Wybór odpowiednich kieliszków do nalewek może mieć istotny wpływ na doświadczenie płynące z degustacji. To także doznania estetyczne, które towarzyszą serwowaniu napojów – wśród naczyń tych jest bowiem wiele diametralnie różniących się od siebie projektów, w których pierwsze skrzypce grają detale. Jakie kieliszki najlepiej sprawdzą się do podawania nalewek? Jaki spirytus do ich przygotowania wybrać?
Jaki kieliszek do nalewki wybrać?
Naczynia do serwowania różnych trunków różnią się od siebie w każdym aspekcie. Ich elementy mają nie tylko podobać się biesiadnikom, ale grają też swoją rolę w świadomej degustacji. I tak w jednych istotne jest ogrzewanie napoju chwytem dłoni w trakcie spożywania, a w innych utrzymanie niskiej temperatury poprzez unikanie dotykania ścianek. W wielu różnych aromat skupia się na górze czaszy, podczas gdy w innych nie ma to znaczenia, np.: kieliszki o lekko stożkowatym kształcie mogą pomóc w koncentracji nut i poprawić doznania smakowe.
Pojemność czaszy zależna jest zaś z reguły od mocy wybranego alkoholu. A jaki kieliszek do nalewki wybrać? Z pewnością szklany – tak, aby napój cieszył nie tylko swoim smakiem, ale też wyglądem i owocowym kolorem.
Jaki kieliszek do nalewki?
Podczas wyboru kieliszka do nalewki warto zwrócić uwagę na jego pojemność oraz kształt. Nalewki zwykle serwuje się w mniejszych naczyniach, których pojemność wynosi około 50-100 ml – w sam raz na aperitif, digestif lub niespieszną degustację. Ich niewielki kształt pozwala na skoncentrowanie aromatu i smaku trunku. Ważne jest również, aby kieliszki były wykonane z wysokiej jakości szkła, które nie wpłynie na smak napoju oraz pozwoli docenić jego barwę. To podstawowe elementy budowy kieliszka do nalewki.
Drugim istotnym aspektem jest jego design. Wśród szklanych wyrobów można znaleźć te zupełnie proste lub z pięknymi, ręcznie wykonanymi frezami, które odbijają światło. Niektóre są bogato rzeźbione, a inne minimalistyczne. Dla jednych atrakcyjne będą te klasyczne, a dla innych nawiązujące np. do stylu art deco czy zupełnie nowoczesne. Z pewnością każdy znajdzie idealny zestaw dla siebie.
Różnią się one od siebie także pewnym detalem, który ma wpływ na doznania, płynące z degustacji.
- Kieliszki na długiej nóżce powinny być za nią trzymane – dzięki temu temperatura napoju pozostaje niższa przez dłuższy czas. Są one wizualnie odbierane jako bardziej eleganckie, kobiece, szykowne. Są idealne do serwowania nalewek, które najlepiej smakują schłodzone.
- Kieliszki bez nóżki lub na krótkiej nóżce stworzone są do trzymania w dłoni, która oddaje swoje ciepło do naczynia. Powolne, teoretycznie nieznaczne podgrzewanie pozwala na uwolnienie kryjących się głębiej aromatów. Służą do podawania nalewek, które oddają aromaty z czasem.
Wybierając kieliszki do nalewek, najlepiej jest kupić komplet tych naczyń wraz z pasującą doń karafką ze szczelnym korkiem. Przechowywana w niej nalewka może stać w reprezentacyjnym miejscu i stanowić swego rodzaju ozdobę. Z pewnością jej zawartość - pięknie podana - umili również wieczorne spotkanie z przyjaciółmi czy romantyczną kolację.
Jaki spirytus do nalewek wybrać?
Przy okazji własnoręcznego przygotowywania nalewek, które będą serwowane w perfekcyjnie dobranych kieliszkach, oprócz soczystych owoców należy z dużą pieczołowitością wybrać alkohol. Jaki spirytus do nalewek wybrać? Wybór odpowiedniego ma kluczowe znaczenie dla docelowego smaku. Najlepiej więc zdecydować się na ten w pełni czysty, bez zbędnych domieszek i mający odpowiednią moc.
Na rynku jest kilka wiodących marek spirytusów, które doskonale nadają się do nalewek. W razie chęci zrobienia słabszego trunku, wystarczy wymieszać je w odpowiedniej proporcji z wodą.
Najlepsze kieliszki do likieru od KROSNO