Nie ma lepszego trunku do ryb i owoców morza niż wino! Wiedzą o tym najlepiej mieszkańcy Bałkanów, którzy przygotowywanym w domu napojem delektują się podczas spożywania aromatycznych dań z morskich skarbów. Trzeba je jednak odpowiednio dobrać, biorąc pod uwagę stopień wytrawności, poziom nagazowania czy temperaturę. Które wino będzie najlepsze do ryb słodkowodnych i słonowodnych, a które do owoców morza?
Wino do obiadu
Serwowanie wina do obiadu – zwyczaj typowy dla krajów z basenu Morza Śródziemnego – coraz intensywniej przenika do polskiej kultury. Mała lampka czerwonego lub białego trunku sprzyja trawieniu oraz może mieć niebagatelny wpływ na odczucia smakowe podczas spożywania wybranych dań. Tak jest w przypadku jeziornych, rzecznych i morskich stworzeń, które doskonale smakują w towarzystwie tegoż alkoholu.
Przemyślany wybór trunku ma tu niebagatelne znaczenie! Warto wiedzieć, jakie wino do ryby jest najlepsze, a które serwować do krewetek czy kalmarów. Przygotowując się do rodzinnego przyjęcia i mając już pomysł na obiad czy kolację, dobrze jest zadać sobie pytanie, np. jakie wino do pstrąga pozytywnie wpłynie na jego smak, a jakie podbije aromat łososia.
Jakie wino do ryb chudych
By odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie wino do ryb wybrać, należy przyjrzeć się temu, czy są one delikatne, czy tłuste. To właśnie ten fakt ma największy wpływ na docelowy smak wynikający z połączenia trunku ze spożywanym daniem. Lekkie i delikatne są pstrągi, większość ryb słodkowodnych, dorsz, dorada itp. Świetnie smakują grillowane, pieczone w folii i przyprawione lokalnymi ziołami.
Subtelne ryby najlepiej komponują się z półwytrawnymi i wytrawnymi białymi winami. Ważne jest, by nie były zbyt owocowe lub o kwiecistych aromatach – lepsze będą te bardziej zbalansowane. Topowym wyborem będą trunki lekko kwaśne i cytrusowe. Muszą być schłodzone do temperatury około 8-12o C, by oddały cały swój aromat. Można serwować je w specjalnie przeznaczonych do tego szklankach.
Jakie wino do ryb tłustych
Zupełnie inne kryteria trzeba wziąć pod uwagę, decydując, jakie wino do łososia i innych tłustych ryb kupić. Z reguły podawane są one bardziej surowe niż wypieczone, a zawarty w nich tłuszcz jest nośnikiem intensywnego smaku.
W tym przypadku można zaserwować ciężkie wino białe – ale nigdy półsłodkie i słodkie! Powinno być jak najbardziej wytrawne i intensywne. Tłuste ryby fantastycznie komponują się także z lekkimi, półwytrawnymi winami czerwonymi. Przed serwowaniem należy je zdekantować w dekanterze czy karafce lub pozostawić otwarte przez minimum godzinę, a także utrzymać w temperaturze pokojowej – dzięki tym zabiegom uwolni się właściwy aromat. A jakie wino do owoców morza sprawdzi się najlepiej?
Jakie wino do owoców morza
Wybierając wino do owoców morza, trzeba spojrzeć na nie podobnie, jak na ryby. Jeśli jest to danie lekkie, np. grillowane krewetki, białe, a nawet zielone musujące wino – oczywiście odpowiednio schłodzone – to strzał w dziesiątkę. Jeśli w grę wchodzą np. małże w gęstym sosie, makaron z przegrzebkami itd., lepiej postawić na ciężkie, białe wino.
Owoce morza często już w trakcie przygotowywania łączone są z winem. Trunek ten jest tradycyjnym składnikiem śródziemnomorskiej kuchni, często używanym do gotowania. Chociaż dania frutti di mare najlepiej smakują z białą odmianą tego alkoholu, do smażenia czy duszenia warto mieć pod ręką małą butelkę półwytrawnego, czerwonego wina. Dzięki niemu zyskają one głębię smaku!