Dekoracje w wazonie – piękne inspiracje na każdą porę roku

Szklany wazon - nawet ten o prostych kształtach – może stanowić wspaniałą podstawę do dekoracji stołu lub komody o każdej porze roku. Warto się zainspirować i stworzyć niepowtarzalne stroiki, nawiązujące do tego, co dzieje się za oknem. Czym wypełnić duży szklany wazon, a jak wykorzystać te w mniejszych rozmiarach? Jak i czym ozdobić samo szkło, aby stroiło wnętrze latem, jesienią, zimą i wiosną?

 

Starożytne ikebany

Dekoracje w wazonie często nazywane są ikebanami. Nazwa ta nawiązuje do japońskiej sztuki układania kwiatów i ozdób w szklanych naczyniach. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z VIII wieku, choć rozwinęła się jako forma sztuki dopiero w okolicach XIV wieku. Obok funkcji ozdobnych ikebany pełniły też rolę ofiary składanej Buddzie i duszom zmarłych.

Sztuka tworzenia dekoracji w wazonach jest w dzisiejszej Japonii wciąż żywa. Naucza się jej nawet na studiach wyższych! Powstały różne techniki ikebany. Do najpopularniejszych należą: Rikka, Shoka, Heika i Moribena. Odróżnia je od siebie m.in. gatunek używanych kwiatów, pochodzenie gałęzi czy rodzaj użytego szklanego naczynia.

W Polsce wszelkie dekoracje w szklanym wazonie nazywa się potocznie właśnie ikebanami, choć nie zawsze to określenie z definicji pasuje do uzyskanego efektu. Niemniej nie trzeba kończyć wyższej szkoły florystycznej w Japonii, by stworzyć efektowne i eleganckie dekoracje w wazonie idealne na każdą porę roku!

Lato

Lato to moment, w którym przyroda jest pełna soczystej zielni i kolorowych kwiatów. Bogate bukiety z kolorystycznie dobranych roślin same w sobie poprawiają humor i robią wrażenie. Rośliny jednak szybko więdną, dlatego chcąc wykonać trwałe dekoracje do wazonów, trzeba poszukać innego rozwiązania.

W ostatnim czasie modne jest tworzenie miniaturowych lasów w słojach i dużych wazonach. W tym pierwszym przypadku, po zamknięciu naczynia pokrywką powstaje zamknięty obieg wody, a mini-las staje się samowystarczalny. Kreując go natomiast w wazonie wystarczy co jakiś czas delikatnie zraszać rośliny wodą, aby stworzyć wiecznie zieloną dekorację.

Do przygotowania lasu w wazonie potrzebne będą kamienie, pokruszony węgiel (np. rozgnieciony węgiel apteczny), ziemia do kwiatów, mech, żyjące naturalnie w lesie rośliny (paprocie, skrzydłokwiaty, bluszcz i inne nie potrzebujące stałego dostępu do światła) oraz ozdobne dodatki, takie jak szyszki, kora, kamienie czy drobne gałęzie. Dno wazonu należy wyłożyć kamieniami, na nie rozsypać węgiel. Na to trzeba położyć ziemię. Następnie sadzi się rośliny, ziemię przykrywa mchem i korą oraz układa się pozostałe elementy. Wystarczy pół godziny, by stworzyć efektowną dekorację, która przetrwa cały rok, a która szczególnie wyjątkowo będzie prezentowała się właśnie latem!

Innym pomysłem jest wypełnienie dużego, szklanego wazonu sukulentami. Te eleganckie rośliny nie potrzebują dużego dostępu do światła i wody. Dno wystarczy wysypać kamieniami i ukryć w nich malutkie doniczki z tymi roślinami o różnej wielkości. Całość można wykończyć szyszkami, korą i dużymi kamieniami. W ten sposób uzyskuje się przywodzącą na myśl egzotyczne strony świata dekorację w wazonie, która przetrwa nawet w ciemnej łazience!

Jesień

O tym, jak wykonać jesienne dekoracje szerzej pisaliśmy w osobnym artykule. Ta pora roku to prawdziwe bogactwo niepowtarzalnych kolorów, które mogą zainspirować, by stworzyć wyjątkowe dekoracje do wazonu szklanego!

Podstawą do wielu z nich będzie klasyczny wazon o przeźroczystym szkle. Można go wypełnić np. szyszkami, jarzębiną, plastrami zasuszonych owoców, kolorowymi liśćmi, korzennymi przyprawami… Trzeba jednak pamiętać, że tego typu ozdoby mogą gnić, dlatego powinny być bardzo dokładnie wysuszone przed włożeniem ich do szkła!

Jesień to też czas zbiorów nasion, które z powodzeniem można wykorzystać jako dekoracje do wysokiego wazonu. Można umieścić w nim np. gałęzie z kolorowymi liśćmi, zasuszoną trawę, a nawet sztuczne kwiaty kolorystycznie kojarzące się z jesienią. Następnie wnętrze należy zasypać orzechami laskowymi, kasztanami albo żołędziami tak, by stabilnie otulały rośliny. Przy zewnętrznych ściankach można włożyć także kolorowe światełka ledowe działające na baterie, aby wieczorami stworzyć czarującą atmosferę.

Dekoracje do wazonów mogą być funkcjonalne. Do środka można np. nasypać… ziarenka kukurydzy – te same, które służą do przygotowania popcornu. Na to – lub pomiędzy ziarna - wystarczy wstawić walcową białą lub kolorową świeczkę zapachową. Można też wykorzystać suche nasiona, tworząc w naczyniu na przemian warstwy w jesiennych kolorach: zieloną i czerwoną soczewicę, ciecierzycę, białą i czarną fasolę, wspomniane orzechy, kasztany… Sam wazon można przy okazji ozdobić jutowymi sznurkami lub eleganckimi kokardami w najmodniejszych kolorach butelkowej zieleni, morskiego błękitu, starego złota czy głębokiej czerwieni.

Zima

Zima to przede wszystkim czas świątecznych stroików. Dekoracja wazonu powinna więc nawiązywać do tych wyjątkowych dni. Wbrew pozorom to właśnie w tym czasie najłatwiej jest znaleźć wypełnienie do szkła, ponieważ większość naturalnych elementów jest już zasuszona i pozbawiona powodujących gnicie soków!

Najprostsze pomysły są zawsze najlepsze. Efektowna zimowa dekoracja szklanego wazonu może być zrobiona z szyszek i lampek led, które wypełnią jego wnętrze! Można też sprayem pomalować drobne szyszki na różne kolory: złoty, czerwony, srebrny, by uzyskać nawiązujący do świąt efekt. Szkło można wypełnić także małymi bombkami. 

Mając w swojej kuchni wazon o nietypowych kształcie można go wypełnić wspominanymi lampkami, szyszkami i orzechami, a pomiędzy nie włożyć świerkowe gałązki lub pomalowane na złoto, znalezione podczas zimowego spaceru patyki. Na nich wystarczy zawiesić bombki, tworząc ekologiczną alternatywę dla tradycyjnej choinki.

Najmodniejsze w ostatnim sezonie dekoracje do wazonu zimą będą stanowiły też sztuczne kwiaty, gałęzie, liście i inne florystyczne ozdoby pomalowane delikatnie białą farbą. Wystarczy do tego zwykły spray w jasnym kolorze. Całą kompozycję należy umieścić w klasycznym matowym wazonie, który sam w sobie wygląda jak oszronione szkło. Tego typu ozdoba jest bardzo elegancka i przypadnie do gustu osobom o najbardziej wyrafinowanym guście.

Wiosna

Wiosna to czas, w którym łatwo o świeże kolorowe i soczyście zielone kwiaty, z których wrażenie robią nawet te polne – dodatkowe dekoracje do wazonów wydają się więc zbędne. Tymczasem – szczególnie w okolicach Wielkanocy – z materiałowych kwiatów można dzięki odrobinie pracy uzyskać przepiękny efekt.

Ciekawym pomysłem jest na przykład wypełnienie wnętrza przeźroczystego szklanego naczynia plastikowymi pisankami w pastelowych kolorach, kolorowymi kulkami albo landrynkami. W to można włożyć materiałowe wiosenne bukiety. Inspirującym pomysłem dla fanów żywych kwiatów będzie z kolei umieszczenie na dnie szerokiego wazonu gęstego sianka i włożenie w to doniczek z miniaturowymi żonkilami czy krokusami.

Samoistne dekoracje w wazonach szklanych to wiosną obok świeżych kwiatów także młode gałązki drzew i krzewów czy miękkie bazie. Chcąc urozmaicić nieco aranżację, warto samodzielnie ozdobić chociaż sam wazon. Można go szczelnie okręcić jutowym sznurkiem, by nadać mu rustykalnego charakteru. Można też owinąć go kawałkiem tkaniny w pastelowych kolorach i obwiązać ją w najwęższym miejscu cienkim białym sznurkiem zakończonym kokardką.

Ciekawym pomysłem jest też wypełnienie naczynia ze świeżymi kwiatami cienkimi plastrami cytrusów – grejpfrutów, cytryn lub limonek. Trzeba jednak pamiętać, że taka ozdoba jest raczej krótkotrwała i sprawdzi się na przykład jako dekoracja stołu podczas przyjęcia czy spotkania z rodziną.

2020-01-06 13:16:00 309 viewed
Komentarze