Przesądy i zwyczaje ślubne w Polsce

Polskie tradycje ślubne i weselne mają długą historię. Pomimo upływu lat, pewne przesądy i zwyczaje pozostają niezmienne, bez względu na klimat, styl czy charakter przyjęcia weselnego. Tak jest np. z tłuczeniem kieliszków przez nowożeńców, przenoszeniem panny młodej przez próg czy sypaniem ryżu na szczęście. Jakie inne, staropolskie zwyczaje ślubne są wciąż praktykowane i warto o nich pamiętać na etapie przygotowań do jednego z najważniejszych dni w życiu?

Przesądy i zwyczaje ślubne – czy to dobry pomysł?

Przed Wami ten jeden, bardzo szczególny dzień i zastanawiacie się nad tym, czy w przypadku Waszego ślubu, staropolskie zwyczaje i tradycje dobrze się sprawdzą? Bez względu na to czy planujecie zorganizować tradycyjne, polskie wesele, czy też nowoczesne lub rustykalne przyjęcie, wprowadzenie kilku zwyczajów ślubnych będzie świetnym pomysłem! Dzięki temu ślub będzie niezapomnianym przeżyciem również dla Waszych gości, którzy z pewnością docenią szczyptę ponadczasowego, staropolskiego uroku. Aby dać wyraz Waszemu przywiązaniu do tradycji, możecie postawić na zwyczaje znane w całym kraju, regionalne lub rodzinne. Wybór należy do Was!

Tradycja ślubna: obsypanie ryżem lub płatkami kwiatów

Popularną w Polsce tradycją ślubną jest obsypanie młodej pary ryżem lub płatkami kwiatów (np. róż), co ma im przynosić szczęście i pomyślność w małżeństwie. Zwyczajowo robi się to tuż po wyjściu nowożeńców z kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Zdarza się również, że najbliżsi, obsypują zakochanych wielobarwnym confetti oraz drobnymi monetami, które mają symbolizować życie w dostatku.


Chleb, sól i tłuczenie kieliszków na weselu

Po przybyciu na miejsce przyjęcia weselnego, rodzice państwa młodych, uroczyście ich witają, trzymając w rękach tacę z chlebem, solą oraz kieliszkami wódki. Następnie nowożeńcy częstują się kawałkami chleba przyprószonego odrobiną soli, wypijają wódkę i z rozmachem tłuką kieliszki, rzucając je za siebie.

  • Chleb na powitanie młodej pary jest symbolem bogactwa i dostatku. Rodzice mogą podać go nowożeńcom na dekoracyjnym talerzu bądź szklanej paterze, a później przykryć kloszem, dzięki czemu zachowa świeżość i będzie ładnie prezentować się na stole.
  • Sól ma zwalczać złe duchy oraz chronić przed złem.
  • Tłuczenie kieliszków na weselu, zgodnie z przyjętą tradycją ma symbolizować pomyślność i szczęście dla młodej pary.

 Kieliszki do wódki Krista Deco 50 ml KROSNOKieliszki do wódki Shot 25 ml KROSNO

Kieliszek do wódki Krista Deco 50 mlKieliszek do wódki Shot 25 ml

 

Pamiętając o tym, że ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu zakochanych, warto zadbać o to, aby na stole, przy którym zasiądzie młoda para, nie zabrakło eleganckich kieliszków ślubnych z personalizowanym zdobieniem w formie grawerunku.

Kielichy ślubne KROSNO

Personalizowane kieliszki ślubne

Przenoszenie panny młodej przez próg

Kolejnym popularnym zwyczajem ślubnym jest przenoszenie panny młodej przez próg. Wzięcie ukochanej na ręce i przeniesienie jej ponad progiem powinno nastąpić z chwilą przejścia na salę weselną. Tradycja ta jest symbolicznym nawiązaniem do zmiany stanu cywilnego. Zgodnie z przesądem, ma zapewniać szczęście w małżeństwie.

Wskazanie miejsc przy stołach

Dawniej kwestią usadzania gości weselnych przy stołach zajmowała się mama panny młodej. Z biegiem lat jednak to się zmieniło – dziś najczęściej to para młoda decyduje o usadzeniu wszystkich zaproszonych osób. Bardzo przydatne są w tym przypadku winietki z imionami i nazwiskami gości – ustawia się je przy lub na talerzykach, dzięki czemu każdy gość doskonale wie, w którym miejscu ma usiąść.

Rzucanie bukietem ślubnym

Jednym z najstarszych zwyczajów ślubnych jest rzucanie przez pannę młodą bukietem kwiatów. Co ciekawe, tradycja ta została zapoczątkowana w XIV wieku we Francji. Zgodnie z nią o północy, czyli na początku oczepin, panna młoda wychodzi na środek sali, a obecne na przyjęciu panny tańczą wokół niej. Panna młoda zamyka oczy i w chwili, gdy muzyka przestanie grać, powinna rzucić za siebie bukiet ślubny. W myśl tego przesądu, kobieta, która złapie bukiet, niebawem wyjdzie za mąż.

Wskazówka: Po ceremonii, bukiet ślubny należy włożyć do eleganckiego, szklanego wazonu z wodą i postawić na stole, przy którym siedzą państwo młodzi – dzięki temu będzie się świetnie prezentować w trakcie oczepin, a jednocześnie stanie się dodatkową dekorację stołu.

Wazon na bukiet ślubny KROSNO

Wazon Elite

Regionalne tradycje ślubne

Obok tradycji ślubnych kultywowanych od lat w całej Polsce, istnieją również takie, które są charakterystyczne jedynie dla wybranych regionów.

  •  Polterabend – Pomorze, Wielkopolska i Śląsk

Polterabend to zwyczaj, który pochodzi z Niemiec i jest praktykowany w piątkowy wieczór, poprzedzający dzień ślubu. Pod domem panny młodej spotyka się najbliższa rodzina wraz z przyjaciółmi po to, by potłuc szkło – talerze, dzbanki, szklanki czy inne elementy zastawy. Im głośniej tłuczone szkło, tym lepiej – zgodnie z przesądem, hałas rozbitego szkła jest miarą pomyślności w przyszłym małżeństwie. Tradycji tej zawsze towarzyszy radosna atmosfera, śmiechy oraz najlepsze życzenia dla narzeczonych.

Wskazówka: w dobrym tonie jest ugoszczenie alkoholem oraz jedzeniem wszystkich zebranych pod domem przyjaciół i członków rodziny.

  • Zwiady – Podkarpacie

Zwiady to zwyczaj ślubny z Podkarpacia. Polega na tym, że rodzina pana młodego wysyła do rodziców panny młodej zaufaną osobę, której zadaniem jest przekonanie do wybranka ich córki. Na koniec następują negocjacje związane z wysokością posagu (tzw. poseliny).

  • Zrękowiny – Kaszuby

Zrękowiny to kaszubska tradycja ślubna, która polega na wymianie podarunków między rodzicami przyszłych państwa młodych. Kilka dni przed ceremonią zawarcia małżeństwa, pan młody przyjeżdża wraz ze swoimi rodzicami do domu panny młodej i wręcza jej najbliższym podarunki – ci odwzajemniają się tym samym i miło spędzają czas w swoim towarzystwie.

Powiązane produkty:

2022-05-31 06:01:00 523 viewed