Jak zrobić domowy miód pitny?

Miód pitny to napój kojarzony ze Skandynawią. Tymczasem niewielkim wysiłkiem ten słodki i aromatyczny alkohol, zwany także „miodówką”, można przygotować w domu. Co to jest miód pitny, jak go zrobić, ile ma procent i czy może się zepsuć, skoro jego bazą są dwa „nieśmiertelne” składniki?

Co to jest miód pitny?

Wśród domowych nalewek i likierów jeden trunek pojawia się wciąż dość rzadko, choć gdy znajdzie się w karafce podczas spotkań wśród znajomych zawsze budzi ciekawość i zainteresowanie. Co to jest miód pitny? To napój alkoholowy otrzymywany przez fermentację miodu, wody i czasem innych składników, jak: zioła, owoce, przyprawy. Proces fermentacji przekształca cukry zawarte w miodzie w alkohol – tak, jak dzieje się to przy produkcji wina lub piwa. 

Jest napojem o bogatej historii, który był popularny w różnych kulturach na przestrzeni wieków. Istnieje wiele różnych receptur na miód pitny - smak i aromat tego napoju mogą znacznie się różnić w zależności od użytych składników i procesu produkcji. Niektóre warianty mogą być słodkie i owocowe, podczas gdy inne są bardziej ziołowe. Podstawowe rodzaje miodu piwnego to:

  • półtorak: to najbardziej klasyczna forma miodu pitnego. Wytwarzany jest z mieszanki jednej części miodu i połowy części wody, w stosunku 1:0,5. Jest zazwyczaj słodki, lekko pikantny, o wyrazistym smaku miodu.
  • dwójniak: jest bardziej alkoholowy niż półtorak. Wytwarza się go z równej ilości miodu i wody, w stosunku 1:1. To napój bardziej wytrawny niż półtorak, ale nadal odczuwalny jest słodki smak miodu.
  • trójniak: jest jeszcze mocniejszy od dwójniaka. Wytwarza się go z dwóch części miodu i jednej części wody, stosunek wynosi 2:1. Jest to dość mocny napój, w którym słodki smak miodu jest bardziej stonowany, a dominuje nuta alkoholowa.
  • czwórniak: to najmocniejsza wersja miodu pitnego. Wytwarza się go z trzech części miodu i jednej części wody, w stosunku 3:1. Czwórniak ma intensywny smak alkoholowy, a słodycz miodu jest zazwyczaj ledwo wyczuwalna.

Jak pić miód pitny?

Już starożytni mieli różne sposoby na to, jak pić miód pitny. W Egipcie, Grecji czy Rzymie było to powszechnym elementem kultury, uczt czy ceremonii. O miodzie krążyły mity jako napoju bogów. Nie zmieniło się to w średniowieczu, gdy wielu mnichów prowadziło własne pasieki i produkowało miód pitny, który był używany zarówno do konsumpcji, jak i w celach leczniczych. Z czasem zaczęto dodawać do niego zioła i przyprawy.

Obecnie picie miodu pitnego nie jest już tak powszechne jak dawniej. W ostatnim czasie duże zainteresowanie naturalnymi produktami sprawiło, że alkohol ten zyskuje na popularności jako alternatywa dla innych słodzonych trunków. W przemyśle alkoholowym wykorzystywany jest także jako składnik piwa miodowego. 

Warto pamiętać o pochodzeniu tego alkoholu. Długa historia miodu pitnego jest bowiem fascynującym świadectwem długotrwałego związku między ludzkością a pszczołami. Jak pić miód pitny?

  1. Schłodzony w lodówce lub z lodem.
  2.  Jako dodatek do herbaty.
  3. W koktajlach, szczególnie z sokami owocowymi lub z domową cytrynówką.  
  4. Z dodatkiem cytrusów, jak limonka, cytryna czy pomarańcza.   

Można spożywać go samodzielnie lub testując różne połączenia z innymi alkoholami, sokami, kawami i herbatami.

Miód pitny - ile procent?

Warto mieć w swojej spiżarni miód pitny – ile procent ma ten trunek? To alkoholowy napój spirytusowy, produkowany przez fermentację miodu, zwykle z dodatkiem wody i czasem przypraw. Zawartość alkoholu może więc różnić się w zależności od przepisu i dodatków. Zazwyczaj mieści się w zakresie od 12% do 20% objętości – najmniej w przypadku czwórniaka, a najwięcej w butelce z półtorakiem. Większość miodów pitnych zawiera około 14% alkoholu. 

Wiele osób zadaje sobie też pytanie, czy miód pitny jest zdrowy. Jak każdy alkohol, także i ten powinien być spożywany z umiarem. Miód sam w sobie jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i antyoksydanty. Jednakże, kiedy jest fermentowany i zamieniony w napój alkoholowy, jego wartość odżywcza spada, a kaloryczność wzrasta. Miód w takim napoju należy traktować jako zwykły cukier – co nie umniejsza jego wyjątkowym walorom smakowym. 

Wreszcie czy miód pitny może się zepsuć? Tak, choć jest to dość rzadkie zjawisko – i to nie tylko dlatego, że szybko znika z karafki ze względu na swój przepyszny aromat. Podobnie jak inne napoje alkoholowe może ulec zepsuciu, jeśli zostanie niewłaściwie przechowywany lub jeśli warunki produkcji nie są higieniczne. Niepożądane zanieczyszczenie może wystąpić, jeśli miód pitny jest wystawiony na działanie drożdży z powietrza. W niektórych przypadkach może to prowadzić nawet do produkcji szkodliwych substancji, choć takie sytuacje są sporadyczne. Aby im zapobiec, należy przechowywać miód w szczelnie zamkniętych karafkach szklanych, w chłodnym i suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych i źródeł ciepła.

Jak zrobić miód pitny?

Alkohol ten – jak inne nalewki – łatwo przygotować jest w domu. Jak zrobić miód pitny? Przede wszystkim jako bazę wybierając miód ze znanej, zaufanej pasieki. Różne miody różnią się od siebie smakiem, aromatem, barwą, gęstością, szybkością krystalizacji, co będzie miało ogromny wpływ na efekt docelowy. Warto również zwrócić uwagę na okres leżakowania, który może wynosić od 4 miesięcy do nawet 4 lat.

Aby zrobić domowy miód pitny (dwójniak), należy przygotować:

  • 1 kg miodu
  • 1 litr wody
  • 15 g drożdży do produkcji miodu pitnego
  • Sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 2 goździki
  • 1 kawałek świeżego imbiru - ok. 3 cm
  • Kilka ziaren ziela angielskiego

Wlać litr wody do dużego garnka i postawić na średnim ogniu. Dodać obrany i pokrojony na plasterki imbir oraz przyprawy. Gotować około 15 minut. Następnie dodać 1 kg miodu i wyciśnięty sok z cytryny. Zamieszać, gotować na małym ogniu 2 godziny, stale mieszając, by miód się nie przypalił. Zebrać pianę, która zbierze się na wierzchu. Gdy zawartość garnka zgęstnieje, zdjąć go z ognia. Ostudzony do 40°C przelać do gąsiorka. Dodać porcję drożdży, zakorkować, nie zapominając o rurce fermentacyjnej. Odstawić na 6 tygodni. Po tym czasie zlać zawartość bez osadu do czystego gąsiorka, szczelnie zakorkować i odstawić na 10-12 miesięcy. Po upływie tego czasu przelać do karafki  ze szczelnym zamknięciem.

Miód pitny podawaj w kieliszkach i szklankach KROSNO:

  1. Kieliszki do wódki lub likieru Sterling 35 ml
    Kieliszki do wódki lub likieru Sterling 35 ml
    Ocena:
    100%
    29,99 zł
  2. Kieliszki do degustacji whisky Pure 100 ml
    Kieliszki do degustacji whisky Pure 100 ml
    Ocena:
    100%
    44,99 zł
  3. Kieliszki do degustacji whisky Avant-Garde 110 ml
    Kieliszki do degustacji whisky Avant-Garde 110 ml
    Ocena:
    100%
    Cena promocyjna 39,99 zł Cena podstawowa 49,99 zł Najniższa cena 49,99 zł
  4. Kieliszki do wódki Krista 50ml
    Kieliszki do wódki Krista 50ml
    Ocena:
    100%
    49,99 zł

2024-05-06 11:18:00 0 viewed