Elegancka szklana karafka to niezbędny element stołu na każdym przyjęciu. Idealna do nalewania wody, słodkich napojów czy alkoholowych trunków musi być jednak utrzymana w perfekcyjne czystości. Ze względu na zakamarki, zagłębienia czy wąską szyjkę trudno wyczyścić naczynie w zmywarce. Jak umyć karafkę ręcznie? Jak i przy pomocy jakich środków odzyskać blask szklanego „brata” karafki – dekantera?
Karafka i dekanter – czym się różnią?
Karafka i dekanter to nieodłączne dodatki, służące do serwowania napojów podczas imprez i przyjęć. Oba naczynia, choć podobne, różnią się od siebie zastosowaniem.
Karafka ma zazwyczaj smukły kształt, ale nie jest on z góry narzucony. Przypomina np.: dzbanek, butelkę, kielich kwiatu. Może być delikatna i prosta, jak i ciężka, geometryczna. Doskonale nadaje się do serwowania różnych napojów. Często spotkać możemy karafki do whisky (o prostych geometrycznych formach), nalewek i likierów (bardziej ozdobne, o ciekawych formach) lub do wódek (wysokie, o mniejszej średnicy). Zazwyczaj mają też korek. Oprócz roli użytkowej, karafka jest też inspirującą ozdobą.
Dekanter z szerokim dnem i wąską otwartą szyjką służy natomiast do napowietrzenia wina. Dzięki temu aromaty integrują się, a taniny zmiękczają. Umożliwia pogłębioną degustację oraz uzyskanie ciekawszych aromatów. Specyficzna budowa sprawia, że pełni rolę głównie praktyczną, a design schodzi na drugi plan, często jest z góry narzucony poprzez przeznaczenie naczynia.
Jak szybko wyczyścić karafkę w środku?
Naczynia, takie jak dekantery czy karafki nie nadają się do mycia w zmywarce – przede wszystkim dlatego, że mechanizm jej działania nie pozwala na dokładne wymycie tak zbudowanych naczyń. Trzeba też od razu je wyczyścić, aby uniknąć trudnych do usunięcia plam – zarówno od barwników zawartych w napojach, jak i odcisków dłoni.
Jak wyczyścić karafkę w środku? Można użyć do tego szczotki do butelek, dzięki której da się dotrzeć do wszystkich zakamarków. Jeśli szyjka jest nieco szersza, można wprowadzić do naczynia gąbkę i manewrować nią za pomocą metalowej pałeczki do sushi lub stalowej słomki.
Warto wiedzieć nie tyko jak umyć karafkę, ale też czym można to robić. W grę wchodzą przede wszystkim delikatne płyny do naczyń oraz ciepła – ale nie gorąca – woda i zwykłe, proste gąbki bez warstwy ściernej. Szkło nie powinno być tarte w czasie ręcznego mycia, żeby go nie porysować. Zamiast płynu do naczyń można użyć mieszaniny octu z wodą lub sodą oczyszczoną.
Jak wyczyścić kryształową karafkę?
Szczególną uwagę warto przyłożyć do tego, jak wyczyścić kryształową karafkę. Wymaga ona delikatnego mycia w letniej wodzie z bardzo delikatnym detergentem. Należy unikać zbyt gorącej wody, która mogłaby powodować uszkodzenie kryształu. Po umyciu, trzeba od razu przetrzeć ją miękką, suchą szmatką, aby uniknąć smug.
Jak łatwo umyć dekanter czyli karafkę do wina?
Czyszczenie dekantera może być wyzwaniem ze względu na jego kształt i trudność dostępu do wnętrza. Tak, jak w przypadku karafki, warto go umyć natychmiast po użyciu, aby uniknąć osadzania się resztek wina lub innych płynów.
Delikatny kształt i cienka szyjka wymuszają mycie ręczne. Najwygodniej jest napełnić dekanter ciepłą wodą z płynem do naczyń, wymieszać zawartość do powstania piany i odczekać kilka minut. Zakamarki można doczyścić szczotką do butelek. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić karafkę lub dekander z resztek wina, ciekawym sposobem jest także nasypanie ziarenek suchego ryżu i nalanie octu lub płynu do mycia naczyń, a następnie energiczne wymieszanie całości - ryż mechanicznie wyczyści zabrudzenia. Zarówno po pierwszym, jak i po drugim zabiegu, szkło trzeba dokładnie wypłukać, a w dalszym kroku postawić do góry dnem, aby resztki wody mogły swobodnie wypłynąć.
Regularne czyszczenie dekantera oraz karafki jest ważne, aby utrzymać szklane naczynia w idealnym stanie. To nie tylko zabiegi estetyczne, które pozwolą uniknąć nagromadzenia się osadów, ale też zapobiegną ich wpływowi na smak serwowanych w szkle napojów.