Rodzaje szklanych wazonów na kwiaty

Rodzaje szklanych wazonów na kwiaty - blog KROSNO

Wazon to w ostatnich sezonach jeden z najmodniejszych dodatków do wnętrza. Moda na wszechobecne rośliny sprawiła, że na co dzień w szklanych naczyniach stoją wiecznie zielone liście i gałązki. Z kolei kilka tulipanów czy goździków na jadalnianym stole zdecydowanie wprawia w pozytywny nastrój. Warto mieć też na podorędziu szerokie naczynie na bogate bukiety, wręczane z okazji rocznic, urodzin i innych odświętnych chwil. Jakie rodzaje wazonów i do czego warto mieć w domu?

 

Klasyczne wazony na wiosenne bukiety

W dzisiejszych czasach kojarzące się z wiosną kwiaty cięte – tulipany, goździki, żonkile czy drobne róże – można kupić w niemal każdym supermarkecie. Idealnie pasują do wszystkich średniej wielkości wazonów.  Najważniejsze jest, by górna część była na tyle wąska, aby wiązanka stała na wprost, a pąki stykały się ze sobą.

Świetnie sprawdzą się tu zarówno proste, kwadratowe i zaokrąglone oraz zwężające się albo delikatnie rozchylające się naczynia. W krystalicznie przeźroczystym szkle będą idealną ozdobą we wnętrzach skandynawskich lub w stylu glamour. Barwione wazony dodadzą natomiast uroku pomieszczeniom w aranżacjach eklektycznych czy boho.

Gdy jedna z łodyg złamie się lub pojedynczy kwiat jest znacznie mniejszy, niż pozostałe, można go wyjąć z wiązanki i włożyć w mini flakon. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić go w ciemniejszym miejscu, np. w holu czy we wschodnim pokoju, żeby tam również wprowadzić wesołą atmosferę.

Z kolei w przypadku pojedynczych róż, doskonale sprawdzą się flakony asymetryczne. Są one zazwyczaj dość długie, a ich kształt sam w sobie robi wrażenie. Razem z romantycznym pąkiem będą stanowić elegancką kompozycję, nieustannie przypominając o darczyńcy.

Stabilne wazony o grubym dnie na uroczyste wiązanki

Niektóre bukiety wprawiają w osłupienie. Chodzi nie tylko o te starannie układane na wesele, ale również darowane jako prezent w dniu urodzin, imienin, z okazji rocznicy czy narodzin dziecka. Aby po przyjęciu przetrwały jeszcze przez długi czas, należy zdjąć z nich bibułę oraz inne zbędne ozdoby, a także odciąć nadmiar liści poniżej 1/3 wysokości łodygi. Następnie trzeba ściąć zielone końce na skos, a drewniane naciąć wzdłuż, zamoczyć je przez 10 sekund we wrzątku i od razu przełożyć do czystej, zimnej wody – za pierwszym razem najlepiej z dodatkiem aspiryny. Wodę należy wymieniać minimum raz dziennie na czystą i chłodną, a wazon przynajmniej dokładnie wypłukać, aby pozbyć się sprzyjających więdnięciu bakterii. Należy również usuwać psujące się liście czy opadłe pąki – te wszystkie zabiegi sprawią, że każdy, cieszący oko bukiet przetrwa nawet 3-4 tygodnie!

Do takich wiązanek wazon należy wybrać bardzo starannie. Musi on stabilnie stać, a jego kształt nie może odwracać uwagi od kwiatów – lepiej zdecydować się więc na symetryczne naczynia. Najlepszym wyborem będą te cięższe, średniej wysokości, z szerokim, płaskim dnem i grubszymi ściankami. Mogą być zaokrąglone lub kwadratowe, także z charakterystycznym obrzeżem, na którym będą układać się zielone listki. Te rozszerzające się ku górze zapewniają lepszą stabilność – wystarczy delikatnie rozluźnić tasiemkę lub sznureczek, by kwiaty nieco się rozłożyły i oparły swój ciężar równomiernie o ścianki szkła.

Wysokie wazony na bazie, młode gałązki, choinki

Przez cały rok, wypełniając różnymi roślinami wazony, można wykonać efektowne tematyczne ozdoby. W wielu domach do wielkanocnych tradycji należy zbieranie bazi, czyli tzw. kotków albo młodych gałązek z zielonymi zawiązkami liści. Można na nich, gdy znajdą się w naczyniu, powiesić sztuczne pisanki z tasiemkami lub przyczepić inne tematyczne ozdoby. Analogiczna sytuacja jest zimą. Cięte gałązki świerku z lampkami i bombkami, mogą spokojnie zastąpić choinkę w małym mieszkaniu lub wręcz przeciwnie – wprowadzić świąteczny nastrój w każdym pomieszczeniu!

W tym wypadku wazon również musi być bardzo stabilny. Można wybrać np. wysokie, kilkudziesięciocentymetrowe naczynie, aby dekorację postawić na podłodze. W przypadku wielu gałązek, szczególnie tych bogatych czy zdobionych, zarówno dno, jak i góra wazonu powinny być szerokie. Z kolei stawiając na kilka lekkich bazi czy łodyg, można wybrać te długie i smukłe, w których  rośliny będą wyglądać wytwornie i elegancko. Oryginalnym pomysłem będzie też włożenie 2-3 wąskich gałązek w okrągły, pękaty wazon z wąską szyjką. Jeśli nie potrzebują wody, można je dociążyć ozdobnymi kamieniami.

W przypadku okazjonalnych dekoracji warto też pomyśleć o malowanym szkle. Czerwone czy różowe barwy podkreślą bożonarodzeniowy nastrój. Z kolei zielone czy żółte same w sobie będą stanowić wielkanocną ozdobę stołu.

Wąskie wazony lub karafki na wiecznie zielone liście

Wraz z modą na ekologię we wnętrzu, pojawiły się pomysły na ozdoby z użyciem tylko jednego zielonego elementu w szklanym wazonie. Może to być np. łodyga bambusa lub liść monstery, eukaliptusa czy filodendrona, które można kupić w niemal każdej kwiaciarni. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wypadku naczynie musi być wypełnione wodą.

Dla zapominalskich i zabieganych doskonałym rozwiązaniem będą kwiaty sztuczne. W Internecie można kupić wiele zachwycających, wykonanych np. z tkaniny nienaturalnych roślin zielonych, z których wystarczy co jakiś czas zetrzeć kurz. Tak samo jest w przypadku bukietów suszonych traw czy kwiatów polnych, które mogą stanowić świetną ozdobę ciemnych pomieszczeń. Ich plusem jest także możliwość wypełnienia naczynia pod łodygami lampkami ledowymi, które tworzą przyjemną atmosferę.

Przy wyborze wazonu do wiecznie zielonych roślin ograniczeniami są jedynie wyobraźnia oraz… barwa szkła. To krystalicznie czyste i bezbarwne stanowi bowiem podstawę całej kompozycji. Do sztucznych, lekkich ozdób może być to zarówno mały, delikatny flakon, jak i wyższy i zwężający się ku górze. Dobrym pomysłem będzie tu również wykorzystanie… szklanych karafek lub dekanterów. Cięższe rośliny, takie jak bambus, wymagają grubszego szkła, aby naczynie stało stabilnie. Z kolei te pojedyncze i wąskie oryginalne wypadną w zestawieniu z asymetrycznym kształtem wazonu. Naczynia z bardzo dużym obwodem u góry mogą być trochę przytłaczające w zestawieniu z delikatną gałązką – niemniej warto spróbować i takiej kompozycji!

Nie tylko rośliny

Wazon można wykorzystać również na wiele innych sposobów. Aby stworzyć niezwykłą ozdobę lepiej wybrać naczynie o dużej pojemności – delikatnie zwężające się lub rozszerzające się ku górze. Średnica „na wejściu” musi umożliwiać włożenie do środka wybranych przedmiotów. Ważne też, by były z przejrzystego szkła, aby można było zajrzeć do środka zachwycającej kompozycji. Co może znaleźć się w takim wazonie?

Do środka wystarczy wsypać kamienie, wyłożyć na nie nieco ziemi do kwiatów, a następnie zasadzić sukulenty. Te nie wymagające rośliny przetrwają nawet w ciemniejszej łazience! Wazon można jesienią wypełnić szyszkami, żołędziami czy kasztanami, umieszczając między nimi światełka LED na drucikach. Zimą z kolei mogą się w nim znaleźć bombki, wiosną pisanki, a latem zebrane nad morzem muszelki. Ciekawym pomysłem na wiecznie zieloną dekorację jest także włożenie do naczynia kawałków mchu chrobotka, również w towarzystwie lampek.

Mniejszy wazon można także wypełnić wodą – uprzednio wkładając do niej obciążone ozdoby – na wierzchu kładąc pływającą świeczkę lub tealighta. To uniwersalne naczynie można wykorzystać na wiele sposobów – warto więc mieć kilka różnych rodzajów wazonów w swoim domu.

Polecane produkty:

 1. Duży wazon Latitude 28 cm
  Duży wazon Latitude 28 cm
  Cena promocyjna 156,74 zł Cena podstawowa 208,99 zł
 2. Wazon Symphony 25 cm
  Wazon Symphony 25 cm
  Cena promocyjna 83,24 zł Cena podstawowa 110,99 zł
 3. Pękaty wazon Symphony 20 cm
  Pękaty wazon Symphony 20 cm
  Cena promocyjna 74,24 zł Cena podstawowa 98,99 zł
 4. Wazon Romance
  Wazon Romance
  Cena promocyjna 62,99 zł Cena podstawowa 83,99 zł
 5. Wazon Elite 17,5 cm
  Wazon Elite 17,5 cm
  Cena promocyjna 41,99 zł Cena podstawowa 55,99 zł
 6. Duży wazon Latitude 28 cm zielony
  Duży wazon Latitude 28 cm zielony
  Cena promocyjna 182,99 zł Cena podstawowa 243,99 zł
 7. Wysoki wazon Symphony 30 cm
  Wysoki wazon Symphony 30 cm
  Cena promocyjna 89,99 zł Cena podstawowa 119,99 zł
 8. Mały wazon Latitude 18 cm zielony
  Mały wazon Latitude 18 cm zielony
  Cena promocyjna 63,74 zł Cena podstawowa 84,99 zł

Zobacz wszystkie wazony i flakony dostępne w ofercie KROSNO

2020-04-27 13:13:00 196 viewed
Komentarze