Szkło daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu może służyć do ozdobienia niemal każdego wnętrza. Wystarczy wysokiej jakości naczynie w odpowiedniej formie i odrobina wyobraźni, by samodzielnie stworzyć eleganckie i wytworne, ale też zabawne czy ocieplające każde pomieszczenie detale, urozmaicające jego wygląd. Jak wykorzystać szkło do dekoracji w zależności od wybranego stylu wnętrzarskiego?
Najmodniejszy minimalizm
Coraz większą popularnością wśród stylów aranżacyjnych w Polsce cieszy się minimalizm. W takim wnętrzu stawia się na jedną lub dwie barwy, pozostawia się tylko najpotrzebniejsze meble oraz… rezygnuje się z dekoracji. Jaką rolę w takim pomieszczeniu może więc pełnić szkło ozdobne?
Dobór dodatków do minimalistycznych pokojów musi być niezwykle przemyślany. Strzałem w dziesiątkę będą na przykład świece zapachowe GLAMOUR KROSNO. Matowe, w stonowanych barwach, a równocześnie funkcjonalne – wypełniając pomieszczenie orzeźwiającym lub relaksującym aromatem, dyskretnie wpasują się w każde wnętrze.
Innym dobrym pomysłem będzie szkło ozdobne do łazienki, korytarza czy holu w postaci wysokiego wazonu. Można w nim umieścić tylko jedną, wiecznie zieloną łodygę lub kilka cienkich, brązowych gałązek. Jako że w stylu minimalistycznym nie uwzględnia się z reguły roślin, jeden tego typu detal w pomieszczeniu zawsze będzie miły dla oka.
Szkło dekoracyjne na stół to must have przy aranżacjach minimalistycznych. Gdy duży blat jest pusty, robi często dość przygnębiające wrażenie. Do surowego wnętrza nie będą jednak pasowały cięte kwiaty czy patery z owocami. Doskonałym rozwiązaniem jest tu przejrzysta salaterka o prostej formie i kształcie. Mogą się w niej znaleźć ulubione łakocie, orzechy, nasiona lub tealight, który w prosty sposób zamieni ją w elegancki świecznik.
Nasze propozycje dekoracji do wnętrz w stylu minimalistycznym:
Eklektyczny przepych
Eklektyczne wnętrza to przeciwieństwo minimalizmu. Styl ten szturmem podbija polskie mieszkania. Przepych, wielość kolorów i kształtów, pozornie przypadkowo dobrane dodatki oraz nagromadzenie zielonych roślin to najważniejsze cechy tego typu aranżacji. Obok wszechobecnej ceramiki i gliny, także szkło znajduje w eklektycznych pomieszczeniach ważne miejsce.
Fani stylów boho czy etno chic, które naturalnie ewoluowały z tradycyjnego eklektyzmu z pewnością pokochają wielobarwne szkło ozdobne do kwiatów. Kolorowe wazony wypełnione świeżymi lub suszonymi kwiatami wspaniale udekorują stół czy komodę. Doskonałym wyborem będą również świece zapachowe z kolekcji ROMANCE KROSNO, szczególnie te w kolorach czerwonych, ceglastych lub rubinowych, które wieczorami rozświetlą wnętrze ciepłym, nastrojowym światłem.
Także bezbarwne szkło ozdobne do salonu czy jadalni będzie doskonałą ozdobą we wnętrzu eklektycznym. Wystarczy poszukać naczyń z delikatnym grawerem, zdobieniem optycznym lub kolorową aplikacją, a następnie umieścić w nich barwną aranżację z ciętych kwiatów, owoców, orzechów czy świec.
Dekoracje, które będą pasowały do wnętrz eklektycznych:
Rustykalne ciepło
Wnętrza rustykalne, skandynawskie czy prowansalskie to przede wszystkim drewno, prostota, ciepłe kolory i funkcjonalność. W Polsce jest to jeden z ulubionych stylów aranżacyjnych. W takich wnętrzach stawia się na dodatki kojarzące się z lasem, zielenią czy ogrodem. Szkło ozdobne KROSNO staje się tu istotnym elementem własnych, idealnie komponujących się z pomieszczeniem dodatków.
Fantastyczną ozdobą, która w ostatnim czasie zdobyła wielką popularność są tzw. lasy w szkle. Wystarczy wybrać odpowiednie szklane naczynie: salaterkę, wazon albo świecznik typu hurricane, wypełnić mchem i ziemią, sadząc sukulenty czy miniaturowe rośliny., i mamy piękną ozdobę salonu. Gdy naczynie wypełni się kolorowymi kamieniami, wystarczy wsadzić między nie wysokiej jakości sztuczne kwiaty.
Podobnie można wykorzystać wysoki szklany pojemnik, który pierwotnie służy do przechowywania ciastek. Wypełniając go z kolei wodą z dodatkiem gliceryny i kwiatami tworzy się ponadczasową, ocieplającą każde pomieszczenie dekorację. Na wiosnę można też włożyć do niego pisanki, latem muszelki i żółty piasek, zimą bombki, a jesienią zapełnić go kasztanami i innymi darami lasu.
Naczynia w których pięknie wyeksponujesz kompozycje w stylu "Las w szkle":
Elegancką dekoracją w stylu rustykalnym będą też inne szklane świeczniki, na przykład na długich nogach lub na pojedyncze tealighty. Ważne jest, by pod świeczką lub obok niej znalazły się roślinne dodatki: świeże lub sztuczne kwiaty albo suszone zioła czy mieszanka potpourri.
Nieskazitelny glamour
Pod koniec 2019 roku prognozowano, że styl glamour będzie dominował w katalogach wnętrzarskich, dodatkach i dostępnych aranżacjach. Preferowanymi przez największych producentów farb barwami ogłoszono butelkową zieleń i ciemny, morski niebieski, z którym miały współgrać welur i złote dodatki. Zarówno w takim wnętrzu, jak i w tradycyjnych, jasnych i wytwornych pomieszczeniach ważne jest szkło dekoracyjne – wazony, świeczniki, a także inne, przejrzyste naczynia.
W nowym wydaniu glamour – w przeciwieństwie do tradycyjnego, w którym dominowały ciężkie kryształy – szkło powinno być błyszczące, nieskazitelnie przejrzyste, o eleganckich kształtach czy diamentowych szlifach. Warto więc postawić na wazony, wypełnione oczywiście ciętymi różami lub czerwonymi i różowymi goździkami. Taka ozdoba stołu lub komody sprawdzi się niezależnie od pory roku.
Ciekawym dodatkiem w korytarzu czy holu będzie… salaterka. Nieco płaska, o geometrycznych kształtach nie tylko udekoruje jednobarwną szafkę czy stolik – będzie także doskonałym miejscem, na które w pośpiechu można położyć klucze, biżuterię czy inne drobiazgi. Z kolei w sypialni i w salonie warto poustawiać kilka świec marki KROSNO. Wykonane ręcznie, eleganckie i wypełniające pomieszczenie zmysłowym zapachem są kwintesencją stylu glamour.
Tradycyjne art deco
Art deco to wysmakowany styl aranżacji wnętrz, który jest uwielbiany i wykorzystywany już od 100 lat. Charakteryzuje się użyciem wysokiej jakości materiałów, dość jednolitą kolorystyką i przede wszystkim perfekcyjnym doborem detali. Szkło ozdobne do kuchni czy salonu powinno więc nawiązywać do tradycji i przywoływać na myśl wytworność, której wręcz nie powstydziliby się królowie. Najlepszym wyborem będą więc naczynia stworzone ze szkła Crystalline – nowoczesnej i niezwykle eleganckiej wersji kryształu. Bardzo porządane są także wszelkie złote zdobienia i detale.
W takim wnętrzu sprawdzi się na przykład mały, dekoracyjny spodek albo zdobiony pucharek deserowy, na który można odkładać ulubione kolczyki i pierścionki. Z kolei przypominająca kryształowe naczynia znane z domu dziadków salaterka, do której wsypuje się orzechy laskowe czy pralinki będzie elegancką ozdobą jadalnianego stołu, a także każdego innego blatu. Zamiast niej może się na nim znaleźć ręcznie wykonany wazon z Crystalline, który bogatym rzeźbieniem nawiązuje do tradycyjnych form szklanych. Aby w pełni pasował do stylu art deco, wystarczy włożyć do niego liść monstery czy palmy wykonany z wysokiej jakości tkaniny.
Dekoracje do wnętrz w stylu Art Deco: