Różowe wino to jeden z najstarszych trunków znanych ludzkości! Jego wyjątkowe walory smakowe wydają się jednak być dopiero co odkrywane – wino rose powoli zdobywa popularność, coraz częściej pojawiając się na sklepowych półkach między białymi a czerwonymi odmianami. Jak robi się różowe wino? Do czego je pić, by zyskało na smaku i aromacie? W czym i jak je serwować?
Różowe wino – skąd się wzięło?
Istnieje wiele mitów na temat tego, skąd bierze się wino różowe. Jedne z nich mówią, że produkuje się je z różowych winogron, inne zaś, że ze zmieszania czerwonego i białego trunku. Częściowo to prawda - znane już starożytnym wino rose tworzone jest głównie na dwa główne sposoby z czarnych gron.
Choć wino różowe - półsłodkie czy półwytrawne – bardzo rzadko powstaje jako efekt kupażu odmian białych i czerwonych. Niezależnie od metody z pewnością łączy jednak w sobie cechy obu. Jest lekkie i niezobowiązujące, a równocześnie potrafi zachwycić intrygującym bukietem smakowym. Jak wygląda jego produkcja i jak je pić, aby odkryć wszystkie jego walory?
Jak powstaje różowe wino?
Winiarnie produkujące dobre różowe wino znajdują się głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale można je spotkać też w innych częściach świata. Oprócz rzadkiej, a w niektórych krajach wręcz zakazanej, metody wytwarzania go za pomocą mieszania win białych i czerwonych, do jego produkcji używa się przede wszystkim technologii saignée (krwawienia) i maceracji.
By uzyskać najlepsze różowe wino metodą „krwawienia”, korzysta się z moszczu z czarnych winogron, powstającego podczas produkcji trunku czerwonego. Odsącza się część różowego soku, a następnie fermentuje się go, uzyskując wino rose. W zależności od intensywności barwy, można uzyskać trunek różowy, pomarańczowy, ciemnoczerwony, niemal biały, a nawet fioletowy.
Chcąc uzyskać różowe wino poprzez macerację, skórki maceruje się z moszczem przez zaledwie kilkanaście godzin. Po tym czasie zabiera się wszystkie, a moszcz poddaje się fermentacji – im dłużej się je bowiem zostawi, tym intensywniej czerwony kolor docelowego trunku się uzyskuje.
Istnieją też różne lokalne niuanse, jak prasowanie gron niebieskich przed fermentacją albo wykorzystywanie bardzo rzadkich gron różowych, poddawanych pełnej fermentacji. Metody te są jednak niszowe.
Jakie są rodzaje różowego wina?
Delikatne i orzeźwiające rose można podzielić na takie kategorie, jak odmiany białe i czerwone. Istnieje: wino różowe półwytrawne, wytrawne, półsłodkie i słodkie. Jest także wersja musująca. W zależności od stopnia cierpkości można elastycznie dostosować je do okazji oraz spożywanych potraw. Każdy rodzaj charakteryzuje się specyficznym bukietem. Dobrze jest docenić różowe wino - do czego i jak je serwować, by podbiło smak potraw i podniebienia gości?
Jak serwować różowe wino?
Tak jak w przypadku innych trunków, warto wiedzieć, jak podawać różowe wino, aby oddało ono wszystko to, co w nim najbardziej wartościowe. Idealna temperatura serwowania to 10-12 °C.
A jakie kieliszki do różowego wina będą najlepsze? Przede wszystkim klarowne, aby móc nacieszyć oczy pięknym, mieniącymi się w świetle odcieniami różu. Ważne też, by czasza bardzo delikatnie zwężała się ku górze.
Doskonałe do picia różowego trunku podczas niezobowiązujących okazji będą szklanki do wina Harmony. Z kolei na bardziej eleganckie okazje można zaserwować je w kieliszkach, takich jak te z linii Splendour lub Avant-Garde. A co podać do wina?
Z czym pić różowe wino?
Różowe wino jest z reguły lekkie i orzeźwiające – współgra więc z przystawkami, sałatkami, serami. Wspaniale komponuje się z daniami włoskimi i francuskimi. Jego słodkie odmiany z kolei mogą być podawane z deserami. Musujące różowe wino to zaś rewelacyjny aperitif. Warto pić je świadomie i poznać wszystkie jego tajemnice!
Najpopularniejsze kieliszki do różowego wina od KROSNO