8 wyjątkowych pomysłów na dekoracje ze świec i świeczników

Pomysły na dekoracje ze świec i świeczników - blog e-sklep KROSNO

Szklane świeczniki i ręcznie wykonane świece od KROSNO to idealna baza do stworzenia oryginalnych dekoracji do każdego pomieszczenia czy podkreślenia wyjątkowości świątecznego stołu. Można z nich własnoręcznie wykonać sezonowe stroiki lub całoroczne ozdoby DIY. Od wykorzystania motywów roślinnych i morskich, przez nawiązania do świąt, po minimalizm lub styl glamour – warto poznać i wcielić w życie przynajmniej jedną z 8 wyjątkowych inspiracji!

 

Szklana różnorodność

Aby przygotować własnoręcznie robione dekoracje ze świec, potrzebne będą oczywiście ich różne rodzaje oraz szklane świeczniki. W ofercie KROSNO znajduje się ich sporo: proste i rozchylane, z nóżkami i bez, przypominające szklanki, słoiki i kieliszki, wysokie i niskie, klasyczne oraz nowoczesne. Większość z nich wykonana jest ręcznie z wysokiej jakości przejrzystego, trwałego oraz odpornego na wysokie temperatury szkła. Można wśród nich znaleźć również kolekcję świeczników barwionych, mieniących się kontrastowymi kolorami. Niezależnie od ich typu, same w sobie, ustawione na tacy jeden obok drugiego w pozornie przypadkowej kompozycji, z mieszaniną świeczek w różnych stylach, mogą stanowić atrakcyjną ozdobę!

Do przygotowania stroików mogą posłużyć również świece zapachowe „Splendour”, „Romance” lub „Glamour”. Nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale przede wszystkim urzekają niepowtarzalnym zapachem, który również ma niebagatelny wpływ na atmosferę panującą we wnętrzu. Bogata kolorystyka oraz różnorodność szklanych form sprawiają, że warto mieć je pod ręką, przygotowując dekoracje ze świec.

W kolorach tęczy

Przygotowywane samodzielnie dekoracje ze świeczek mogą być szybkie w realizacji i równocześnie efektowne. Taki właśnie jest trend ostatnich sezonów, który łączy proste formy klasycznych świec oraz świeczników w różnorodnej kolorystyce.

Aby stworzyć tę eklektyczną ozdobę, należy przygotować tacę w neutralnym kolorze – srebrną lub w jasnej tonacji, komplet kolorowych świeczników z kolekcji „Sakred by Karim Rashid” oraz klasyczne stożkowe, białe świece, najlepiej o różnej długości. Wystarczy poustawiać je obok siebie – im więcej, tym lepiej – tworząc przykuwającą wzrok i wesołą kompozycję.

Można również odwrócić tę zasadę, przygotowując nową dekoracjeświeczki w kształcie tradycyjnego stożka będą tym razem miały intensywne i różnorodne zabarwienie, a świeczniki pozostaną neutralne, bezbarwne. Tu świetnie sprawdzą się elementy kolekcji „Servo Line” o różnych wysokościach.

Morskie opowieści

Modnym tematem przewodnim, który sprawi, że dekoracje ze świeczkami nabiorą wyjątkowego charakteru, jest motyw morski. Do wykonania ozdób o takim charakterze potrzebne będą większe, pękate świeczniki z przejrzystego szkła Crystalline, muszelki, kamyki, piasek, drobne gałązki, ozdobne rozgwiazdy oraz białe świeczki pieńkowe.

Tego typu dekoracje ze świeczek na stół można wykonać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to nasypanie do naczynia samych muszelek, kamieni lub zrobienie z nich warstwy na żółtym piasku, a następnie stabilne ustawienie między nimi świeczki. Można również nasypać tylko piach i wsadzić w niego pojedyncze drobne rozgwiazdy i muszle.

Inną metodą jest ułożenie na dnie muszelek i kamyków – najlepiej w dużej ilości - i zalanie ich wodą. Następnie wystarczy ostrożnie położyć na powierzchni tealighty lub specjalnie stworzone do takich celów świece pływające.

Sielsko i romantycznie

Zwykłe szklane świeczniki typu Hurricane, czyli wiatroświeczniki chroniące płomień świecy przed przypadkowym zdmuchnięciem przez powiew wiatru, warto samodzielnie ozdabiać, by zupełnie zmienić ich charakter. Można wykorzystać np. kawałek juty, owijając nią naczynie i związując ekologicznym sznurkiem.

Grubszy sznur ciekawie wygląda także kilkukrotnie owinięty i przyklejony klejem na gorąco w dolnej części świecznika – samodzielnie lub z wplecioną gałązką suszonego rozmarynu czy lawendy. Do środka można nasypać piasek – tak, by górna krawędź warstwy była widoczna – i ustawić na nim świeczkę pieńkową.

Sznurek i tkanina jutowa to modna dekoracja świeczników przy aranżacji stołu podczas wesel i eleganckich imprez w stylu rustykalnym. Można do nich dodawać białe koronki, zielone gałązki i inne naturalne elementy, uzyskując tym romantyczny efekt. Świetną opcją w tym samym klimacie będzie również ustawienie świec zapachowych od KROSNO, np. brązowej, miedzianej lub niebieskiej  na plastrze drewna – samodzielnie oraz w otoczeniu sosnowych gałązek!

Kwiatowe inspiracje

Kwiaty i dekoracyjne świece zawsze stanowią eleganckie połączenie. Kolorowe pąki mogą pływać na wodzie wraz ze świeczkami lub wypełniać naczynie… od spodu. Do tego drugiego rozwiązania potrzebne będą świeże główki róż, gerber, stokrotek czy innych kolorowych roślin lub ich ekologiczne odpowiedniki z tkanin. Tu sprawdzi się świecznik przypominający kielich do wina lub martini – z dużą czaszą, długą nóżką i dość szeroką podstawą, na której zmieści się stabilnie świeca pieńkowa lub tealight. Kompozycję kwiatową wystarczy umieścić pod czaszą naczynia odwróconego do góry dnem. Nóżkę można przewiązać dekoracyjną tasiemką współgrającą kolorystycznie z całością.

Ciekawym pomysłem jest również połączenie kompletu wazonu ze świecznikiem z zielonymi gałązkami. Wystarczy wnętrze większego naczynia wypełnić dość sztywnymi i wysokimi roślinami z tkaniny – bluszczem, zamiokulkasem, liśćmi monstery. Jeśli roślina jest naturalna, wnętrze dobrze jest wypełnić wodą. Na końcu wystarczy przykryć górną część świecznikiem i położyć na nim zapachowy tealight.

Kuchenne skarby

Kuchnia to skarbiec elementów ozdobnych do stroików DIY. Dekoracyjne świeczniki szklane można wypełnić ziarnami kawy, kolorowym makaronem, kulkami pieprzu czy ziarnami kukurydzy. Ciekawie wygląda też szklana i pokaźna salaterka, do której należy włożyć kilka garści… korków od wina. Na końcu wystarczy ustawić na nich stabilnie świecę zapachowej w kolorze czerwonym lub fioletowym z kolekcji „Romance” od KROSNO.

Na cztery pory roku

Dostosowana do aktualnej pory roku dekoracja świeczników to zawsze wspaniała ozdoba stołu w jadalni lub podczas świątecznego przyjęcia. Typowo wielkanocny lub bożonarodzeniowy stroik z umieszczonym pośrodku eleganckim szklanym naczyniem z białą świecą pieńkową będzie podkreślał atmosferę chwili podczas rodzinnej kolacji.

Ulubione duże świeczniki można również naprzemiennie wypełniać elementami, kojarzącymi się z daną porą roku. Wspomniane wcześniej kwiaty lub małe pisanki na wiosnę, muszelki i mech latem, ziarna kukurydzy czy kasztany jesienią oraz bombki i szyszki zimą w towarzystwie świecy natychmiast wprowadzą odpowiedni nastrój do pomieszczenia.

Świecące w ciemnościach

Wykonana własnoręcznie dekoracja świec może być również bardzo nowoczesna. Takim przykładem jest uzupełnienie naczynia fluorescencyjnymi kamykami, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Przypominają one nieco szkło oszlifowane przez morze. Niezależnie, czy knot będzie płonął, czy pozostanie zgaszony, taka ozdoba w każdy wieczór będzie jasnym punktem w ciemnym pomieszczeniu.

Wszystkie wspomniane dekoracjeświeczniki w stylu morskim, kwiatowym, świątecznym, romantycznym i wiele innych – można również wzbogacić drobnymi lampkami LED na elastycznym druciku. Podczas wkładania do naczynia szyszek, muszli, kawy, kamieni i innych dowolnych elementów wystarczy go powoli rozwijać przy ściankach, od dna ku górze, aby na samym końcu włącznik z baterią znalazł się na zewnątrz. Dzięki temu, że w większości przypadków świece topią się do środka, ciepło ani ogień nie wpłyną na działanie światełek.

2020-09-02 10:38:00 0 viewed