Świecznik DIY - jak samemu zrobić i ozdobić szklany świecznik?

Samodzielne wykonanie dekoracyjnego świecznika, który będzie pasował do zastawy stołowej lub aranżacji pomieszczenia, jest bardzo proste. Podstawą zawsze jest szklane naczynie o ciekawym kształcie i odpowiedniej wielkości, z którego za pomocą łatwo dostępnych dodatków można wyczarować oryginalny i elegancki świecznik pasujący na każdą okazję… A gdy się znudzi, wystarczy dodatki zdjąć i włożyć naczynie do zmywarki!

 

Bezpieczne tworzywo

Pomysły na świeczniki wymagają przygotowania odpowiedniej bazy. Należy pamiętać, że musi być ona odporna na wysokie temperatury. Świeczki rozgrzewają znajdujące się w między szklanymi ściankami powietrze, nierzadko kapie z nich też gorący wosk. Najlepiej jest więc wybierać naczynia z grubego szkła. Z kolei przedmioty, które mają utrzymać długie, stożkowe świece powinny zapewnić im stabilność – otwór nie powinien być za szeroki.

Wiele naczyń, które znajdują się w każdej kuchni to idealna baza pod świecznik DIY. Z pewnością będą to wszelkie szklanki czy salaterki.

Większość dekoracji można w każdej chwili zdjąć i wyczyścić szkło. W przypadku trudnych do usunięcia plam z wosku wystarczy włożyć brudny przedmiot do zamrażarki lub potrzeć kostkami lodu. Zimny wosk z łatwością odejdzie od każdego tworzywa.

 

Mieniące się szklanki

Najprostszy świecznik Zrób To Sam może być przygotowany ze szklanek do whisky. Wykonywane są one ze szkła, które jest na tyle grube, aby utrzymać wewnątrz temperaturę schłodzonego trunku nawet przy długim trzymaniu naczynia w dłoni. Dodatkowo wiele z nich posiada dekoracyjne ścianki, które pozwolą na uzyskanie niezwykłego efektu świetlnego po włożeniu do nich zapalonej świeczki czy tealighta.

Świetnie sprawdzi się np. szklanka z kolekcji TEROSO, która posiada nieregularne, rzeźbione ścianki. Wydostające się przez nie światło będzie migotać, wprawiając w romantyczny nastrój. Innym przykładem, pozwalającym osiągnąć podobny efekt jest szklanka ILLUMINATION. Doskonale sprawdzi się na świątecznym stole po wstawieniu do niej czerwonego lub złotego tealighta o delikatnym cynamonowym, jabłkowym lub pomarańczowym zapachu!

Malowane szkło

Ciekawy efekt można także uzyskać rozświetlając malowane czy dekorowane szkło. Zapalona świeczka przepięknie podkreśli delikatny ornament, którym jest ozdobiona szklanka z kolekcji KRISTA DECO.

Podobny efekt można uzyskać samodzielnie. Wystarczy do tego podstawowa szklanka do wody o prostym lub zaokrąglonym kształcie, kartka papieru i spray w ulubionym kolorze. Na papierze należy wyciąć interesujący szablon: otwory w kształcie serc, gwiazdek, kwiatów i innych lub wyciąć papier naokoło rysunków. Następnie trzeba przykleić szablon taśmą klejącą do naczynia i pomalować dowolną farbą w sprayu. W ten sposób zwykła szklanka zamieni się w tematyczny, idealnie dopasowany kolorystycznie świecznik, który udekoruje stół podczas imprez i przyjęć. W zależności od użytej farby w wielu przypadkach można ją później zmyć dowolnym rozpuszczalnikiem lub wodą z octem.

 

Kształtne miski

Piękne świeczniki Zrób To Sam można wykonać także z salaterek. Warto wypróbować wszystkie trzy, zaprezentowane niżej sposoby. Do realizacji pierwszej z inspiracji przyda się prosta miska z kolekcji GLAMOUR. Można do niej włożyć mech, zielone gałązki (lub pomalowane sprayem na złoty kolor), kwiaty, szyszki, plastry suszonej pomarańczy, laski cynamonu, orzechy, bombki i wiele innych dekoracji, które kojarzą się z danym okresem roku. W środek natomiast można wstawić grubszą świeczkę w kształcie walca w dowolnym kolorze. Powinna się ona topić do środka – zazwyczaj informacja o tym znajduje się na opakowaniu. Warto ją zamocować na środku naczynia przed włożeniem innych dekoracji – podpalić knot i wkropić trochę wosku na dno, a następnie, zanim zastygnie, wcisnąć w niego świecę. W ten sposób zostanie stabilnie zamocowana. Jeśli tego rodzaju stroik ma być też funkcjonalny, a świeczka ma się palić, np. podczas Wigilii, trzeba koniecznie zwrócić uwagę, by ogień nie miał kontaktu z innymi elementami, także przy delikatnych podmuchach powietrza.

Miski to też świetny sposób na wiosenne i letnie dekoracje. Dekoracyjną salaterkę, taką jak ROMANCE  można wypełnić wodą lub wodą z dodatkiem barwnika (np. spożywczego albo do mydła). Można też wrzucić do niej suszone lub świeże płatki kwiatów, takich jak róże czy tulipany albo całe główki np. goździków czy orchidei, które będą pływały na powierzchni. Dno można wypełnić też kolorowymi kamieniami. Na wodzie można położyć zwykłe tealighty. Dużo ciekawszym rozwiązaniem będą jednak okrągłe lub kształtne świeczki pływające – obecnie w sklepach jest bardzo duży ich wybór.

Ciekawym rozwiązaniem będzie też podwójna salaterka, taka jak SWEET&SAVOURY. Jej dno można wyłożyć wspomnianymi kolorowymi kamykami, mchem, orzechami, ziarnami kawy, gwiazdkami anyżu… Na to wystarczy położyć tealighta lub umieścić stabilnie walcową świecę w wybranym kolorze i zapachu, by cieszyć się niepowtarzalną dekoracją!

Nietypowe wazony i karafki

Niektóre rodzaje naczyń to duże pole do popisu, jeśli chodzi o świeczniki DIY. Każdy kształt może zainspirować do kreatywnego rozwiązania. Wystarczy poszukać w swoim domu wazonu lub karafki, które często swoim kształtem wprost przywodzą na myśl tradycyjne świeczniki na klasyczne świece stołowe. Warto je jednak wcześniej ozdobić, by pasowały do aranżacji całego stołu.

Do tego celu można użyć szerokich tasiemek i stworzyć na ich wąskich szyjkach efektowne kokardy w kolorze butelkowej zieleni, morskiego niebieskiego czy starego złota. Obwiązanie ich modnym od jakiegoś czasu jutowym sznurkiem i oplecenie koronką doda im z kolei rustykalnego charakteru. Pod cienką tasiemkę można też wsunąć kwiaty, takie jak wrzosy czy lawenda albo zioła, np. tymianek i rozmaryn, by kolorystycznie nawiązać do stylistyki nakrycia stołu. Postawienie ich na plastrze drewna lub jednobarwnej paterze doda im elegancji oraz zapewni dodatkową stabilizację, chroniąc przy okazji obrus przed zabrudzeniem woskiem. Należy też pamiętać o połączeniu świecy ze szkłem – przez odpowiednie jej ociosanie, wciśnięcie w otwór lub sklejenie kilkoma kroplami wosku.

Wybraną dużą podstawkę czy paterę można także ozdobić gałązkami – np. bożonarodzeniowym wieńcem albo wiosennym gniazdkiem z pastelowymi pisankami. Następnie w środek należy włożyć oryginalny wazon, w który wsadzić można skróconą przynajmniej o 1/3 świecę stołową. Co 3-4 miesiące, wraz ze zmieniającymi się porami roku, można zmieniać dekorację wokół naczynia, za każdym razem w prosty sposób uzyskując piękną aranżację.

Gotowe szklane świeczniki

W ofercie KROSNA znajduje się też cała gama szklanych świeczników, które również mogą posłużyć do wykorzystania powyższych inspiracji. Wszystkie są bezpieczne i pozwalają na stabilne postawienie świec o różnych kształtach na stole. Można do ich wnętrza wsypać kamyki, przyprawy, ziarna, kolorowy piasek... Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić je kokardami, tasiemkami, sznurkami czy przyczepić szyszki, gałązki i kwiaty.

Świeczniki tego typu są też bardzo odporne na wysokie temperatury. Można więc wykorzystać je jako naczynie do samodzielnie wykonanych świec i podarować je komuś w prezencie. W tym celu wystarczy stopić zwykłą białą świeczkę lub resztki świec znajdujących się w domu w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. W tym czasie jutowy sznurek lub innego rodzaju knot należy stabilnie umieścić na środku dna naczynia, np. „przyklejając” go kroplą wosku. Następnie należy wkropić do roztopionych świec ulubione olejki zapachowe i ewentualnie niemigrujące barwniki do gliceryny, zamieszać, przelać do szklanego świecznika, zalewając również knot i cierpliwie czekać. Gdy wosk zastygnie należy przyciąć sznurek do oczekiwanej długości – własnoręcznie wykonana świeca gotowa!

Eleganckie świece zapachowe

Osoby, które lubią gotowe, ale ekskluzywne rozwiązania, mogą wybrać gotowe świece zapachowe. Wyróżniają je wyrafinowane, harmonijne i przemyślane zapachy oraz wyszukane kształty szkła. Świece te będą palić się kilkadziesiąt godzin, zdobiąc stół podczas niejednego przyjemnego, spędzonego z bliskimi wieczoru. Będą też świetnym prezentem dla osób, dla których ważna jest elegancja i estetyka wykonania.

2020-01-06 12:21:00 252 viewed
Komentarze