Idealnie pasuje na wieczór z przyjaciółmi podczas plenerowej imprezy i na poważny bankiet ze współpracownikami. Serwowane jest w eleganckich restauracjach, nadmorskich knajpkach i górskich schroniskach – prosecco od kilku lat podbija serca Polek i Polaków, a raczyć się jego świeżym smakiem można niemal wszędzie! Czym jest, ile alkoholu w sobie zawiera i jak odróżnić od siebie poszczególne jego rodzaje? Jak i z jakimi dodatkami serwować to wino?
Musująca przyjemność
Popularne w całej Europie prosecco to delikatne wino musujące. Ze względu na metodę produkcji, grona, z których się je robi oraz efekt końcowy wyróżnia je na tle innych tego typu trunków, takich jak zielone vinho verde czy szampan. Świeży owocowo-kwiatowy smak, delikatna słodycz, która sprawia, że jest doskonałe solo oraz perfekcyjnie łączy się z różnymi dodatkami czy przyjemne bąbelki wprawiają w dobry nastrój niezależnie od okazji.
Prosecco wytwarzane jest we Włoszech ze szczepu winogron Glera, zwanego niegdyś… „prosecco”. Są to owoce białe - niemożliwe więc jest zrobienie tego trunku w innym kolorze. Chociaż czasem na półkach można znaleźć różową odmianę, barwa ta jest wynikiem zmieszania wina musującego z czerwonym. Sama nazwa jest zastrzeżona i dozwolona wyłącznie dla alkoholi produkowanych metodą Charmata z tegoż grona we Włoszech – a konkretnie w regionie Wenecji Euganejskiej i Friuli – Wenecji Julijskiej. Mimo wspólnego pochodzenia, istnieje wiele typów prosecco - jakie to wino jest więc w szczegółach?
Rodzaje prosecco
Wiedza o tym, co to jest prosecco, nie wystarczy, by wybrać to najlepsze. Należy zwrócić uwagę na informacje podane na etykiecie – tak zwane apelacje, na które składają się: nazwa własna producenta, określenie poziomu wytrawności oraz skrót: „DOCG” lub „DOC”, oznaczający region, z którego pochodzi.
Istotny jest także stopień nagazowania prosecco, za czym idzie również trwałość musowania i sposób zamknięcia butelki. Mocno bąbelkowe jest wino Spumante, które często zamknięte jest jak szampan. Delikatniejsza wersja to zaś Frizzante – lekko musujące i sprzedawane w zakręcanych butelkach.
Tak jak w przypadku innych win włoskich, prosecco rozróżnia się ze względu na wytrawność. Poszczególne poziomy mieszczą się w skali od brut (mocno wytrawne) do extra-dry (lekko słodkie). Cierpkość lub słodkość nie są jednak aż tak wyraźne, by czynić ten napój cięższym czy lżejszym – to raczej niuanse, odczuwalne dla osób z wyraźnymi preferencjami w którymś kierunku. Rewelacyjnie nadaje się więc na aperitif, jako lekkie wino do obiadu czy kolacji oraz jako dodatek do przekąsek: sushi, serów, owoców morza etc. Jak powstaje prosecco?
Metoda Charmata
Pierwsza fermentacja przebiega podobnie, jak w przypadku szampana. W drugim etapie pojawia się istotna różnica – wino z Szampanii trafia bowiem prosto do butelek, gdzie przechodzi kolejną fermentację, a włoski trunek wlewany jest przed butelkowaniem do specjalnych stalowych zbiorników. Są szczelnie zamknięte i wytwarza się w nich odpowiednie ciśnienie. Dopiero po określonym przez producenta czasie jest filtrowane i trafia do szkła.
Czy prosecco jest zdrowe w takim stopniu, jak inne wina? Podczas procesu produkcji zachowane zostają polifenole – przeciwutleniające i poprawiające krążenie składniki, obecne zresztą w wielu różnych napojach z winogron. Należy jednak pamiętać, że ze względu na to, ile procent alkoholu ma prosecco, ten potencjalnie pozytywny wpływ można zaobserwować u osób ograniczających się do jednego kieliszka tygodniowo!
Idealne szkło do bąbelków
Nie trzeba się długo zastanawiać, gdzie kupić prosecco – trunek ten dostępny jest już w niemal każdym sklepie spożywczym i lokalu od morza do Tatr. Dużo ważniejszą kwestią jest, jak pić prosecco, by cieszyć się pełnią smaku.
Kieliszki do prosecco są krystalicznie szklane i wyglądają jak połączenie tych do białego wina i do szampana. Na długiej nóżce znajduje się wąska i lekko rozszerzająca się czara. Dzięki niej bąbelki są trwalsze, a równocześnie aromat powoli uwalnia się ku nozdrzom. Do drinków z użyciem tego alkoholu dobre będą z kolei różnorodne naczynia do picia wina o mniejszej lub większej pojemności.
Sposób degustacji prosecco jest podobny do innych win. Optymalna temperatura płynu to zaś około 8-12 oC. To zakres zalecany przy spożywaniu go solo, jednak warto dowiedzieć się również z czym podawać i pić prosecco, jakie koktajle można zrobić na jego bazie oraz co do niego dodać, by wzbogacić jego smak!
Pyszne dodatki do prosecco
Prosecco - choć samo w sobie jest pysznym i orzeźwiającym napojem – dobrze jest serwować z dodatkami, które je wzbogacą. Fantastyczny smak można uzyskać, krojąc na plasterki soczyste truskawki i zalewając tak przygotowane owoce zimnym winem. Dobrym pomysłem jest także wrzucenie do naczynia z trunkiem kostek lodu, kawałków cytrusów i listków mięty. Zimą zaś można pokusić się o połączenie gatunku extra-dry z mrożonymi malinami, porzeczkami czy jeżynami, czyniąc je tym samym delikatnie bardziej kwaskowatym i owocowym.
Najpopularniejsze drinki z prosecco
Nie ma większego znaczenia, jakie prosecco do aperolu i do innych dodatków zostanie wykorzystane. Dla osób preferujących bąbelki lepsze będzie Spumante, zaś by uzyskać bardziej neutralny sensorycznie smak, warto wykorzystać Frizzante. W obu przypadkach wszelkie koktajle lepiej mieszać łyżką niż wstrząsać w shakerze, aby nadmiernie nie wzburzyć trunku.
Przepis na drink Aperol Spritz
Do przygotowania Aperol Spritz potrzebne będzie:
- 200 ml prosecco;
- 120 ml aperolu;
- 60 ml wody gazowanej;
- Kilka kostek lodu;
- 2-3 plastry pomarańczy.
Do pękatego kieliszka do czerwonego wina włożyć lód i plastry pomarańczy. Następnie nalać i zmieszać prosecco, aperol i wodę gazowaną.
Przepis na drink Bellini
Do przygotowania Bellini potrzebne będzie:
- 100 ml prosecco;
- 50 ml pulpy z obranej i zblendowanej brzoskwini.
Wysokie kieliszki do prosecco lub szampana schłodzić w lodówce. Przelać zimny mus z brzoskwini i prosecco, dokładnie wymieszać.
Przepis na drink Limoncello Spritz
Do przygotowania Limoncello Spritz potrzebne będzie:
- 200 ml prosecco;
- 70 ml limoncello;
- 3-4 plasterki limonki;
- 6-8 kostek lodu.
W pękatym kieliszku do wina ułożyć lód i plasterki owoców. Wlać oba schłodzone alkohole i dokładnie wymieszać.
Przepis na drink Poinsetti
Do przygotowania Poinsetti potrzebne będzie:
- 100 ml prosecco;
- 20 ml Cointreau;
- 40 ml soku z żurawiny 100%;
- gałązka rozmarynu.
W kieliszku typu flet zmieszać oba alkohole i sok. W gotowy koktajl włożyć gałązkę świeżego rozmarynu.
Najpopularniejsze kieliszki do prosecco i innych win musujących od KROSNO: