Crystalline i szkło kryształowe - porównanie

Kolekcja Romance wykonana ze szkła Crystalline od KROSNO

W czasach PRL panowała moda na posiadanie kryształowych naczyń. Wytworne kryształowe kieliszki, szklanki, wazony czy popielniczki były dumą każdej gospodyni i dekorowały stół czy meblościankę. Z czasem zainteresowanie nimi spadło na rzecz ładnych i praktycznych naczyń ceramicznych. W ostatnich sezonach kryształowe pamiątki po dziadkach wróciły do łask, a popyt na naczynia w stylu glamour rośnie. Współczesny kryształ – crystalline – to jego innowacyjna, pozbawiona wad odsłona. Czym się różnią te rodzaje szkła?

 

Pożądane kryształy

Szkło kryształowe produkowane na skalę przemysłową ma już 400 lat! Chociaż już w starożytności dodawano ołów do masy szklanej, dopiero w XVII wieku powstał pomysł wykorzystania tego tworzywa do produkcji naczyń, które bardziej powszechnie mogły trafić pod strzechy. Dzięki temu zaczęły powstawać także nowe formy dekorowania naczyń. Ciężkie kryształy świetnie nadawały się do zdobieniach ich niespotykanymi wcześniej grawerami – stały się prawdziwymi dziełami sztuki. Mowa tu nie tylko o kunsztownych, geometrycznych dekoracjach, ale też o herbach rodowych czy zakorzenionych w kulturze europejskiej symbolach.

W XVIII wieku w Polsce król August II Sas nakazał budowę pierwszej huty szkła, która specjalizowała się właśnie w produkcji kryształów. W ślad za tą królewską manufakturą poszły prywatne inicjatywy, które prześcigały się w tworzeniu kunsztownych dekoracji. Z tego typu szkła robiono nie tylko wazony, flakony, szklanki i karafki, ale też na przykład piękne żyrandole, a z czasem także zwierciadła. Materiał ten stał się również bardzo popularnym półproduktem jubilerskim.

Trend rozwijał się równolegle w całej Europie, a kryształ stał się przedmiotem pożądania na dworach i wśród bogacących się mieszczan. Czym materiał ten różni się od zwykłego szkła, że także dziś budzi podziw i kojarzy się z luksusem?

Kryształ czyli szkło ołowiowe

Szkło kryształowe fachowo nazywane jest ołowiowym. Wynika to z faktu, że do masy szklanej dodaje się tlenki ołowiu. Minimum jest ich w składzie 18%, ale w przeszłości zdarzały się kryształy o zawartości nawet 80% tlenków ołowiu! Co ciekawe, przed laty na liście składników do produkcji tego materiału znajdował się również… arszenik.

Domieszka ołowiu sprawiała, że szkło zyskiwało nowe właściwości. Dzięki wzrostowi współczynnika załamania światła i nowym możliwościom przycinania i szlifowania, naczynia zaczęły się osobliwie mienić i odbijać oraz rozszczepiać promienie słoneczne. Zwiększenie się gęstości materiału dało niespotykaną wcześniej szansę na rzeźbienia w nim niezwykłych wzorów. Ułatwiała to również podatność na działanie kwasów, miękkość, a także lepkość i szybkość topnienia i klarowania się tego typu masy szklanej.

Kryształ, choć niezwykle piękny, ma też swoje wady. Należy do nich między innymi matowienie, trudność z wyczyszczeniem i niemożność mycia w zmywarce czy za pomocą silniejszych detergentów. Materiał ten wchodzi również w reakcję z kwaśnymi sokami i alkoholem. Jak można się domyśleć, w przypadku wysokiej zawartości ołowiu używanie do picia czy jedzenia tego typu szkła może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym do niegdyś dość powszechnej i groźnej ołowicy.  Co więcej, tego typu materiał jest bardzo szkodliwy dla środowiska.

Mimo że wprowadzono odgórne normy maksymalnej zawartości ołowiu w produkowanych dzisiaj naczyniach, dużo lepszym wyborem jest szkło kryształowe bezołowiowe, czyli crystalline. Czym się cechuje?

Przepiękna krystalina czyli nowoczesny bezołowiowy kryształ

Kryształowe szklanki mogą być całkowicie bezpieczne, jeśli do ich produkcji zostanie użyty materiał nazywany crystalline, krystaliną lub kristaliną. Jest to nowoczesna alternatywa dla szkła ołowiowego. Estetycznie się od niego niemal nie różni. Mimo że nie posiada domieszki szkodliwych dla zdrowia tlenków, ma podobne właściwości związane z plastycznością czy odbijaniem światła.

Kryształowe kieliszki mogą być bezpiecznym wyborem – w przeciwieństwie do szkła ołowiowego, krystalina jest odporna na działanie zasad i kwasów, dzięki czemu nie wchodzi w reakcję z napojami. Jest dużo twardsza i bardziej wytrzymała od swojego poprzednika. Dużym atutem jest też jej praktyczność – naczynia tego typu można myć w zmywarce. Może być rzeźbiona lub prosta, zawierać grawer lub być całkowicie przejrzysta, pozwalając na cieszenie się nie tylko aromatem, ale też barwą napoju.

Specjalista rozpozna tradycyjny kryształ, ponieważ jego parametry wciąż są nie do końca osiągalne dla innych materiałów. Oba typy szkła wydają zbliżony przyjemny dla ucha dźwięk, są ciężkie i mogą być dowolnie grawerowane. W wyjątkowy sposób odbijają światło i nadawane są im kunsztowne kształty. Zdecydowanie lepszym wyborem jest więc postawienie na praktyczne, ekologiczne i przede wszystkim bezpieczniejsze dla zdrowia crystalline – szczególnie, że tylko wprawne oko jest w stanie zauważyć różnicę między starym i nowym typem kryształu!

Crystalline - Oznaczenie bezołowiowego szkła kryształowego od KROSNO

Oryginalne naczynia ze szkła crystalline będą cechować się:

  • dźwięcznością,
  • przejrzystością,
  • trwałością,
  • odpornością na mycie;
  • brakiem ołowiu.

Do produkcji jakich naczyń jest dziś używana krystalina?

Crystalline czyli nowoczesne szkło kryształowe od KROSNO

Bezołowiowe szkło kryształowe KROSNO będzie wspaniałym pomysłem na prezent oraz na wyjątkową dekorację pomieszczenia domowego lub biurowego w stylu glamour. Marka wciąż udoskonala swoje produkty, a w ofercie znajdują się przeróżne propozycje stworzone ze szkła crystalline. Mogą stanowić nie tylko przyciągającą wzrok ozdobę, ale też stać się tworzącym wyjątkową atmosferę elementem zastawy stołowej w czasie spotkań z bliskimi.

Bez wątpienia w każdej jadalni powinny znaleźć się ciężkie i ozdobne salaterki z krystaliny. Niezależnie, czy będą wypełnione owocami, orzechami, słodyczami czy przygotowanymi specjalnie na daną uroczystość daniami, dodadzą elegancji każdemu stołowi. Warto również postawić na mieniące się w świetle patery, od których nie można oderwać wzroku. Pomieszczenie warto na co dzień dekorować wazonami z bezołowiowego kryształu, w których znaleźć się mogą cięte kwiaty lub zielone gałązki.

Dźwięczność, przejrzystość i funkcjonalność krystaliny sprawiają, że jest doskonałym tworzywem na kieliszki, karafki, szklanki i dekantery. To sprawdzony i uniwersalny pomysł na prezent na święta czy urodziny. Podczas spotkania z przyjaciółmi czy przyjemnego, samotnego wieczoru naczynia te tworzą atmosferę elegancji i podkreślają wyjątkowość chwili.

Wybrane produkty z kolekcji ROMANCE wyprodukowane z bezołowiowego kryształu Crystalline od KROSNO

Zobacz wszystkie produkty z bezołowiowego kryształu Crystalline w ofercie KROSNO.

2020-04-24 12:48:00 297 viewed
Komentarze