Smak mojito (wymawia się: mohito lub mochito) zna chyba każdy miłośnik imprez! Orzeźwiający, słodko-kwaśny i szybko poprawiający humor słoneczny drink warto przygotować w kilku wersjach podczas tegorocznego karnawału. Od kubańskiej klasyki, przez różne warianty smakowe, aż po mojito bezalkoholowe – jak je przygotować i z klasą zaserwować? Skąd w ogóle wziął się ten koktajl i jak to się stało, że jest tak popularny na całym świecie? Wreszcie - jak przygotować perfekcyjne mojito?
Drink w kubańskim klimacie
Gasi pragnienie jak żaden inny. Kochają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest idealny na poważne przyjęcia i zabawę w gronie przyjaciół. Orzeźwiający, słodki, pachnący latem – odpowiedź na pytanie „Co to jest mojito?” jest prosta – to najlepszy wakacyjny drink na świecie!
Podobno ten mentolowy koktajl ma już ponad 400 lat. Pochodzi z Kuby – nie bez powodu więc jego smak przywodzi na myśl pełne słońca plaże i szum Morza Karaibskiego. Legendy mówią, że mojito ewoluowało z napoju, którym raczyli się angielscy korsarze, w tym słynny kapitan Drake – rumu z trzciny cukrowej połączonego z cukrem i cytrusami. Inni historycy twierdzą z kolei, że czymś podobnym raczyli się kubańscy niewolnicy.
Podstawa mojito – składniki bardzo podobne do tych, które występowały w jednym z pierwotnych koktajli – to właśnie rum, limonka, cukier, a także mięta. Na podstawie tego tradycyjnego przepisu napój serwowany jest w Ameryce Środkowej i Południowej niemal na każdym kroku. Istnieje również wiele wariacji na temat tego drinka, w tym mojito bezalkoholowe, zwane „virgin” czy truskawkowe.
Wiedząc już co nieco na temat mojito - co to jest oraz skąd pochodzi – warto nauczyć się je przygotowywać i serwować! Jak to zrobić z klasą, ciesząc się pełnym smakiem i aromatem?
Serwowanie Mojito
Mimo że drink jest bardzo popularny – i to już od wieków – nie istnieje uniwersalna szklanka do mojito. Zazwyczaj jednak używa się do jego picia konkretnych modeli szkła: wysokich, pojemnych szklanek typu „long” z grubymi ściankami. Idealnie sprawdzą się tu te z serii „Blended”, „Mixology”, „Legend” czy „Glamour”. Dzięki tego typu formie, w naczyniu zmieści się bardzo dużo lodu, a mentolowy olejek z wyciśniętej mięty zmiesza się równo z całą zawartością.
Ważne jest, by szkło było klarowne. Dzięki temu widać wszystkie kolorowe dodatki. Naczynie powinno być także z grubego szkła, które długo utrzymuje niską temperaturę wewnątrz. Sprawi to, że lód będzie chłodził koktajl, a nie szybko się roztapiał i go rozwadniał. Szczególnie w ciepłe dni można też zaserwować mojito w szklance przypominającej te do longa, ale na krótkiej nóżce. Chwytanie naczynia za nią, a nie za czaszę również spowolni proces topnienia lodu.
Na oryginalne mojito przepis jest dość prosty, a wakacyjny koktajl łatwo jest wykonać w domu. Warto również poznać recepturę na przyrządzenie przynajmniej jednej z odmian smakowych i bezalkoholowej. Zaserwowanie ich na kolejnej imprezie z pewnością poprawi humor wszystkim gościom!
Najlepsze przepisy na Mojito
Nie trzeba mieć wielkich umiejętności barmańskich, aby przygotować mojito. Nie potrzebne są również specjalne przedmioty – wystarczy długa łyżka do latte i odpowiednie szklanki.
Przed imprezą, podczas której ma być serwowany koktajl, dobrze jest przygotować bardzo dużo lodu w kostkach, który ewentualnie można przed podaniem skruszyć w blenderze. Niezbędna będzie także mięta w doniczce lub świeżo ściętą w ogrodzie. Rum – koniecznie biały - oraz inne płynne dodatki dobrze jest schłodzić w lodówce albo nawet w zamrażarce. Owoce należy umyć, a cytrusy porządnie wyszorować. W każdym z przepisów można użyć cukru białego, jednak smak rumu najlepiej podkreśli cukier trzcinowy.
Szklanki do mojito można przyozdobić jeszcze przed przygotowaniem w nich drinków. W tym celu na jeden talerzyk należy wycisnąć sok z limonki, a na drugi wysypać cukier. Następnie brzegi naczynia trzeba najpierw zamoczyć, później odcisnąć w cukrze. Uzyska się w ten sposób efektowny crust oraz poprawi docelowy smak. Tak przygotowane szkło dobrze jest również schłodzić w lodówce.
Przepis na klasyczne Mojito
Aby przygotować MOJITO, potrzebne będą:
- 50 ml białego rumu;
- Pół limonki + ćwiartka do dekoracji;
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego;
- Kilka listków mięty;
- 25 ml wody gazowanej;
- Kruszony lód.
Limonkę wyszorować, pokroić na ćwiartki i wrzucić do szklanki typu long drink Zasypać cukrem i dokładnie ugnieść. Następnie dodać listki mięty i znowu ugnieść. Do połowy wysokości szklanki dodać lód, a następnie rum i znów lód. Zamieszać. Na wierzch dodać wodę gazowaną i delikatnie zmieszać. Szklankę udekorować limonką i listkami mięty.
Przepis na bezalkoholowe Mojito Virgin
Aby przygotować MOJITO VIRGIN, potrzebne będą:
- 50 ml wyciśniętego soku z limonki;
- Łyżka płynnego miodu wielokwiatowego lub z dodatkiem liofilizowanej cytryny;
- 6-7 listków mięty;
- 150 ml gazowanej wody;
- 10 kostek lodu.
Sok z limonki ugniatać z miętą, aż liście puszczą olejek. Dodać miód i ponownie zamieszać. Do naczynia z przygotowanym wcześniej crustem przełożyć połowę lodu i wlać całą wodę gazowaną, znowu zamieszać. Włożyć resztę lodu. Drink podawać schłodzony.
Przepis na truskawkowe Mojito
Aby przygotować MOJITO TRUSKAWKOWE, potrzebne będą:
- 50 ml białego rumu;
- 1 limonka;
- 6 soczystych świeżych truskawek lub 6 mrożonych;
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego;
- Kilka listków mięty;
- 25 ml wody gazowanej;
- 10 kostek lodu.
Truskawki rozgnieść w blenderze – skruszyć je w wersji mrożonej lub przygotować gęsty mus w opcji ze świeżymi owocami. Dodać rum i blendować jeszcze kilka sekund Limonkę podzielić na ćwiartki, włożyć do naczynia - zasypać cukrem, dodać mięte i rozgnieść, aż składniki puszczą soki. Do szklanki przełożyć lód, przelać truskawki z rumem i zalać wodą gazowaną. Ponownie zamieszać. Brzeg naczynia udekorować miętą i kawałkami limonki lub truskawek.
W czym serwować Mojito? Propozycje od KROSNO