Jak pić i serwować tequilę?

Tequila to niezwykły trunek, wokół którego narosło wiele mitów dotyczących jego powstania, przechowywania, serwowania czy picia. Jeśli planujemy fiestę z przyjaciółmi lub randkę ze szczyptą pikanterii, ten meksykański alkohol będzie najlepszym wyborem! Z czego robi się tequilę, w jakich szklankach należy ją podawać i jak pić, by odczuć głębię jej egzotycznego smaku?

 Kieliszki do tequili Legend KROSNO

Kieliszki do tequili Legend KROSNO

Pochodzenie tequili

Tequila to niewątpliwie symbol Meksyku. Od setek lat Meksykanie, a wcześniej Aztekowie wytwarzali alkohol z fermentowanego soku z agawy, który ewoluował z używanego podczas krwawych rytuałów pulque do tequili, którą możemy kupić dziś niemal w każdym supermarkecie.

Ta meksykańska wódka wytwarzana jest z pnia błękitnej agawy, która przed ścięciem rośnie nawet około 12 lat. Destyluje się ją w sposób podobny do innych alkoholi, na końcu zaś dojrzewa ona w dębowych beczkach lub w stalowych zbiornikach. By trunek nazwać tequilą, musi się składać z minimum 51% soku z tej odmiany agawy, choć te najwyższej jakości są 100%. Zawartość alkoholu to około 35-45%.

Zwycięstwo marketingu

Wokół tequili krąży wiele mitów. Jednym z nich jest sposób picia z użyciem soli i limonki, z którego trochę śmieją się rodowici Meksykanie. Rytuał wymyślili amerykańscy marketingowcy, którzy szukali sposobu na zwiększenie sprzedaży trunku w USA. Ta dająca dużo frajdy metoda szybko została podchwycona przez popkulturę – gdy na ekranie widzimy huczną imprezę i shoty zagryzane cytryną możemy być pewni, że bohaterowie piją tequilę. W jaki więc sposób powinno się to robić?

Rodzaje tequili

Tańszą tequilą, którą znajdziemy w sklepach jest Tequila Mixto. Zawiera ona 51% soku z agawy i cukier. Możemy spotkać ją pod postacią:

  • Mixto Blanco – białą lub srebrną;
  • Mixto Joven - złotą, z dodatkiem barwników.

Tequila składająca się ze 100% soku z agawy jest droższa, ale też zdecydowanie wyższej jakości. Wyróżnia się Tequilę:

  • Blanco - białą o wyrazistym smaku;
  • Plata – srebrna, o delikatniejszym smaku;
  • Resposado – złotą, o posmaku drewna, jednak łagodną;
  • Anejo – dojrzewającą rok w drewnianych beczkach i o bursztynowym kolorze;
  • Extra Anejo – mahoniową, dojrzewającą minimum 3 lata.

Wielu osobom na myśl o tequili przychodzi osławiona „wódka z robakiem”. Tak naprawdę jest to mezcal: dziadek tequili, który również robiony jest z pnia agawy – tylko zielonej. Smakuje on zupełnie inaczej, a do butelki z nim wkładana jest czerwona, biała lub złota larwa motyla gusano – szkodnika żerującego na liściach… agawy.

Serwowanie tequili

Tequila Mixto jest serwowana zgodnie z popularnym rytuałem, do którego możemy użyć limonki i soli (Mixto Bianco) lub pomarańczy i cynamonu (Mixto Joven). Serwuje się ją w kieliszkach do shotów. Palec wskazujący z wierzchu moczy się w soku, a następnie w soli lub cynamonie. Zlizuje się je, wypija shota i zagryza ćwiartką cytrusa.

Z tej tequili można robić też drinki w szklankach o fantazyjnych kształtach marki KROSNO. Trunek ten jest podstawą do tworzenia Margarity, Tequila Sunrise, Sangrity i Wallnes Smoothie.

Kieliszki do margerity Avant-Garde KROSNO

Kieliszki do margarity Avant-Garde KROSNO

Kieliszki do shotów idealnie będą nadawały się do picia także 100% tequili o odmianach Blanco, Plata i Resposado. Taką tequilę sączy się jak nalewkę, delektując się jej smakiem.

Z kolei do picia Anejo lub Extra Anejo świetnie nadadzą się kieliszki do koniaku czy whisky. Wygląda dość podobnie, jednak jej egzotyczny smak będzie zaskakiwał. Niezależnie od tego, który alkohol wybierzemy, kształt naczynia jest niezwykle istotny i pozwoli na odczucie wszystkich smaków i aromatów, które ma do zaoferowania trunek.

2019-08-14 11:24:00 518 viewed
Komentarze