Słony karmel to smak dzieciństwa, który od lat coraz śmielej wykorzystywany jest w kulinariach. Słodko-słony dodatek jest coraz częstszym elementem deserów, przekąsek, a nawet koktajli! Ich bazą mogą stać się domowe likier czy nalewka słony karmel. Jak je przygotować i w jakich przepisach można je wykorzystać?
Słony karmel to smak dzieciństwa, który od lat coraz śmielej wykorzystywany jest w kulinariach. Słodko-słony dodatek jest coraz częstszym elementem deserów, przekąsek, a nawet koktajli! Ich bazą mogą stać się domowe likier czy nalewka słony karmel. Jak je przygotować i w jakich przepisach można je wykorzystać?
Likier słony karmel dla miłośników słodkości
Likier słony karmel to idealny napój dla miłośników słodkości, ale też wykwintnych dań i eleganckich trunków. Łagodny i jednocześnie mocny, jest połączeniem intensywnej słodkości i słonego posmaku. Można go pić solo, łączyć z innymi napojami, a także wykorzystywać do wypieków i deserów, a nawet koktajli i dań obiadowych!
Istnieje wiele przepisów, w których główną rolę gra słony karmel, likier w tej postaci doda im przyjemnego aromatu. Desery dla dorosłych, które można wykonać z tym alkoholem, to m.in.:
- tiramisu - zamiast kawy i alkoholu, można dodać likier słony karmel,
- brownie - dodanie likieru o smaku słonego karmelu do masy na brownie lub polewy czekoladowej sprawi, że ciasto będzie miało bardziej wyrazisty smak i aromat,
- lody - likier słony karmel połączony z lodami waniliowymi czy czekoladowymi poprzez zmieszanie z masą lodową lub polanie z zewnątrz, zamieni je w elegancki deser dla dorosłych,
- kawa smakowa - kilka kropel likieru słony karmelu do latte przemieni ją w wykwintną słodkość,
- gorąca czekolada - karmelowy smak nada jej głębi, a likier rozgrzeje organizm.
To tylko kilka z wielu przepisów, w których główną rolę gra likier słony karmel – jak zrobić zaś z nalewką o tym samym smaku dania obiadowe, poprzedzające słodką rozpustę?
Nalewka słony karmel - idealna baza do oryginalnych dań
Nalewka słony karmel może stać się podstawą do przygotowania wyjątkowych i odważnych dań obiadowych. Słodko-słony karmelowy alkohol może być użyty nie tylko w daniach kuchni orientalnej, ale też np. w kuchni molekularnej.
Nalewkę słony karmel można dodać np. do marynaty, w której będzie piekło się mięso, takie jak karkówka czy polędwica. Sos na bazie tego trunku doskonale łączy się z boczniakami. Można też poeksperymentować, dodając kilka kropel do sosu pomidorowego, barbecue czy do pieczeni. Warzywa w nalewce słony karmel i maśle – szczególnie marchewka i dynia – mogą stać się intrygującym dodatkiem do obiadu czy kolacji!
Drinki z likierem słony karmel
Drinki z likierem słony karmel to obecnie hit wielu eleganckich restauracji. Nic dziwnego: wykorzystanie go w koktajlach to nie tylko wytrawny aromat, który niesie solony karmel - likier ze względu na zawartość cukru opada na dno, tworząc ciekawą warstwę kolorystyczną. Przyjemny, deserowy smak czyni z niego doskonały digestif.
Przykładowe koktajle z użyciem tego trunku to m.in.:
- Salted Caramel Martini - połączenie likieru słony karmel z wódką i mlekiem,
- Salted Caramel White Russian - wersja klasycznego White Russian z dodatkiem likieru słony karmel,
- Salted Caramel Apple Cider - połączenie likieru słony karmel z cydrem jabłkowym i cynamonem,
- Salted Caramel Espresso Martini - połączenie likieru słony karmel z espresso i wódką
Z kolei nalewka słony karmel fantastycznie smakuje solo i przyjemnie rozgrzewa. Do jej serwowania najlepsze będą kieliszki do likieru i nalewek. Dzięki swojej budowie, pozwolą w pełni docenić smak, aromat oraz kolor przygotowanych metodą domową trunków.
Jak zrobić likier słony karmel?
Jak zrobić likier słony karmel oraz nalewkę słony karmel w domu? Potrzebne będzie zaledwie kilka składników, takich jak mleko, cukier, sól, ulubione alkohole, a także syrop karmelowy. Ten ostatni składnik warto wykonać samodzielnie w domu – przepis jest banalnie prosty!
Różnice między likierem a nalewką słony karmel są podobne do tych, opisanych w artykule „Likier a nalewka – różnice i podobieństwa”. Także w tym przypadku likier ma docelowo około 15-25% zawartości alkoholu i składa się z 4 głównych składników: mleka, alkoholu, syropu karmelowego i soli. Po przygotowaniu jest niemal od razu gotowy do spożycia. Natomiast nalewka słony karmel to alkoholowy napój, który uzyskuje swój smak i aromat w dłuższym okresie i zazwyczaj zawiera więcej alkoholu niż likier, nawet ok. 30-40%.
Syrop karmelowy – przepis
Składniki:
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- 1/2 łyżeczki soku z cytryny
Sposób przygotowania:
Cukier wsypać do rondla i podgrzewać na średnim ogniu, aż zamieni się w płynną, jasnobrązową masę. Wlać do niego ciepłą wodę zmieszaną z sokiem z cytryny. Całość energicznie mieszać, gotując przez ok. 5 minut, aż syrop zgęstnieje. Gotowy płyn przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce.
Likier słony karmel – przepis
Składniki:
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki syropu karmelowego
- 1/2 szklanki ulubionego alkoholu (np. brandy, rumu lub wódki)
- 1/2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania:
W rondlu podgrzać mleko, cukier oraz syrop karmelowy – do momentu, aż cały cukier się rozpuści. Następnie dodać sól oraz wybrany alkohol – nie gotować! Całość dokładnie wymieszać. Po ostudzeniu trunek przelać do butelek i schłodzić w lodówce.
Nalewka słony karmel – przepis
Składniki:
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki syropu karmelowego
- 1 szklanka spirytusu
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania:
W rondlu podgrzać cukier, syrop karmelowy, wodę i sól, aż cukier i sól się rozpuszczą, a całość dokładnie połączy. Następnie dodać spirytus i ponownie wymieszać – nie gotować! Po ostudzeniu nalewkę należy przelać do butelek i schłodzić w lodówce. Spożywać po kilku dniach od przygotowania.
Kieliszki i karafki do likieru i nalewek od KROSNO: