Czym się kierować przy wyborze szkła?

Czym się kierować przy wyborze szkła? blog KROSNO


Czym powinno charakteryzować się szkło wysokiej jakości? Na co zwrócić uwagę, kupując szklaną zastawę stołową? W jakim stopniu jakość szkła gastronomicznego wpływa na komfort codziennego użytkowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Estetyka i długowieczność

Zastawa stołowa to element wyposażenia domu, z którego korzystasz regularnie – szklanka z wodą, sokiem lub herbatą to jeden z przedmiotów, po które sięgasz zaraz po przebudzeniu. Z kolei kieliszek do wina towarzyszy Ci podczas wieczornych chwil relaksu, a także w czasie rodzinnych obiadów czy kolacji z przyjaciółmi. Walory estetyczne szkła powinny więc iść parze z jego funkcjonalnością i wytrzymałością. W tym tekście podpowiadamy, jak wybrać szklane naczynia, które będą cieszyły oko, a jednocześnie posłużą Ci przez długie lata.

Gwarancja jakości

Szkło jest z natury tworzywem kruchym – jednak im wyższa jest jakość surowców użytych w procesie produkcji, tym większe są szanse, że naczynia będą zachwycały nie tylko kształtem i wyglądem, ale również trwałością i funkcjonalnością. Kupując szklanki, kieliszki, pokale do piwa oraz inne elementy zastawy stołowej, warto więc sięgnąć po wyroby sprawdzonego, godnego zaufania producenta. Takim z pewnością jest KROSNO, które od prawie 100 lat doskonali technologię produkcji szkła. Firma powstała w 1923 roku, a obecnie zalicza się do największych producentów szkła użytkowego w Polsce. Produkty KROSNO doceniono również poza granicami kraju – eksportujemy swoje wyroby do ponad sześćdziesięciu krajów. W ofercie naszej firmy znajduje się szkło gastronomiczne o szerokim zastosowaniu: kieliszki do alkoholi różnego rodzaju, szklanki, kufle, talerzyki, patery, dzbany, misy, czarki, pucharki, salaterki i świeczniki. W zakładach produkcyjnych ulokowanych w Krośnie rzemieślnicza tradycja łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Nad przebiegiem całego procesu produkcji czuwają wykwalifikowani hutnicy oraz szklarze, którzy już na etapie projektowania kładą nacisk na to, by na tle konkurencji nasze naczynia wyróżniały się funkcjonalnością i najwyższą jakością wykonania. Wszystko to sprawia, że wyroby KROSNO zachwycają estetyką wykonania, a jednocześnie cechują się trwałością, długowiecznością i odpornością na uszkodzenia.

Szkło Crystalline

Oferowane przez KROSNO naczynia ze szkła Crystalline wyróżniają się zwiększoną wytrzymałością – są odporne na matowienie, zarysowania, obtłuczenia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, mogą być również bez obaw myte w zmywarce. Dzięki tym właściwościom nawet intensywnie użytkowane naczynia będą służyły Ci przez długi czas. W przypadku szkła Crystalline trwałość idzie w parze z estetyką. Szkło efektownie rozprasza światło oraz ma idealną przejrzystość. Kieliszki do wina, które wykonane zostały ze szkła Crystalline, pozwolą Ci w pełni docenić barwę spożywanego napoju. Co ważne, do jego produkcji nie są wykorzystywane metale ciężkie, takie jak np. ołów, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Technologia ma znaczenie

Wybierając naczynia do kuchni, warto również zwrócić uwagę na technologię produkcji, która wykorzystana została do ich wytworzenia. Ma ona istotny wpływ na estetykę i wytrzymałość naczyń. W hutach KROSNO wykorzystywane są dwie metody produkcji szkła: automatyczna i ręczna. Czym się różnią?

Automatyczna produkcja szkła opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych, precyzyjnych maszyn – w znacznym stopniu przyśpiesza to proces wytwarzania naczyń. Ta metoda pozwala w krótkim czasie wyprodukować wiele identycznych egzemplarzy, dlatego wykorzystywana jest do wytwarzania naczyń codziennego użytku, takich jak szklanki, niektóre karafki czy kieliszki.

Sztuka produkcji szkła

Ręczna technika produkcji wykorzystywana jest natomiast podczas tworzenia linii ekskluzywnych naczyń, które występują w seriach o ograniczonych nakładach. W proces produkcji zaangażowany jest cały zespół rzemieślników i fachowców, w którego skład wchodzą m.in.: projektanci, designerzy, szklarze, hutnicy, szlifierzy i grawerzy. Wynikiem ich prac są naczynia subtelne i eleganckie. Szkło wytwarzane ręcznie wyróżnia się najwyższą jakością, przejrzystością i połyskiem. Ręczna produkcja pozwala również na zastosowanie wyrafinowanych zdobień. Co ważne, nie istnieją dwa identyczne naczynia wyprodukowane ręcznie – każde z nich jest unikatowe, a poszczególne egzemplarze różnią się od siebie ledwie dostrzegalnymi szczegółami. Ręczne wyroby sprawiają, że niezależnie od okazji możesz doświadczać życia piękniej.

2019-01-12 00:00:00 514 viewed