Szklanki z grubym dnem mają bardzo szerokie zastosowanie. Choć taka budowa kojarzy się głównie z tumblerami, jest spotykana przy naczyniach o różnorodnym zastosowaniu. Oprócz tego, że są niezwykle funkcjonalne – cecha ta ma ogromny wpływ na smak napoju – mogą być również dekoracyjne, zdobione czy rzeźbione. Do czego służy grube dno w naczyniach? Do czego przeznaczone są tego typu szklanki? Jaki mają kształt?
Dobra izolacja
Wszystkie szklane naczynia służące do serwowania jedzenia oraz napojów są nie tylko eleganckie, nowoczesne czy oryginalne – mają również praktyczną, przemyślaną konstrukcję. Długie nóżki kieliszków do wina chronią płyn przed ogrzaniem. Czasze tych typu flute, przeznaczonych do szampana, spowalniają odgazowanie się trunku. Te o tulipanowym kształcie pozwalają z kolei na skupienie się aromatu alkoholu w dolnej części i bardzo powolne uwalnianie się go zwężającym się „korytarzem” ku górze.
Również szklanki z grubym dnem mają wyróżniającą cechę, która tak, jak inne wspomniane wyżej, ma niebagatelny wpływ na smak i aromat tego, co się w nich znajduje. Otóż konstrukcja ta chroni płyn przed przegrzewaniem. Zgodnie z zasadami konwekcji ciepło od dołu unosi się ku górze. Im lepiej więc – choćby przed ciepłem dłoni – izolowany jest płyn na samym dole naczynia, tym dłużej całość pozostanie chłodna, w optymalnej temperaturze do degustacji. Przy koktajlach czy napojach, do których wrzuca się lód, grube dno z kolei zdecydowanie spowalnia jego topnienie, a więc niepożądane rozwadnianie zawartości.
Szerokie przeznaczenie
Najpopularniejsza szklanka z grubym dnem to oczywiście tumbler, przeznaczony do pica whisky i bourbona. Może być niski lub wysoki – typu highball. Trunek pity samodzielnie lub z lodem przez bardzo długi czas zachowa w nim odpowiednio niską temperaturę, nawet trzymany w dłoniach od spodu.
Grube dno znajduje swoje zastosowanie w szklankach przeznaczonych w zasadzie do wszystkich napojów, które najlepiej smakują schłodzone. Można więc znaleźć je w pokalach do piwa jasnego i ciemnego. Jest również wręcz obowiązkowe we wszystkich kieliszkach do koktajli, które nie posiadają nóżki. Także szkło do wódki od KROSNO w większości przypadków posiada – często zdobione – grube dno.
Różnorodna stylistyka
Większe dno w szklankach i kieliszkach zazwyczaj połączone jest z zastosowaniem grubszego szkła na ściankach. Sprawia to, że naczynia są nieco cięższe, bardziej stabilne oraz wygodnie trzyma się je w dłoni. Dzięki temu można je też dowolnie formować, rzeźbić w nich lub je grawerować.
Różnorodność szklanek z grubym dnem w ofercie KROSNO widać szczególnie wśród tych przeznaczonych do whisky. Mają wiele kształtów – od prostych, po zwężające się w jednym miejscu, ku górze lub ku dołowi. Są pękate i wąskie, niskie lub wysokie. Mogą być na ściankach, od spodu lub w całości zarówno klarowne, jak i pienione, z punktem musującym czy efektem crackle.
Wiele różnych efektów, możliwych do zastosowania na szkle, prezentują również szklanki z grubym dnem do napojów. Znaleźć można wśród nich nie tylko te poddane powyższym sposobom formowania, ale też z kolorowymi lub czarno-białymi aplikacjami, sitodrukiem, zastosowaną kalką, szlifem czy poddane piaskowaniu. Doskonale sprawdzą się choćby do serwowania zimnych, świeżych lemoniad czy wód smakowych.
Pokale z grubym dnem oraz nierzadko szklanki do koktajli mają natomiast swoje tradycyjne kształty, nierozłącznie związane z degustacją. Miłośnik piw natychmiast wskaże najlepsze szkło do portera lub lagera, a doświadczony barman rozróżni kieliszek do „Krwawej Mary” od tego do mohito. Najważniejsze jest, by posiadały izolujące od czynników zewnętrznych grube dno, dzięki któremu każdy trunek będzie jeszcze smaczniejszy i aromatyczny!
Najpopularniejsze szklanki z grubym dnem KROSNO: