Pachnąca jesienią nalewka z orzecha włoskiego to pełen aromatu alkohol łatwy do przyrządzenia w domu. Można delektować się nią samodzielnie albo używać jako wspaniały dodatek do deserów, domowych ciast czy imprezowych drinków. W jaki sposób zrobić najlepszą nalewkę z orzecha włoskiego? Jak wygląda proces przygotowania alkoholu? Jak pić nalewkę z orzecha włoskiego?
Nalewka z orzecha włoskiego
Nalewka z orzecha włoskiego to alkoholowy napój, uzyskiwany poprzez macerację orzechów włoskich w spirytusie lub innym alkoholu. Proces ten pozwala na uwolnienie aromatu i smaku orzechów, tworząc charakterystyczny napój o intensywnym profilu smakowym. Doskonały jako aperitif, digestif, a nawet dodatek do deserów trunek można z łatwością przygotować w domowym zaciszu!
Nalewka z orzecha włoskiego - na co pomaga?
Nalewka z orzecha włoskiego - na co pomaga, serwowana podczas posiłku? Ten trunek popularny jest w wielu krajach i kulturach jako napój deserowy.
Orzechy włoskie, których bogactwo zawiera i przechowuje alkohol, są bogate w składniki odżywcze. Wśród nich warto wspomnieć chociażby o:
- właściwościach antyoksydacyjnych - orzechy włoskie bogate są w witaminę E i polifenole,
- korzystnym wpływie na układ krążenia,
- bogactwie składników odżywczych - orzechy włoskie są źródłem białka, błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, witamin z grupy B, magnezu, manganu, fosforu i innych składników odżywczych.
Często podaje się go w małych ilościach po posiłku jako digestif, aby wspomóc trawienie posiłków.
Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego?
Warto mieć w swojej domowej spiżarni różnorodne Jesienne nalewki. Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego, by zaserwować ją swoim gościom w zimowe wieczory? Potrzebne będą na pewno wysokiej jakości, rozłupane, oczyszczone orzechy oraz spirytus lub inny wybrany alkohol, a także duży słój i… trochę cierpliwości. Samodzielne przygotowanie wymaga bowiem czasu, aby maceracja przebiegła prawidłowo.
Jak pić nalewkę z orzecha włoskiego?
Dobrze wiedzieć, jak pić nalewkę z orzecha włoskiego oraz jak ją serwować, aby oddała cały swój smak i aromat. Powinna być podawana w temperaturze pokojowej, ewentualnie lekko schłodzona. Można przechowywać ją w dekoracyjnej karafce ze szklanym korkiem i nalewać do kieliszków do likierów z długą nóżką. Można udekorować je przed podaniem crustem ze zmiażdżonych orzeszków lub skórką cytryny czy pomarańczy.
Nalewka z orzecha włoskiego - przepisy
Najlepsza nalewka z orzecha włoskiego – przepisy, które z łatwością można wykonać w domu są na wyciągnięcie ręki. Świeżo rozłupane, oczyszczone ze skorupek i skórek orzechy włoskie, najlepiej ze starych, wieloletnich drzew, są podstawą każdej receptury. Tę zupełnie podstawową można modyfikować, zmieniając przede wszystkim rodzaj użytego alkoholu, np. na whisky, koniak lub rum, a także w dalszym procesie maceracji dodając przypraw, takich jak cynamon, zmiażdżone ziele angielskie albo nasiona wanilii.
Klasyczna nalewka z orzecha włoskiego
Aby przygotować klasyczną nalewkę z orzecha włoskiego potrzebne będzie:
- 300 g orzechów włoskich
- 500 ml spirytusu spożywczego (70%)
- 250 g cukru
- 250 ml wody
Oczyszczone, poszatkowane orzechy umieścić w szklanym słoju z hermetycznym zamknięciem. Zalać je alkoholem. Postawić w ciemnym miejscu na około 2-4 tygodnie, regularnie, każdego dnia potrząsając słoikiem.
Po upłynięciu procesu maceracji przygotować syrop cukrowy, gotując wodę i dokładnie rozpuszczając w niej cukier. Zostawić do ostygnięcia. Ze słoika z orzechami odcedzić płyn – najlepiej przez sitko lub gazę. Wymieszać go z syropem cukrowym i dokładnie zamieszać.
Nalewkę leżakować minimum 4 tygodnie. Należy przechowywać ją w ciemnym miejscu, w szklanym, czystym naczyniu, np. karafce. Im więcej czasu upłynie przed degustacją, tym lepiej.
Nalewka z orzecha włoskiego na miodzie
Aby przygotować nalewkę z orzecha włoskiego na miodzie potrzebne będzie:
- 200 g orzechów włoskich
- 700 ml miodu
- 500 ml wódki
- skórka z jednej cytryny
Oczyszczone, poszatkowane orzechy wraz ze skórką z cytryny umieścić w szklanym słoju z hermetycznym zamknięciem. Zalać je alkoholem. Postawić w ciemnym miejscu na około 2 tygodnie, regularnie, każdego dnia potrząsając słoikiem.
Po upłynięciu procesu maceracji podgrzać wodę z miodem, rozpuszczając go. Maksymalna temperatura wody nie powinna przekraczać 60 st. C. Ze słoika z orzechami odcedzić płyn – najlepiej przez sitko lub gazę. Wymieszać go z miodem.
Nalewkę leżakować minimum 4 tygodnie. Należy przechowywać ją w ciemnym miejscu, w szklanym, czystym naczyniu, np. w kryształowej karafce. Im więcej czasu upłynie przed degustacją, tym lepiej.
Nalewka z orzecha włoskiego z korzeniem lukrecji
Aby przygotować nalewkę z orzecha włoskiego z korzeniem lukrecji potrzebne będzie:
- 150 g orzechów włoskich
- 700 ml spirytusu spożywczego (70%)
- 150 g cukru
- 500 ml wody
- 1 korzeń lukrecji
Oczyszczone, poszatkowane orzechy wraz posiekanym korzeniem lukrecji umieścić w szklanym słoju z hermetycznym zamknięciem. Zalać je alkoholem. Postawić w ciemnym miejscu na około 2-3 tygodnie, regularnie, każdego dnia potrząsając słoikiem.
Po upłynięciu procesu maceracji przygotować syrop cukrowy, gotując wodę i dokładnie rozpuszczając w niej cukier. Zostawić do ostygnięcia. Ze słoika z orzechami odcedzić płyn – najlepiej przez sitko lub gazę. Wymieszać go z syropem cukrowym i dokładnie zamieszać.
Nalewkę leżakować minimum 4 tygodnie. Należy przechowywać ją w ciemnym miejscu, w szklanym, czystym naczyniu, np. w dekoracyjnej karafce. Im więcej czasu upłynie przed degustacją, tym lepiej.
Karafki i kieliszki do nalewki z orzecha włoskiego od KROSNO: