Kolacja w świetnym towarzystwie to wielopoziomowy rytuał – jeśli chodzi o alkohol, zaczyna ją aperitif, a kończy digestif. Serwowanie tego ostatniego ma na celu wspomaganie trawienia zgromadzonych gości, by opuścili oni przyjęcie w świetnych humorach, a o poranku cieszyli się dobrym samopoczuciem. Czym jest digestif i jakie alkohole należą do tej kategorii? Jak i w czym go pić zgodnie z zasadami savoir-vivre?
Dwa bieguny jednej kolacji
Jeśli chodzi o jedzenie, alkohole i wystawne przyjęcia, Włosi są w nich prawdziwymi mistrzami! Nikogo, kto był na chociaż jednym, nie zdziwi już nigdy skromne śniadanie składające się z mocnej kawy i czekoladowego ciastka. Gdy we Włoszech zaprasza się na imprezę lub na bankiet, a nawet zwykłą, rodzinną kolację gości, z pewnością nie wyjdą z nich głodni! Ważną rolę grają zaś na nim obok wina aperitif i digestif – co to jest i co podaje się do nich i pomiędzy nimi?
Włoskie przyjęcie zaczyna się od aperitifu. Może to być delikatne zielone lub białe wino czy Prosseco – samodzielne i w postaci koktajlu. Na talerzach serwuje się zaś przystawki: sery, owoce morza, pieczone warzywa. Następnie goście raczeni są przednimi odmianami wina: od białych, przez różowe, aż po czerwone. Do każdego z nich mogą spodziewać się talerzyka z pełnoprawnym już, ciepłym daniem, którego koniecznie muszą spróbować!
Ten, kto czuje się już pełny, nie może jednak odejść od stołu. Zanim biesiadnicy rozejdą się do domu, muszą sięgnąć po kieliszek digestif – co to dla nich oznacza? Po obfitych posiłkach przychodzi czas na małą lampkę Muscata, do którego każdy z gości otrzyma jeszcze ręcznie wykonaną i cieszącą oczy oraz podniebienie pasticcerię. Z pewnością po wypiciu słodkiego wina lub ziołowego likieru na trawienie mogą już spać spokojnie! Na śniadanie zmieszczą co prawda tylko małą, mocną kawę i ciastko, ale nie będą musieli martwić się o ból żołądka!
Typy digestif
W wielu różnych kulturach istnieje zwyczaj picia digestif - co to znaczy jednak, że jest dobry na trawienie? Jakie trunki zaliczają się do tej kategorii? Z pewnością w każdym kraju można znaleźć odpowiadające definicji ziołowe nalewki i likiery. Mogą to być np. włoskie Fernet lub Amaro, czeska Becherovka czy niemiecki Jagermeister. Rolę tę pełni również samodzielnie wykonana nalewka o korzennym smaku. Wszystkie swoim aromatem przypominają nieco lekarstwo, które pozytywnie wpływa na produkcję soków żołądkowych – co jest szczególnie istotne po imprezach i przyjęciach.
Digestif – alkohol na trawienie – to nie tylko trunki ziołowe. Po kolacji można zaserwować także rozgrzewający, młody Cognac albo owocowe brandy. Odświeżające Limoncello, swojska Cytrynówka, a nawet anyżowe Ouzo sprawdzą się równie doskonale.
Szkło do digestif
Serwowanie digestif w odpowiednim szkle zależy od wybranego trunku. Jeśli gospodarz zdecyduje się na nalewkę czy likier, świetnie sprawdzą się nieduże kieliszki na nóżce. Warto wybrać takie, które stylistyką będzie pasowało do zastawy obecnej na stole.
Dla osób, które preferują Cognac albo Calvados, doskonałe będą kieliszki do koniaku lub brandy o pojemności 150-250 ml. Charakteryzują się one mniejszą pojemnością niż inne koniakówki, dzięki czemu idealnie pasują do symbolicznej ilości digestif.
Savoir-vivre picia digestif
Ostatni kieliszek alkoholu, zwany w Polsce żartobliwie „rozchodniaczkiem”, należy pić zgodnie z zasadami savoir-vivre odpowiednimi dla danego typu trunku. Ważne, by zrobić to siedząc jeszcze przy stole i dokańczając wszelkie ważne rozmowy. Mimo pełnego żołądka, wciąż będzie można wyczuć wiele nut smakowych i aromatów zaserwowanego trunku.
Inspirując się włoskimi zwyczajami można podać digestif z mocną kawą i kawałkiem ciasta lub innej słodkości. Wbrew pozorom pomogą się zrelaksować i… smacznie spać aż do rana.
Zobacz najpopuarniejsze kieliszki do digestif od KROSNO: