Nalewka z pigwy to jesienny przysmak, którego nie może zabraknąć  w domowej spiżarce. Jej unikalny, lekko cierpki smak, doskonale łączy się z korzennymi i cytrusowymi nutami, tworząc napój, który wspaniale rozgrzewa i poprawia nastrój w chłodne dni. Jak zrobić nalewkę z pigwy i do czego można ją wykorzystać?

Jak zrobić nalewkę z pigwy i do czego można ją wykorzystać? blog KROSNOJak zrobić nalewkę z pigwy i do czego można ją wykorzystać? blog KROSNO

Nalewka z pigwy

Owocowe trunki oraz inne jesienne przysmaki, takie jak nalewka z orzecha włoskiego czy soki z czarnego bzu są miłym elementem spotkań towarzyskich i dyskusji w ciemne, chłodne wieczory. Nalana do kieliszków nalewka z pigwy i korzenne ciasto to duet, który przyniesie radość i rozgrzeje.

Już sam intensywny, żółty kolor, jakim charakteryzuje się nalewka z pigwy w karafce, wywołuje uśmiech. Ile procent ma ten alkohol, jakie ma właściwości i jak go zrobić, by zamknąć w butelce pełnię aromatu?

Nalewka z pigwy - na co pomaga?

Maceracja ziół i owoców od tysięcy już lat jest sposobem na zachowanie prozdrowotnych właściwości roślin. O prozdrowotny charakter podejrzewana jest także nalewka z pigwy – na co pomaga ten owoc?

Pigwa, dzięki zawartości pektyn pomaga w regulacji trawienia i zapobiega różnorodnym problemom, płynącym z układu pokarmowego. Mając to na uwadze, nalewkę z pigwy można serwować jako aperitif lub dagestif przy sytym posiłku. Żółte, aromatyczne owoce zawierają także mnóstwo witaminy C, a także przeciwutleniacze – dwa ważne elementy dbania o układ odpornościowy. Z pewnością spożywanie zrobionego z nich alkoholu to czysta przyjemność dla zmysłów – gwarantuje poprawę nastroju i optymizm!

Nalewka z pigwy - ma ile procent?

Nalewka z pigwy, podobnie jak większość nalewek owocowych, posiada alkohol w stężeniu mieszczącym się w widełkach od 15 do 30%. Jakie stężenie wyróżnia nalewkę z pigwy – ile procent będzie miał kieliszek – zależy od czynników takich, jak: sposób przygotowania, proporcje składników, rodzaj użytego alkoholu, a nawet stopień dojrzałości użytych do produkcji owoców. Może być mocniejsza lub słabsza - wartość procentową kontroluje się poprzez dostosowanie ilości spirytusu użytego do maceracji owoców.

Nalewka z pigwy - z czym pić?

Choć przepyszne są solo, można eksperymentować z dodatkami, które nieco odmienią domowe trunki, jak nalewka z pigwy – z czym pić, by podbić aromaty? Jak serwować pigwówkę?

  1. Czystą – domowe nalewki, takie jak nalewka z pigwy najlepiej jest degustować samodzielnie, lekko schłodzone lub w temperaturze pokojowej w kieliszkach do likieru.
  2. Z kostkami lodu – do karafki z pigwówką można przed podaniem dorzucić kilka kostek lodu, aby stała się lżejsza i orzeźwiająca.
  3. Z wodą gazowaną – można rozcieńczyć nalewkę z pigwy wodą gazowaną w proporcji 4:1, aby uzyskać pełen cytrusowego smaku koktajl.
  4. Z tonikiem - kombinacja nalewki z pigwy i toniku to goryczka połączona z orzeźwiającym aromatem.
  5. Z sokiem z cytryny - dodanie odrobiny soku z cytryny do nalewki z pigwy może podkreślić jej aromat i nadać jej świeżości.
  6. Z białym winem - nalewka z pigwy może być doskonałym dodatkiem do białego wina, a połączenie tych dwóch trunków da efekt w postaci delikatnego drinka.
  7. Z dodatkiem przypraw korzennych – do nalewki z pigwy doskonale pasują cynamon, goździki, imbir czy gałka muszkatołowa, które można dodać już na etapie przygotowania jej.

Nalewka z pigwy daje wiele możliwości – a jak wykorzystać pigwę z nalewki w kuchni?

Pigwa z nalewki - jak wykorzystać?

Nie tylko sam napój wprawia w dobry nastrój, ma na to wpływ też smakowita pigwa z nalewki – jak ją wykorzystać w kuchni? Pyszne i aromatyczne owoce można użyć na wiele różnych sposobów, np.: w całości lub blendując je na gładką masę. Najpopularniejsze przepisy to m.in.:

  • nadzienia i polewy deserowe, w tym do lodów czy ciast, muffinek i pączków,
  • konfitury do naleśników lub herbaty, ale też jako dodatek do serów pleśniowych i kozich,
  • sosy do pieczonego mięsa, szczególnie do dziczyzny czy wieprzowiny,
  • baza do rozgrzewającego kompotu.

Pigwa z nalewki ma wiele zastosowań – należy jednak pamiętać, że potrawy z jej dodatkiem, nawet przy dłuższym gotowaniu, mogą zawierać alkohol.

Jak zrobić nalewkę z pigwy?

Czy istnieje uniwersalny przepis na pigwówkę? Jak zrobić nalewkę z pigwy w domu? Bazowy przepis jest bardzo prosty. Aby go zmodyfikować, wystarczy dodać zioła, takie jak goździki, ziele angielskie, imbir czy cynamon albo skórkę z cytryny czy pomarańczy do słoika wraz z cukrem.

 

Aby przygotować nalewkę z pigwy potrzebne będą:

  • 1 kg pigwy
  • 0,5-1 litra spirytusu lub wódki (im mocniejszy alkohol, tym szybciej będzie gotowa nalewka)
  • 200-300 g cukru

Pigwę dokładnie umyć, osuszyć i pokroić na kawałki. Pestki mogą zostać w środku – zawierają pektyny, które pozytywnie wpływają na docelowy aromat. Umieścić pokrojone owoce w szklanym, czystym słoju. Zasypać je cukrem, a następnie zalać alkoholem – tak, aby całkowicie zanurzyć zawartość słoika w płynie. Szczelnie zamknąć naczynie i umieścić w ciepłym miejscu na 3-4 miesiące. Co jakiś czas potrząsać słoikiem, aby połączyć składniki. Po upływie tego czasu, przecedzić nalewkę przez sitko lub gazę, oddzielając owoce od napoju. Alkohol przelać do karafki i zakorkować, a owoce włożyć do słoika. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Jak podawać nalewkę z pigwy? Kieliszki i karafki od KROSNO:

  1. Kieliszki do wódki na nóżce Mixology 35 ml
    Kieliszki do wódki na nóżce Mixology 35 ml
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 42,49 zł Cena podstawowa 49,99 zł Najniższa cena 49,99 zł
  2. Karafka do likieru Jabłko Vintage 1000 ml
    Karafka do likieru Jabłko Vintage 1000 ml
    Cena promocyjna 143,99 zł Cena podstawowa 159,99 zł Najniższa cena 159,99 zł
  3. Komplet do likieru Empire II (7 el.)
    Komplet do likieru Empire II (7 el.)
    Cena promocyjna 314,10 zł Cena podstawowa 349,00 zł Najniższa cena 349,00 zł
  4. Kieliszki do likieru lub wódki Splendour
    Kieliszki do likieru lub wódki Splendour
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 51,99 zł Cena podstawowa 64,99 zł Najniższa cena 64,99 zł
  5. Kieliszki do wódki lub likieru Sterling 35 ml
    Kieliszki do wódki lub likieru Sterling 35 ml
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 25,49 zł Cena podstawowa 29,99 zł Najniższa cena 29,99 zł
  6. Kieliszki do wódki Krista 50ml
    Kieliszki do wódki Krista 50ml
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 42,49 zł Cena podstawowa 49,99 zł Najniższa cena 49,99 zł
  7. Kieliszki do likieru GEMA 70ml
    Kieliszki do likieru GEMA 70ml
    Cena promocyjna 30,59 zł Cena podstawowa 35,99 zł Najniższa cena 35,99 zł
  8. Karafka do likieru Legend 600ml
    Karafka do likieru Legend 600ml
    Cena promocyjna 143,99 zł Cena podstawowa 159,99 zł Najniższa cena 159,99 zł

2024-09-05 07:03:00 0 viewed