Szklanki z grubym dnem - wzory i przeznaczenie

Do czego służą szklanki z grubym dnem? Co w nich serwować? - blog e-sklep KROSNO

Szklanki z grubym dnem mają bardzo szerokie zastosowanie. Choć taka budowa kojarzy się głównie z tumblerami, jest spotykana przy naczyniach o różnorodnym zastosowaniu. Oprócz tego, że są niezwykle funkcjonalne – cecha ta ma ogromny wpływ na smak napoju – mogą być również dekoracyjne, zdobione czy rzeźbione. Do czego służy grube dno w naczyniach? Do czego przeznaczone są tego typu szklanki? Jaki mają kształt?

 

Dobra izolacja

Wszystkie szklane naczynia służące do serwowania jedzenia oraz napojów są nie tylko eleganckie, nowoczesne czy oryginalne – mają również praktyczną, przemyślaną konstrukcję. Długie nóżki kieliszków do wina chronią płyn przed ogrzaniem. Czasze tych typu flute, przeznaczonych do szampana, spowalniają odgazowanie się trunku. Te o tulipanowym kształcie pozwalają z kolei na skupienie się aromatu alkoholu w dolnej części i bardzo powolne uwalnianie się go zwężającym się „korytarzem” ku górze.

Również szklanki z grubym dnem mają wyróżniającą cechę, która tak, jak inne wspomniane wyżej, ma niebagatelny wpływ na smak i aromat tego, co się w nich znajduje. Otóż konstrukcja ta chroni płyn przed przegrzewaniem. Zgodnie z zasadami konwekcji ciepło od dołu unosi się ku górze. Im lepiej więc – choćby przed ciepłem dłoni – izolowany jest płyn na samym dole naczynia, tym dłużej całość pozostanie chłodna, w optymalnej temperaturze do degustacji. Przy koktajlach czy napojach, do których wrzuca się lód, grube dno z kolei zdecydowanie spowalnia jego topnienie, a więc niepożądane rozwadnianie zawartości.

Szerokie przeznaczenie

Najpopularniejsza szklanka z grubym dnem to oczywiście tumbler, przeznaczony do pica whisky i bourbona. Może być niski lub wysoki – typu highball. Trunek pity samodzielnie lub z lodem przez bardzo długi czas zachowa w nim odpowiednio niską temperaturę, nawet trzymany w dłoniach od spodu.

Grube dno znajduje swoje zastosowanie w szklankach przeznaczonych w zasadzie do wszystkich napojów, które najlepiej smakują schłodzone. Można więc znaleźć je w pokalach do piwa jasnego i ciemnego. Jest również wręcz obowiązkowe we wszystkich kieliszkach do koktajli, które nie posiadają nóżki. Także szkło do wódki od KROSNO w większości przypadków posiada – często zdobione – grube dno.

Różnorodna stylistyka

Większe dno w szklankach i kieliszkach zazwyczaj połączone jest z zastosowaniem grubszego szkła na ściankach. Sprawia to, że naczynia są nieco cięższe, bardziej stabilne oraz wygodnie trzyma się je w dłoni.  Dzięki temu można je też dowolnie formować, rzeźbić w nich lub je grawerować.

Różnorodność szklanek z grubym dnem w ofercie KROSNO widać szczególnie wśród tych przeznaczonych do whisky. Mają wiele kształtów – od prostych, po zwężające się w jednym miejscu, ku górze lub ku dołowi. Są pękate i wąskie, niskie lub wysokie. Mogą być na ściankach, od spodu lub w całości zarówno klarowne, jak i pienione, z punktem musującym czy efektem crackle.

Wiele różnych efektów, możliwych do zastosowania na szkle, prezentują również szklanki z grubym dnem do napojów. Znaleźć można wśród nich nie tylko te poddane powyższym sposobom formowania, ale też z kolorowymi lub czarno-białymi aplikacjami, sitodrukiem, zastosowaną kalką, szlifem czy poddane piaskowaniu. Doskonale sprawdzą się choćby do serwowania zimnych, świeżych lemoniad czy wód smakowych.

Pokale z grubym dnem oraz nierzadko szklanki do koktajli mają natomiast swoje tradycyjne kształty, nierozłącznie związane z degustacją. Miłośnik piw natychmiast wskaże najlepsze szkło do portera lub lagera, a doświadczony barman rozróżni kieliszek do „Krwawej Mary” od tego do mohito. Najważniejsze jest, by posiadały izolujące od czynników zewnętrznych grube dno, dzięki któremu każdy trunek będzie jeszcze smaczniejszy i aromatyczny!

Najpopularniejsze szklanki z grubym dnem KROSNO:

 1. Szklanki do whisky Caro
  Szklanki do whisky Caro
  Cena promocyjna 124,87 zł Cena podstawowa 166,49 zł
 2. Szklanki do whisky Mixology 250 ml
  Szklanki do whisky Mixology 250 ml
  Cena promocyjna 32,24 zł Cena podstawowa 42,99 zł
 3. Szklanki do whisky Sterling
  Szklanki do whisky Sterling
  Ocena:
  60%
  Cena promocyjna 122,99 zł Cena podstawowa 163,99 zł
 4. Wysokie szklanki do napojów Mixology 270 ml
  Wysokie szklanki do napojów Mixology 270 ml
  Cena promocyjna 32,24 zł Cena podstawowa 42,99 zł
 5. Szklanki do whisky Fjord
  Szklanki do whisky Fjord
  Cena promocyjna 46,12 zł Cena podstawowa 61,49 zł
 6. Szklanki long drink X-line 300ml
  Szklanki long drink X-line 300ml
  Cena promocyjna 15,37 zł Cena podstawowa 20,49 zł
 7. Szklanki long drink Legend
  Szklanki long drink Legend
  Cena promocyjna 37,49 zł Cena podstawowa 49,99 zł
 8. Wysokie szklanki do napojów Mixology 330 ml
  Wysokie szklanki do napojów Mixology 330 ml
  Ocena:
  100%
  Cena promocyjna 32,24 zł Cena podstawowa 42,99 zł

2020-09-14 09:02:00 0 viewed