznej kolacji.

Wino z Włoch

Włochy to region Europy, w którym ten napój podawany jest od starożytności. Wino towarzyszy Włochom przy obiadach i kolacjach, podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy przyjęć dla współpracowników. Wina są różnorodne – od bardzo słodkich, jak moscato bianco po niezwykle wytrawne. Jeśli kolacja składa się z wielu dań, do każdego podawany jest inny gatunek tego napoju, aby podkreślić smak potrawy. Tu również nie spotkamy się z polską klasyfikacją win słodkich i wytrawnych – podawany jest region ich pochodzenia.

Miejsc, które mogą być destynacją enoturystów są m.in. Lombardia, Umbria, Sycylia, Abruzja, Toskania, Lacjum, Kampania i wiele innych. Jeśli wybieramy się do Włoch, sprawdźmy, jaki region winiarski znajduje się w pobliżu, a następnie zamówmy kieliszek czerwonego lub białego wina z tego miejsca podczas kolacji złożonej z miejscowych przysmaków.

Hiszpańskie winnice

Hiszpańskie wina pojawiły się już 2500-3000 lat temu. Chociaż Rzymianie rozwinęli w nim produkcję do maksimum na miarę starożytności, najazd muzułmańskich Maurów spowodował upadek tej tradycji i upadek winiarstwa na tym obszarze na kolejne dziewięć stuleci. Dziś nie ma kraju, w którym winnice zajmują tak dużą powierzchnię. Nic dziwnego – hiszpański klimat jest wręcz idealny do uprawy winogron.

Regiony winiarskie Hiszpanii różnicuje ich specyficzny mikroklimat i jakość gleb. Te pozwalają na rozwój konkretnych szczepów winorośli. Najlepsze wina białe produkuje się więc w chłodnej Galicji, a czerwone w mniej wilgotnej Kastylii-Leon. Koniecznie spróbujmy win z La Rioja, Nawarry czy z Aragonii. Kieliszek katalońskiego legendarnego Priorat czy musującego Cava to jedno z najlepszych wspomnień enoturystów, którzy odwiedzają te regiony Europy.

Gruzińskie trunki

Chociaż w innych krajach wina produkowane są od starożytności, nie ma starszego regionu winiarskiego, niż Gruzja. Tam uprawę winorośli rozpoczęto prawdopodobnie nawet 7 tysięcy lat p.n.e., a więc korzenie tych działań zbiegają się z początkami ludzkiej cywilizacji. Nie bez powodu wyjątkowy sposób wytwarzania wina przez Gruzinów, polegający na zakopywaniu wypełnionych winem glinianych naczyń w ziemi, czasem nawet na 50 lat, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Picie wina w Gruzji to też mnogość tradycji. Służy ono głównie do wznoszenia toastów. W niektórych regionach wręcz nie wypada samodzielnie sięgnąć po kieliszek, póki gospodarz nie skończy swojej przemowy (a te mogą trwać bardzo długo). Wina z Gruzji mogą być półsłodkie, półwytrawne albo wytrawne. Najbardziej znane odmiany to Mukuzani, Saperavi, Tsinandali, Pirosmani czy Kindzmarauli.

Węgierskie odmiany win

Węgry nie należą do regionu, który przychodzi na myśl jako jeden z pierwszych, gdy myślimy o winie. Jednak to właśnie stamtąd – z winiarni położonych w aż 22 regionach, w tym w Mátrze, Szekszárdzie, Sopronie, Somló czy Mórze – pochodzą jedne z najbardziej znanych na świecie win. To wszystko dzięki wyrafinowanym przepisom i rozwiniętym rodzimym odmianom, z których powstają na północy głównie wina białe i kilka odmian południowych win czerwonych.

Jedno z węgierskich win jest jednak znane na całym świecie. Tokaj, czyli białe deserowe wino z północy Węgier jest wspominany nawet w węgierskim hymnie narodowym! Jeśli odwiedzamy Węgry, na pamiątkę koniecznie przywieźmy butelkę Tokaju, który spożyjemy wraz ze swoimi przyjaciółmi.

Mołdawskie rarytasy

Mołdawia to obowiązkowy cel enoturystyki. Kraj ten promuje się właśnie najlepszymi odmianami wina, bardzo mocno związanego z lokalną historią i kulturą. Dzięki idealnemu pod uprawę roślin klimatowi oraz tysiącom lat tradycji winiarskiej, mołdawskie wina uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Na północy robione są wina słodkie, zaś na południu powstają najlepsze odmiany Merlota czy Rara Negra. Enoturyści najchętniej dowiedzają winnice Et Cetera, Chateau Vartely, Cricova i Vinaria Purcari. Warto wyskoczyć do tego kraju na lampkę wina i wrócić do domu następnego dnia. Taka wycieczka na pewno będzie niezwykłą przygodą.

Niemieckie wina na wyciągnięcie ręki

Niemcy pod względem produkcji wina na świecie zajmują siódme miejsce. Ich rieslingi, dornfeldery czy regenty są bardzo popularne. Kupując niemieckie wino zwróćmy uwagę na klasyfikację. Wina stołowe oznaczane są jako Tafelwein. Regionalne to z kolei Landwein. Najlepsze wina wyróżniają się klasyfikacją QbA i QmP. W tym kraju, tak jak w Polsce, możemy kupić wina słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Kiedy odwiedzamy Wirtembergie, spróbujmy kieliszek tamtejszego czerwonego wina. Może się okazać, że doskonałe wino może pochodzić także z kraju, w którym przez połowę roku jest niewiele słońca.

2019-08-26 07:47:00 352 viewed
Komentarze