Wina bezalkoholowe to coraz chętniej wybierany napój. Na eleganckie przyjęcia i nieformalne spotkania trunek ten z pewnością podbije podniebienia osób, które z różnych powodów nie chcą spożywać alkoholu. Jak powstaje wino bezalkoholowe? Czy wina bezalkoholowe są smaczne? Jak serwować wino bezalkoholowe?
Wino bezalkoholowe na każdą okazję
W sklepach, wśród szerokiej gamy napojów alkoholowych, w standardzie są już teraz także trunki bez procentów, w tym wina bezalkoholowe. Jeszcze niedawno nie różniły się one w smaku niczym od zwykłych soków winogronowych. Jednak ogromny popyt na dobre wina bezalkoholowe sprawił, że producenci zaczęli wkładać w ich przygotowywanie tyle samo serca, co w tradycyjne wina.
Warto dać im szansę i spróbować najlepszych win bezalkoholowych. Znając 5 najważniejszych faktów na ich temat z łatwością można wybrać z dostępnych opcji.
Wino bezalkoholowe – proces produkcji
To, co wyróżnia najlepsze wina bezalkoholowe to proces produkcji. Na początku powstaje tradycyjne wino alkoholowe – występuje fermentacja i zachodzą wszystkie niezbędne procesy, uwalniające aromaty i smaki z winogron. W następnym kroku trunek poddawany jest procesowi usuwania alkoholu. Można to zrobić na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to:
-
Destylacja metodą próżniową.
Wino ma niższa temperaturę parowania niż woda. Jednak podgrzewając trunek do 70 stopni Celsjusza, by alkohol mógłby szybko zostać odparowany w całości, producent utraciłby wiele walorów smakowych oraz wartościowe składniki odżywcze. Sposobem na to jest więc destylacja metodą próżniową. Pod ciśnieniem alkohol etylowy odparowuje w niższej temperaturze, nawet 30-50 stopni Celsjusza, więc w specjalnych komorach zwiększa się ciśnienie, a następnie podgrzewa napój do pożądanej wartości. Jest to jednak technika wadliwa, która mimo niskiej temperatury usuwa z trunku wiele pożądanych nut aromatycznych.
-
Odwrócona osmoza
Destylacja metodą próżniową ma ogromną wadę - nawet najlepsze wina tracą wiele ze swoich walorów smakowych, mimo niższej temperatury parowania. Rozwiązaniem jest proces dealkoholizacji wina przez odwróconą osmozę. Polega ona na przepuszczeniu trunku przez specjalną membranę, która oddziela wodę z alkoholem od reszty składników. Następnie tylko tę część poddaje się odparowaniu. Po usunięciu alkoholu wodę łączy się z tym, co zostało oddzielone na początku.
-
Metoda wirujących stożków
Innowacyjną metodą powstawania dobrego wina bezalkoholowego są tzw. wirujące stożki. Wino trafia tu do kolumn, które bardzo szybko poruszają się wokół własnej osi. Dzięki sile odśrodkowej trunek znajduje się na ściankach. Wtedy wpuszcza się do środka azot, wyłapujący aromatyczne cząsteczki, które oddziela się od reszty i przenosi do osobnego zbiornika. Pozostała woda z alkoholem jest – jak w poprzednich metodach – podgrzewana aż do całkowitego odparowania „procentów”. Na końcu wszystko - poza alkoholem - łączy się ponownie.
Wina bezalkoholowe powstające dzięki drugiej i trzeciej metodzie to te, które zachwycają swoim smakiem i aromatem, a także zawierają taniny i przeciwutleniacze.
Wina bezalkoholowe - różnorodność
Tak, jak w przypadku alkoholowego oryginału, wina bezalkoholowe zachwycają różnorodnością. Obecnie można kupić dobre wina bezalkoholowe białe, czerwone, różowe, zielone, musujące, słodkie i wytrawne. Dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu konsumentów producenci prześcigają się w tworzeniu bezalkoholowych odpowiedników swoich najlepszych gatunków win.
Najlepsze wina bezalkoholowe doceniane są przez koneserów. Sięgają po nie też uznani smakosze. Warto znaleźć swoje ulubione, testując różne z najlepszych win bezalkoholowych dostępnych na rynku.
Wino bezalkoholowe - kalorie
To, co z pewnością wyróżnia wino bezalkoholowe od alkoholowych jest ich bardzo niska kaloryczność. Tradycyjny kieliszek do wina, do którego nalewa się około 150-200 ml ma zaledwie 30-40 kcal.
Dodatkowo najlepsze wina bezalkoholowe, czyli te produkowane metodą wirujących stożków lub poprzez odwróconą osmozę, zawierają wartościowe polifenole, których wpływ na zdrowie nie jest kanibalizowany przez zawartość alkoholu. Wreszcie, co istotne dla osób dbających o dietę, brak alkoholu to istotny element, dzięki któremu można cieszyć się pełnym bukietem smakowym win bez toksycznego działania i skutków ubocznych.
Wino bezalkoholowe - serwowanie
Dobre wina bezalkoholowe powinny być serwowane tak, jak ich alkoholowe odpowiedniki. Istotna jest tu dbałość o temperaturę – 8-12 stopni Celsjusza w przypadku win białych i 13-18 stopni Celsjusza w przypadku czerwonych sprawi, że uwolnią więcej smaku. Można podawać je w szklankach lub kieliszkach.
Czerwone wina bezalkoholowe warto serwować w dekanterze, który napowietrzy je i sprawi, że będzie smakowało jeszcze lepiej. Wina bezalkoholowe białe czy prosecco można też podawać z dodatkami, tworząc niealkoholowe wersje tradycyjnych drinków z winem.
Wino bezalkoholowe - dostępność
W dzisiejszych czasach wina bezalkoholowe są dostępne niemal w każdym większym sklepie spożywczym. Przy ich wyborze niekoniecznie trzeba kierować się ceną – te droższe nie zawsze będą smaczniejsze! Osoby specjalizujące się w winach twierdzą, że obecnie łatwiej jest znaleźć lepsze wina bezalkoholowe białe i musujące niż czerwone. Przy obecnej modzie jest to jednak zapewne tylko kwestią czasu.
W czym serwować wino bezalkoholowe? Propozycje od KROSNO