Polerowanie szkła i zastawy stołowej

Boże Narodzenie już niedługo – błyszcząca szklana zastawa będzie piękną ozdobą świątecznego stołu. Podpowiadamy czym i jak polerować szkło, jak przywrócić mu blask oraz usunąć z niego kamień i osad, a także jak dbać o naczynia, żeby nie zmatowiały i nie uległy porysowaniu.

Szkło wypolerowane na wysoki połysk doda magii Świętom i innym wyjątkowym okazjom

Zbliżające się Boże Narodzenie, to często jedna z niewielu okazji w ciągu roku, gdy cała rodzina ma możliwość spotkać się przy uroczystej kolacji i wspólnie spędzić czas. Dlatego tak ważne jest podkreślenie wyjątkowości tych chwil świątecznymi dekoracjami, które wprowadzą uroczysty nastrój do naszych domów. Elegancka zastawa stołowa jest nieodzownym elementem  uroczystych spotkań, a szkło, pięknie połyskujące w  przy blasku świec, jest bez wątpienia nastrojową  ozdobą stołu. Kieliszki i inne szklane naczynia będą prezentować się okazale, o ile nie zadbamy wcześniej o brak smug i zacieków. Na wyjątkowe okazji warto wybrać elementy zastawy, które nie są zarysowane i zmatowiałe. Zadbane, wypolerowane na wysoki połysk szkło jest znakiem dbałości o detale i wyrazem dobrego gustu. W hotelach i dobrych restauracjach, w których nienaganny wygląd szkła jest niezwykle istotny, stosuje się często specjalne maszyny do polerowania talerzy, sztućców i kieliszków. Ręczne polerowanie szkła domowym sposobem w zupełności jednak wystarczy, żeby odświeżyć zastawę stołową i sprawić, że będzie się prezentowała bardzo szykownie.

Jak dbać o szklaną zastawę, żeby nie matowiała, była pozbawiona rys oraz kamienia i osadów?

Rysy na szkle bardzo ciężko zlikwidować. W tym wypadku, najlepiej sprawdza się znane powiedzenie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Należy zatem dbać o to, by szkło się nie porysowało. Przede wszystkim, szklanej zastawy stołowej nie powinno się czyścić zbyt szorstkimi gąbkami lub ściereczkami – jest to najczęstsza przyczyna powstawania rys. Domowym sposobem na rysy na szkle jest wybielająca pasta do zębów, którą należy nałożyć na odpowiednią szmatkę i przez kilka minut pocierać rysę. Metoda ta sprawdzi się jednak tylko w przypadku naprawdę drobnych i bardzo płytkich zarysowań. Poważniejszych rys z zastawy stołowej nie da się już usunąć. Domowe sposoby są jednak skuteczniejsze w usuwaniu kamienia lub zaschniętego osadu. Przetarcie szkła ręcznikiem namoczonym w occie lub owinięcie nim naczynia na parę minut świetnie usuwa kamień i odświeża szkło. Wszystkie czyszczone przez nas naczynia należy następnie dokładnie umyć za pomocą bieżącej wody, co pomoże usunąć zapach octu. Zapobiegać można również matowieniu się szkła, które wywołane jest długim i regularnym kontaktem materiału z gorącą wodą. Dlatego też zmywając szkło ręcznie, powinno się używać ciepłej, a nie gorącej wody. Wielu szklanych naczyń, szczególnie ze szkła kryształowego i wyrabianego ręcznie, nie powinno się czyścić w zmywarce. Na opakowaniu  produktów marki KROSNO znajduje się informacja, czy dane naczynie można myć w zmywarce. Pamiętać jednak należy o ostrożnym umieszczaniu w niej szkła oraz o stosowaniu łagodnych detergentów  oraz środków nabłyszczających. Lekko zmatowiałemu szkłu można przywrócić blask, namaczając je przez kilka godzin w wodzie z dużą ilością skórki cytrynowej lub dodatkiem kilku kropel amoniaku. Po tym zabiegu zastawę należy umyć płynem do naczyń, dokładnie wypłukać zimną wodą i starannie wypolerować.

Czym polerować szkło?

Polerowanie szkła to prosty i niezawodny sposób, by nadać mu blasku, usunąć ewentualne smugi, a także zacieki powstałe przy myciu. Wymaga to jednak odpowiednich narzędzi i właściwej techniki. Szklaną zastawę stołową najlepiej polerować bardzo delikatnie zwilżoną szmatką z mikrofibry, irchy lub ewentualnie wysokiej jakości bawełny. Materiał nie powinien się strzępić, a szmatka do polerowania musi być bezwzględnie czysta – najdrobniejsze zabrudzenie może być przyczyną powstawania nieeleganckich smug. Szmatki należy prać osobno i w niskiej temperaturze, w wodzie bez dodatku krochmalu i środków zmiękczających. W przypadku prania automatycznego warto skorzystać z płynów przeznaczonych do prania mikrofibry. Jako alternatywa sprawdzą się też płyny do prania w niskiej temperaturze, najlepiej hipoalergiczne.

Jak polerować szkło?

Z polerowaniem szkła najlepiej odczekać chwilę po umyciu, aż naczynia same obeschną. Na filmach można czasem zobaczyć barmanów, którzy oglądają szkło pod światło, chuchają na nie i dopiero zabierają się do polerowania. Higieniczniej jednak będzie równomiernie zwilżyć zastawę za pomocą gorącej pary wodnej. W tym celu, należy na bardzo krótką chwilę umieścić szkło nad garnkiem lub czajnikiem. W czasie polerowania szkła warto starać się nie dotykać naczyń gołymi rękami – w przeciwnym razie mogą na nich zostać ślady palców. Najlepszym sposobem na polerowanie szklanej zastawy jest pocieranie jej miękkimi, kolistymi ruchami, zaczynając od wewnętrznej strony. Zazwyczaj im większe i bardziej płaskie naczynie, tym czynność jest łatwiejsza. Najwięcej pracy i uwagi wymaga polerowanie kieliszków. Ważna jest w tym wypadku kolejność polerowania: najpierw czarka, następnie stopka, a dopiero na końcu noga kieliszka. Żeby zminimalizować ryzyko pęknięcia, w czasie przecierania należy trzymać kieliszek za stopkę. Najpierw trzeba włożyć szmatkę do wnętrza kieliszka i wypolerować je dokładnie okrężnymi ruchami, a następnie zająć się zewnętrzną stroną czarki. Ważne, żeby dokładnie wyczyścić dno  kieliszka, bo to właśnie w nim najczęściej zbiera się osad. Czyszczenie kieliszków o bardzo smukłej czarce – na przykład do szampana – jest trudniejsze i warto zachować szczególną ostrożność, żeby przypadkiem nie spowodować pęknięcia kieliszka. Zaczynając od rogu, należy spiralnie wkręcać ściereczkę do środka naczynia. Po wypolerowaniu należy sprawdzić, czy nie pozostały żadne ślady lub zacieki na szkle, oglądając kieliszek pod światło.

Gdy przygotowania uroczystego stołu dobiegną końca, nadejdzie czas na świętowanie i doświadczanie pięknych, wspólnie spędzonych chwil.

2019-01-20 00:00:00 679 viewed