Woda powinna być codziennym składnikiem diety każdego człowieka – tylko jaką pić? Wody mineralne, lecznicze, stołowe – różne rodzaje niosą za sobą inne korzyści dla organizmu. Warto je poznać i świadomie wybrać najlepszą, szczególnie latem, gdy odpowiednie nawodnienie jest tak istotne dla zdrowego funkcjonowania.
Różne rodzaje wody
Sklepowe półki pełne są plastikowych i szklanych butelek, zawierających różne rodzaje wody. Wśród nich najpopularniejsze są wody mineralne, które – jak sama nazwa wskazuje – dostarczają organizmowi ważne składniki odżywcze i minerały naturalnego pochodzenia. Rzadziej można spotkać wody lecznicze. Wody stołowe z kolei stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety.
Wybrane rodzaje wody do picia to także nieco inny smak, aromat czy kolor napoju. Specjaliści od tego życiodajnego płynu potrafią rozpoznać typy po właściwych im tylko cechach, degustując je jak sommelierzy. Wypełniają eleganckie i klarowne szklanki do wody, po czym oceniają je organoleptycznie! Czym więc różnią się od siebie wody mineralne, lecznicze i stołowe?
Pełne zdrowia wody mineralne
Popularne wody mineralne przez dietetyków doceniane są za bogactwo składników odżywczych. Mogą być lekko, średnio lub mocno mineralizowane – w zależności od tego, ile wapnia, magnezu, sodu czy potasu zawierają. To z kolei wiąże się ze źródłem, z którego są wydobywane. Dodatkowo niektóre wody mineralne mogą zawierać dwutlenek węgla. Czasem więc delikatne bąbelki - tak jak zazwyczaj mikroelementy - bywają całkowicie naturalne!
Stopień zmineralizowania jest wynikiem naturalnego procesu filtrowania przez skały i złoża podziemne, co nadaje wodzie specyficzne właściwości zdrowotne. Mając do wyboru różne rodzaje wód mineralnych, dobrze jest zwrócić uwagę na własne niedobory. Regularne sięganie po szklankę wody, wypełnioną magnezem czy wapniem, może być ogromnym wsparciem dla zdrowia!
Wody lecznicze - rodzaje
Wśród różnych rodzajów wody występują także wody lecznicze, znane także jako termalne. Mają one specjalne właściwości prozdrowotne i stosuje się je np. w celach rehabilitacyjnych. Wśród ich źródeł powstawały niegdyś uzdrowiska oraz termy, a także sanatoria, którym w nazwie – właśnie dzięki wodom - dodawano przydomek „zdrój”.
To, czym wyróżniają się wody lecznicze, wydobywane ze źródeł termalnych, to ich unikalny skład chemiczny. Zawierają minerały, związki siarki, sole mineralne i inne substancje, które mają pozytywny wpływ na organizm. Stosuje się je głównie w sanatoriach do leczenia schorzeń, np. reumatycznych, a także układu oddechowego, skóry czy innych dolegliwości, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Wody stołowe
Oprócz wód mineralnych i wód leczniczych, są także wody stołowe. Mają one jeszcze inny skład mineralny oraz różnią się procesem pozyskiwania: by powstały, łączy się naturalną wodę źródlaną i przefiltrowaną wodociągową.
Woda stołowa ma mniej minerałów i soli mineralnych – jest bardziej neutralna pod kątem składników odżywczych, ale też smaku. Doskonale nadaje się więc dla osób, które nie lubią wody mineralnej. Świetnie sprawdzi się też jako składnik lemoniad czy zamrożona w kostki lodu. Aby była nieco bardziej wyrazista, serwując wodę stołową w karafce czy dzbanku można dodać do niej plastry cytrusów albo gałązki ziół.
Najzdrowsza woda na co dzień
Jaka jest więc najzdrowsza woda? Ta, po którą sięga się regularnie! Każdy z rodzajów wody ma specyficzne właściwości oraz wyróżnia się smakiem, który może przypaść do gustu mniej lub bardziej. Najistotniejsze jest, by pić ją w odpowiedniej ilości każdego dnia.
Zobacz najpopularniejsze szklanki do wody KROSNO: