Kwiatowe dekoracje na każdą okazję

Odpowiednio dobrane dekoracje z kwiatów będą piękną ozdobą stołu przy wielu odświętnych okazjach, takich jak jubileusze, urodziny i imieniny, czy chrzciny i komunie. Podpowiadamy, jakie naczynia mogą towarzyszyć kwiatowym dekoracjom i bukietom, oraz o czym warto pamiętać, tworząc takie ozdoby.

 

Bukiety kwiatów ciętych w wazonach

Bukiety kwiatów ciętych to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj kwiatowych dekoracji, który sprawdzi się przy najróżniejszych okazjach. Świeże kwiaty w eleganckim wazonie świetnie ożywią pomieszczenie i wprowadzą do niego pozytywną energię. Będą też piękną ozdobą stołu – pod warunkiem, że naczynie odpowiednio współgrała z bukietem kwiatów.

 Wazon na bukiet kwiatów Elite KROSNO

Najbardziej wszechstronne są przezroczyste, szklane wazony na kwiaty, których duży wybór można znaleźć w naszej ofercie. Pasują do kwiatów każdym kolorze i na pewno nie zdominują dekoracji. Ponadto, pięknie rozpraszają światło i w całości eksponują rośliny. Ciekawą propozycją są też wazony z barwionego szkła lub z oryginalną, kolorową aplikacją. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak odpowiednio dobrać kolorystykę dekoracji z kwiatów do barwy naczynia. Wazon nieco ciemniejszy od koloru, który dominuje w bukiecie, podkreśli żywy odcień kwiatów, a jednocześnie pozwoli zachować spójność kompozycji.

 

Istotna jest także odpowiednia wysokość wazonu w stosunku do kwiatów. Powinny one stanowić nieco poniżej połowy wysokości całej kompozycji, a naczynie pozostałą, trochę wyższą część. Takie proporcje nie tylko prezentują się bardzo efektownie, ale zapewniają też stabilność całej ozdoby. Również kształt wazonu na kwiaty należy dopasować do bukietu. Przykładowo, wąskie i smukłe wazony są idealne do pojedynczych kwiatów (np. róż, anturium czy słoneczników) lub cienkich, lekkich bukietów, a szersze i niższe – do bukietów owalnych lub okrągłych.

 

Wreszcie, warto zadbać też o właściwe przygotowanie kwiatów do wazonu. Naczynie powinno się napełnić wodą mniej więcej do połowy wysokości. Przed włożeniem kwiatów do wazonu, należy usunąć liście z części łodygi, która zanurzona będzie w wodzie. Bukiet można ułożyć bezpośrednio z naczyniu, wkładając rośliny pojedynczo i zachowując wybrany kierunek (zgodny z ruchem wskazówek zegara lub przeciwny). Trudniejszą metodą jest zrobienie bukietu w ręce tak, by łodygi kwiatów układały się skrętolegle. Żeby przedłużyć świeżość roślin, przy każdej zmianie wody – najlepiej codziennej – powinno się też ukośnie podciąć łodygę o 1-2 cm.

 

Kwiatowe dekoracje na różne stoły i okazje

Przy wielu okazjach – takich jak urodziny czy imieniny – wybór gatunków kwiatów, które będą dekoracją stołu, może być swobodniejszy, niż w przypadku bukietów dawanych jako prezent, gdyż symbolika kwiatów nie ma tak dużego znaczenia. Gdy bukiet ma stać w ozdobnym wazonie jako dekoracja, najważniejsze jest to, czy pasuje do ogólnego wystroju stołu (m.in. obrusa, zastawy, serwetek i pozostałych dekoracji) i czy dobrane kwiaty tworzą razem estetyczną całość.

 

Przy stołach okrągłych, dekoracje z kwiatów najlepiej umieszczać w centrum (idealnie sprawdzi się pojedynczy wazon lub trzy ozdoby, jeśli stół jest bardzo duży). Stoły prostokątne dają więcej swobody. Bukiety umieszcza się wówczas w centralnej części, najlepiej w równych odstępach od siebie na całej długości stołu lub w grupach po trzy. Wazony z kwiatami nie mogą też rzecz jasna zajmować na stole zbyt dużo miejsca oraz przeszkadzać gościom w dostępie do potraw i kontakcie wzrokowym ze współbiesiadnikami. Zbyt intensywna woń kwiatów również nie jest wskazana.

 

W przypadku niektórych okazji rodzaj i kolor dekoracji z kwiatów ma jednak większe znaczenie. Dobrym przykładem są chrzciny i komunie, gdzie zwyczajowo dominuje kolor biały (symbolizujący niewinność, czystość i pokorę), uzupełniany ewentualnie pudrowym różem, zielonym czy jasnym odcieniem herbacianego. Jako składnik dekoracji kwiatowych na stół komunijny lub na chrzciny szczególnie dobrze sprawdzą się róże miniaturowe, gipsówki, chryzantemy gałązkowe (np. Anastasia White i Santini), konwalie i jaśmin.

 

Dekoracje z kwiatów – nie tylko bukiety w wazonach

Kwiatowe dekoracje to nie tylko bukiety, te ostatnie zaś niekoniecznie trzeba umieszczać w wazonie. Mniejsze bukiety będą pięknie prezentować się w niedużych miseczkach szklanych, czarkach, czy pucharkach deserowych marki KROSNO. W przypadku mniejszych środków lub braku czasu umożliwia to wykonanie prostszych, lecz liczniejszych ozdób, które można rozstawić równomiernie na stole.

 Bukiet kwiatów w salaterce Swing KROSNO

Dekoracje z kwiatów będą też pięknym przybraniem świeczników. Subtelniejsze świeczniki na nóżce można ozdobić małym wiankiem, do którego wykonania wystarczą drobne kwiatki, taśma florystyczna i kółko lub drucik. Większe, cylindryczne świeczniki można wstawić w duży wianek. W tym wypadku przyda się gąbka florystyczna w kształcie koła, w którą po nasączeniu jej wodą wbija się przycięte łodygi kwiatów.

 Świecznik na nodze Glamour KROSNO ozdobiony kwiatami

Prostą, lecz ładną dekorację kwiatową da się też wykonać na szklanym talerzu ozdobnym lub półmisku. Przykładem może być ozdoba na chrzciny ze świeczką w środku talerzyka lub półmiska. Na zewnątrz naczynia wystarczy ułożyć wianuszek z niewielkich gałązek gipsówki, składający się z trzech okręgów, których średnica zmniejsza się od dolnego, największego do górnego, najmniejszego.

 

Dekoracje kwiatowe w szkle – kwiaty cebulowe

Kolejnym ciekawym pomysłem są dekoracje kwiatowe w szkle, których składnikiem są kwiaty cebulowe zamiast ciętych. Można do tego celu wykorzystać kwiaty takie jak hiacynty, krokusy, szafirki, kosaćce żyłkowane, tulipany, narcyzy i żonkile (trzy ostatnie najlepiej w niskich odmianach). Tego typu dekoracje z kwiatów wyglądają najbardziej efektownie, gdy rośliny w niewielkim stopniu wystają z naczynia lub mieszczą się w nim w całości, tworząc piękny mini-ogród w szkle. Najlepiej więc umieścić je w szklanej zastawie o większej średnicy, takiej jak duże misy i miski szklane, albo bola do serwowania ponczu. Sprawdzą się przy wielu różnych okazjach, będąc piękną ozdobą stołu, na przykład wielkanocnego.

 Kwiaty cebulowe w szkle KROSNO

Dekoracje z kwiatów cebulowych to bardzo oryginalne rozwiązanie, które oferuje duże możliwości. Zwolennicy minimalizmu mogą zastosować kwiaty z jednej palety kolorystycznej lub wręcz tego samego gatunku i barwy. Alternatywą jest wykorzystanie wielu roślin o odmiennym kształcie i kolorze, co pozwoli stworzyć barwną i niezwykle zróżnicowaną kompozycję. Ponadto, dekoracje kwiatowe w szkle można uzupełnić mchem, korą lub ozdobnymi kamieniami, a także innymi, adekwatnymi do okazji elementami dekoracyjnymi (np. kurczaczek na Wielkanoc).

2019-05-23 00:00:00 589 viewed