Świąteczne dekoracje domu i mieszkania


Piękne ozdoby, nie tylko choinkowe, współtworzą magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawiamy pomysły na własnoręcznie wykonane dekoracje świąteczne, z wykorzystaniem szklanych ozdób i zastawy stołowej marki Krosno.

Świąteczne dekoracje to wiele możliwości do wyboru


Ozdoby na Boże Narodzenie umieszczać można nie tylko na choince. Najczęstsze rozwiązania to stroiki, wieńce oraz bardzo różnorodne dekoracje gwiazdkowe okien i ścian. Internet pełen jest także nietypowych, inspirujących pomysłów na samodzielnie stworzenie dekoracji świątecznych, zarówno tych bogatych w kolory i wzory, jak i bardziej minimalistycznych. Nieodłączną częścią Świąt, jest także piękna zastawa stołowa ze szkła i eleganckie ozdoby szklane, które można umieścić w różnych częściach domu lub mieszkania. Ręcznie wykonane, wypolerowane na wysoki połysk szkło, samo w sobie będzie stylową ozdobą stołu. Dla tych, którzy chcieliby dodać do domowego wystroju więcej bożonarodzeniowego klimatu, przygotowaliśmy kilka pomysłów na to, by szklane naczynia, takie jak świeczniki, wazony, miski, patery czy talerzyki stały się jeszcze bardziej świątecznymi dekoracjami.

Świeczniki to idealne świąteczne dekoracje domu i mieszkania

Blask świec zdecydowanie doda magii do atmosfery Świąt. Szczególnie, jeśli świece zostaną umieszczone w tworzonych ręcznie świecznikach marki Krosno, z doskonale przejrzystego szkła, ozdobionych własnoręcznie wykonanymi dekoracjami świątecznymi. Pierwszy, oryginalny pomysł na taką dekorację, to zimowy świecznik ze sztucznym śniegiem. Sztuczny śnieg można bardzo prosto wykonać samemu – wystarczy w misce wyrabiać sodę oczyszczoną z pianką do golenia (w proporcjach mniej więcej 100 g do 30 ml), a następnie większość białej masy umieścić we wnętrzu świecznika. Warto ozdobić też górną część świecznika, na przykład kawałkiem taśmy ozdobnej o szerokości kilku centymetrów, mocowanej na gumkę recepturkę i dodatkowo udekorować całość szyszką lub małą gałązką jodły, a następnie posypać sztucznym śniegiem. Inną ciekawą ozdobą na Boże Narodzenie będzie świecznik, wypełniony materiałami używanymi do tworzenia stroików bożonarodzeniowych, w większości naturalnych. W środku można umieścić na przykład gałązki iglaste, mech, szyszki, kawałki kory brzozowej oraz ewentualnie nieduże bombki i inne ozdoby choinkowe. Warto pamiętać, żeby świeczka była stabilnie umocowana, a jej płomień zauważalnie wystawał ponad świąteczne dekoracje – bezpieczeństwo przede wszystkim! Świeczniki można też w prosty sposób ozdobić z zewnątrz. Najlepiej do tego celu sprawdzą się wyższe modele, w których elementy dekoracyjne umieszczone będą jedynie na wybranej wysokości świecznika. Może to być kora z niedużą gałązką, przywiązane szpagatem, kawałek materiału ze wzorem lub po prostu estetyczna wstążka ze świątecznym motywem.

Wazony jako ozdoby na Boże Narodzenie

Świąteczną dekoracją mogą być też piękne wazony w różnych kształtach. Wazony da się ozdobić w sposób bardzo prosty i bez korzystania z technik takich jak decoupage, który trwale zmieni wazon. Możliwości są tu podobne jak w przypadku zewnętrznego przybrania świeczników. Wazon może jednak stać się także pomysłową dekoracją gwiazdkową! Zamiast kwiatów, naczynie będzie wypełnione własnoręcznie wykonanymi, prostymi ozdobami. Jeden z ciekawszych i oryginalniejszych pomysłów to główki bałwanków zrobione z piłeczek pingpongowych. Piłeczki należy ozdobić na przykład różowym brokatem (policzki) i kolorowymi mazakami (czarnym – usta, srebrnym – oczy i pomarańczowym – nos), a czubek główki wykonać z zawieszek choinkowych przewiązanych szpagatem.

Naturalna świąteczna dekoracja z lampkami w środku

Ciekawą świąteczną dekoracją domu lub mieszkania, może być też świecąca kompozycja w szkle. Najlepiej będzie prezentować się w dużej misce lub misie szklanej o interesującym kształcie i ciekawych efektach optycznych. Do naczynia wystarczy włożyć gałązki iglaste, szyszki i lampki na baterie. Kompozycję można uzupełnić innymi przedmiotami wykorzystywanymi do tworzenia stroików świątecznych (np. małe bombki i inne drobne ozdoby choinkowe, wstążki, rajskie jabłuszka, orzechy włoskie, żołędzie czy owoce). Taka święcąca bożonarodzeniowa dekoracja będzie pięknie prezentować się na szafce, parapecie lub stoliku.

Patery i talerzyki z gwiazdkowymi dekoracjami

Świąteczne dekoracje można umieścić również na zastawie stołowej wykonanej z przezroczystego szkła, szczególnie takiej jak eleganckie patery lub ozdobne talerzyki, na których będą podawane ciasta i desery podczas Wigilii. Najprostszy sposób to dekoracje z cukru, tworzone na podobnej zasadzie jak crusta na brzegu szklanki do drinków, czyli na sok z cytryny. Zrobienie gwiazdek lub płatków śniegu na brzegach talerzyków albo na górnej części klosza patery jest jednak nieco trudniejsze, więc pomocne będzie wcześniejsze wykonanie szablonu (z tektury lub grubego papieru). Wycięty szablon należy przyłożyć w wybrane miejsce, następnie wnętrze szablonu delikatnie zwilżyć sokiem z cytryny, a potem wysypać dokładnie cukrem. Inny pomysł to, skrywająca smakowite słodkości, patera Święty Mikołaj – z czapeczką i brodą. Brodę na zewnętrznych, bocznych krawędziach patery można zrobić z waty przyklejonej do szkła, a czapeczkę Mikołaja zakładaną na gałkę klosza patery – z czerwonego i białego materiału zamocowanego na gumkę recepturkę w odpowiednim kolorze. Bardzo dobrze sprawdzą się też czapeczki Mikołaja na butelki lub sztućce, które można kupić w wielu sklepach.


2019-01-15 00:00:00 507 viewed