Od przybytku głowa nie boli – to powiedzenie idealnie oddaje mnogość wzorów, kolorów i zastosowań kieliszków oferowanych w KROSNO. Z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – do domu, firmy, restauracji czy na prezent. Wszystkie kieliszki do alkoholu i innych napoi, oprócz eleganckiego designu, mają swoją konkretną budowę, która wspiera degustację. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach naczyń przed zakupem?
Rodzaje kieliszków - jakie kieliszki do czego?
Istnieje całe mnóstwo różnych rodzajów kieliszków. Jakie kieliszki do czego służą i dlaczego są tak, a nie inaczej uformowane? Tajemnica tkwi w sposobie degustacji poszczególnych trunków. Ich pojemność, kształt nóżki czy czarki, wzory lub ich brak mają wspierać zmysły w wyczuciu smaku, aromatu, docenieniu barwy, a nawet doznań dotykowych, związanych z konsystencją płynu.
Różne rodzaje kieliszków, jak lampka do wina lub tumbler do whisky oraz wiele innych zaprojektowane zostały nie tylko w celu maksymalnego uwydatnienia cech napoju, ale nawet odpowiedniego chwytu naczynia. Cienkie nóżki chronią płyn przed ogrzaniem, a z kolei dna, które chwyta się pełną dłonią, przekazują ciepło z ręki do płynu, co pozwala na uwolnienie kolejnych aromatów.
Rodzaje kieliszków – nazwy
Są naczynia bardziej uniwersalne, w których można pić różne napoje alkoholowe i bez alkoholu oraz zaprojektowane pod konkretne typy trunków rodzaje kieliszków – nazwy bywają specyficzne, odnoszą się do typu oraz do sposobu degustowania czy nawet konkretnej sytuacji. Podstawowe formy to:
- Kieliszki do wina, których bazowymi cechami są cienkie i długie nóżki, na których znajduje się czara. Dzielą się na:
- kieliszki do czerwonego wina - zazwyczaj większe i szersze, aby umożliwić lepsze oddychanie wina,
- kieliszki do białego wina - mniejsze i węższe, aby utrzymać niską temperaturę,
- kieliszki do szampana typu flet - mają wysoką i wąską strukturę, aby umożliwić swobodny przepływ i utrzymanie się bąbelków,
- płaskie kieliszki do szampana - o szerokich czarkach, przez długi czas odeszły w zapomnienie, ale teraz znów zyskują na popularności.
- Kieliszki do alkoholi mocnych, których cech nie da się zamknąć w jednej definicji, wszystkie zależą od rodzaju trunku:
- kieliszki i szklanki do whisky – istnieje kilka typów naczyń, od szklanek z ciężkim dnem po tumblery, ich budowa zależy od sposobu i kontekstu degustacji,
- kieliszki do brandy i koniaku – mają szerokie czary, które trzyma się dłonią, co umożliwia lepsze mieszanie i ogrzewanie trunku,
- kieliszki do likierów i nalewek- zazwyczaj mniejsze i bardziej ozdobne, ponieważ likiery są spożywane w mniejszych ilościach i często podawane po posiłku jako digestive,
- kieliszki do koktajli (Margarity, Martini, Cosmopolitan, Gin&Tonic i innych) - mają zwykle specyficzne kształty, które podkreślają i uzupełniają smak i prezentację napoju. Pojemności związane są z ilością płynu i dodatków, które docelowo mają się znaleźć w naczyniu; często projektowane były z myślą o promocji konkretnego gatunku alkoholu na globalnym rynku i utrwaliły się w powszechnej świadomości,
- kieliszki do wódki, które są małe i proste, służą głównie wznoszeniu toastów.
- Kieliszki do piwa, mieszczące zazwyczaj od 300 do 500 ml płynu i umożliwiające uchywycenie aromatów, o stabilnej stopie. W szczególności wyróżniamy wśród nich:
- kieliszki do ciemnego piwa, tzw. Snifter - o szerokiej czarce,
- kieliszki do piwa jasnego - o węższych, wysokich czarkach,
- kieliszki degustacyjne do piwa, tzw. Kieliszki Teku - o nieco mniejszej pojemności, często na wysokich nóżkach, o specjalnie zaprojektowanej czarce, która wydobywa i podkreśla delikatne nuty aromatyczne i smakowe.
- Kieliszki do wody - o dużych, pojemnych czarkach, w których z łatwością zmieścisz także sporą ilość lodu. Doskonale nadają się także do serwowania lemoniady, drinków czy wód smakowych.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o rodzajach kieliszków do alkoholi?
Rodzaje kieliszków do alkoholi
Obok specyficznego przeznaczenia, które umożliwia dobranie naczynia do napoju i sytuacji, ogromne znaczenie mają uniwersalne cechy, którymi powinny odznaczać się wszystkie rodzaje kieliszków do alkoholi. To złote standardy projektowania, których spełnienie jest gwarancją wysokiej jakości i trwałości. Najważniejsze z nich to:
- jakość materiału - kieliszki wykonane z wysokiej jakości szkła, szczególnie Crystalline są estetyczne i trwałe, mniej podatne na odpryski i uszkodzenia.
- elegancja i design – estetyczne wykończenie naczyń sprawia, że stają się integralną ozdobą stołu i dodają uroku serwowaniu napojów; można dopasować je do stylu i okazji; szczególny podziw budzą produkty wykonane ręcznie.
- ergonomia – kieliszki, obok wzornictwa, powinny być przede wszystkim zaprojektowane z myślą o użytkowniku, a więc odznaczać się wygodnym kształtem, odpowiednio wyprofilowaną krawędzią itd., aby poprawić doznania płynące z konsumpcji czy ułatwić trzymanie.
- grubość szkła - odpowiednia jest synergią wytworności i funkcjonalności; zbyt cienkie kieliszki mogą łatwo ulec uszkodzeniom, podczas gdy zbyt grube mogą zmniejszyć przyjemność z picia.
- transparentność – naczynia o klarownym szkle pozwalają cieszyć się barwą napoju, która jest ważnym elementem degustacji.
- odporność na zarysowania i plamy - kieliszki, które są odporne na zarysowania i łatwe w czyszczeniu, utrzymają swój blask i estetykę przez długi czas.
Warto też zwrócić uwagę na wielofunkcyjność – chociaż naczynia często projektowane są pod konkretny trunek, warto mieć także takie, które doskonale nadają się zarówno do serwowania wina, jak i wody czy… deserów.
Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie
Znając różne rodzaje kieliszków i ich zastosowanie, dobrze jest też ocenić…. opakowanie. Wysokiej jakości kieliszki dostarczane są w eleganckim, estetycznym kartonie, które chroni poszczególne elementy zestawu. Ładnie zaprojektowane będzie też piękną prezentacją dla wytwornego prezentu.
Zobacz najpopularniejsze rodzaje kieliszków do alkoholi od KROSNO: