Chociaż kojarzą się głównie ze świątecznym stołem, sałatki warstwowe to elegancki pomysł na przystawkę czy uroczystą kolację niezależnie od pory roku! Są kolorowe, przyjemne dla oka i w jednej porcji mieszczą często więcej różnorodnych warzyw, owoców i innych składników, niż zwykłe sałatki. Warto mieć w zanadrzu kilka przepisów nie tylko na te popularne z majonezem, ale też na lekkie i wegetariańskie oraz o nietypowym, zaskakującym układzie warstw!
Miska pełna witamin
Najciekawsze sałatki warstwowe wyróżniają się kontrastowymi kolorami różnorodnych składników. Efekt ten można osiągnąć przede wszystkim za pomocą świeżych, gotowanych i konserwowych warzyw, których w tego typu daniach nie brakuje. Dzięki przemyślanej kompozycji uzyskuje się wprawiający w zachwyt gości rezultat, a wypełniona po brzegi szklana salaterka staje się tym samym dekoracją świątecznego stołu!
Takie danie ma to do siebie, że wolniej się psuje. Sałatka warstwowa z tuńczykiem na przykład, szczególnie w połączeniu ze świeżymi warzywami, nie będzie w całości nasiąkać wodą – ta spłynie po prostu na dół salaterki, dzięki ułożeniu surowych składników na dole. Jej zapach oraz smak – jeśli będzie odpowiednio przechowywana - nie zmienią się nawet do trzech dni, dzięki czemu można uniknąć też jej zmarnowania.
Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania jedzenia do potrzeb osób na diecie wegetariańskiej. Sałatka warstwowa z kurczakiem czy z szynką może być tak skomponowana, by mięso znalazło się na samej górze lub na dnie. Dzięki temu, nakładając porcję, można w łatwy sposób uniknąć nabrania niepożądanych składników.
Naczynia na sałatki warstwowe
Serwowanie sałatek warstwowych wymaga posiadania w swojej kuchni naczyń z przejrzystego szkła. Tylko wtedy cała praca nad efektownym układem poszczególnych składników ma sens. Idealnym rozwiązaniem będą oczywiście szklane salaterki i miski o różnych pojemnościach i kształtach. Najciekawiej wyglądać będą te zaokrąglone, w których dokładnie widać poszczególne, kolorowe składniki i miłą dla oka symetrię. Jednak również te bardziej kanciaste – szczególnie w przypadku użycia świeżej sałaty – będą się prezentować niezwykle elegancko.
Doskonałym pomysłem na serwowanie sałatek warstwowych jest również szklana patera na owoce! Już na pierwszy rzut oka przypomina okrągłą lub półokrągłą miskę na nóżce. Taki sposób serwowania zachwyca szczególnie, jeśli na samej górze znajduje się dodatkowa, zielona dekoracja!
Sałatki warstwowe można również podawać w pękatych szklankach lub kieliszkach. Ich przygotowanie wymaga nieco więcej pracy, ponieważ w każdym niewielkim naczyniu należy pojedynczo ułożyć równo wszystkie składniki. Taki sposób podania – wraz z długą, srebrną łyżką do cafѐ latte – sprawdzi się szczególnie jako przystawka podczas eleganckich przyjęć ze szwedzkim stołem, w towarzystwie np. finger foods.
Salaterka do sałatek warstwowych to nie wszystko. Drugim istotnym elementem jest długa, najlepiej srebrna łyżka, do nabierania zawartości. Powinna być spłaszczona, z delikatnie zaokrąglonymi brzegami i z przedłużoną rączką. Dzięki temu będzie można bez problemu sięgnąć do samego dna, by nabrać swobodnie wszystkie użyte składniki.
Każda okazja jest dobra
Sałatka warstwowa z jajkiem, szynką czy rybą kojarzy się przede wszystkim ze Świętami Wielkanocnymi lub z Bożym Narodzeniem. Mnogość przepisów oraz różnorodność użytych składników sprawiają, że tego typu danie sprawdzi się także podczas innych uroczystości i spotkań z bliskimi. Wiele z nich może pełnić rolę przystawki podczas urodzin czy świętowania sukcesów. Inne to doskonały pomysł na lekką, codzienną kolację dla całej rodziny!
Sałatki warstwowe - przepisy
Sałatka warstwowa śledziowa to tradycyjne danie, na które przepis przekazywany jest w niemal każdej rodzinie z pokolenia na pokolenie i które co roku smakuje tak samo - choć w różnych domach nieco inaczej. Warto poznać inne receptury i na nadchodzącej imprezie czy w zbliżające się Święta zaskoczyć swoich gości!
Szklanego naczynia do serwowania wymaga każda sałatka warstwowa – przepis zaczyna się natomiast od dokładnego umycia i ewentualnie obrania poszczególnych składników. Takie, jak makaron czy ryż powinny być przygotowane zgodnie z opisem na opakowaniu. Mięso można natomiast usmażyć, upiec lub przygotować na parze – najistotniejsze jest użycie do tego odpowiednich przypraw.
Grecka sałatka warstwowa z fetą - przepis
Do przygotowania GRECKIEJ SAŁATKI WARSTWOWEJ Z FETĄ potrzebne będą:
- Rukola – 250 gram
- Prawdziwa feta – opakowanie
- Czerwona papryka – 1 sztuka
- Pomidorki koktajlowe – 10 sztuk
- Zielony ogórek – 1 sztuka
- Czerwona cebula – 1 sztuka
- Oliwki kalamata – 10 sztuk
- Kapary – 3 łyżki
- Mix nasion – 3 łyżki
- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 3-4 łyżki
- Sól i pieprz do smaku
Ogórka i cebulę obrać, paprykę pozbawić gniazd nasiennych. Pomidorki koktajlowe pokroić w połówki, fetę, czerwoną paprykę i cebulę w kostkę, a ogórka w plastry. Oliwki pozbawić pestek i pokroić na połówki lub ćwiartki – wymieszać w małej miseczce z kaparami.
Na dno miski położyć 1/3 rukoli. Druga warstwa to czerwona cebula, trzecia – ogórek. Znów położyć 1/3 rukoli, na to paprykę, zmieszane oliwki i kapary. Przełożyć resztą rukoli, na którą położyć pomidorki, a na nie fetę. Całość polać oliwą (ewentualnie zmieszaną z solą i pieprzem). Przed podaniem sałatkę posypać mixem nasion: pestek dyni, słonecznika itp.
Spożyć w ciągu kilku godzin.
Warstwowa sałatka makaronowa - przepis
Do przygotowania WARSTWOWEJ WŁOSKIEJ SAŁATKI MAKARONOWEJ potrzebne będą:
- Biały makaron „świderki” – pół opakowania
- Czerwona fasola – 1 puszka
- Kukurydza – 1 puszka
- Szynka wieprzowa bez dodatków – 10 plasterków
- Jajka gotowane – 4 sztuki
- Mozzarella – 1 opakowanie
- Szczypiorek – 1 pęczek
- Majonez lub jogurt grecki – 2 łyżki
- Ketchup – 1 łyżka
- Śmietana 18% - 1 łyżka
- Sól i pieprz do smaku
Ugotowany makaron podzielić na trzy części. Jogurt lub majonez zmieszać w szklance lub małej miseczce ze śmietaną i ketchupem oraz solą i pieprzem według preferencji. Szynkę, mozzarellę i cebulę pokroić w małą kostkę, ugotowane i obrane jajka pokroić i pokruszyć w bardzo drobne cząstki. Szczypiorek posiekać.
Pierwszą część makaronu włożyć na dno salaterki, posmarować 1/3 sosu. Na to położyć opłukaną kukurydzę, połowę szynki i kolejną porcję makaronu. Znów wyłożyć 1/3 sosu. Na niego położyć mozzarellę i opłukaną czerwoną fasolę. Znów położyć makaron, posmarować go sosem. Na to wyłożyć pozostałą szynkę i resztę sosu. Brzegi wyłożyć pokruszonym jajkiem – wnętrze powstałego w ten sposób okręgu uzupełnić posiekanym szczypiorkiem.
Przechowywać w lodówce do trzech dni.
Sałatka kolorowy wartswowy gyros - przepis
Do przygotowania KOLOROWEGO WARSTWOWEGO GYROSA potrzebne będą:
- Pierś z kurczaka – 250 g
- Sałata rzymska – 1 główka
- Czerwona kapusta – ¼ główki
- Papryka czerwona, żółta i zielona – ½ każdej sztuki
- Czerwona cebula – 1 sztuka
- Kukurydza – 1 puszka
- Ogórek konserwowy – 5 sztuk
- Majonez – 3 łyżki
- Jogurt grecki – 4 łyżki
- Przyprawa do gyrosa – 4 łyżeczki
- Sól i pieprz do smaku
Pierś z kurczaka obtoczyć w 3/4 przyprawy do gyrosa i usmażyć na oleju rzepakowym, upiec lub przygotować na parze. Gdy ostygnie, pokroić na małe, cienkie cząsteczki. Sałatę porwać na kawałki, kapustę pokroić. Paprykę i cebulę oczyścić i pokroić w kostkę, ogórka również poszatkować. Kukurydzę opłukać pod bieżącą wodą. Jogurt zmieszać z majonezem i z resztą przyprawy do gyrosa oraz solą i pieprzem do smaku.
Na dno salaterki położyć sałatę rzymską, a na nią czerwoną kapustę. Następnie wyłożyć po kolei, warstwami: kukurydzę, kolorową paprykę, cebulę oraz ogórka konserwowego. Na ostatnią warstwę wlać przyprawiony sos. Posypać pokrojonym wcześniej kurczakiem.
Sałatka warstwowa gyros powinna być podawana po minimum dwóch godzinach od przygotowania składników oraz przechowywana w lodówce do trzech dni.
Wiosenna zielona sałatka wartswowa - przepis
Do przygotowania WIOSENNEJ ZIELONEJ SAŁATKI potrzebne będą:
- Gouda lub Edam – 120 g
- Jajka – 6 sztuk
- Kukurydza – 1 puszka
- Czerwona fasola – 1 puszka
- Groszek - 1 puszka
- Szczypiorek – pęczek lub dwa
- Majonez – 3 łyżeczki
- Jogurt grecki – 3 łyżki
- Musztarda sarepska – 2 łyżeczki
- Sól i pieprz do smaku
Ser pokroić w drobną kostkę, ugotowane na twardo i obrane jajka pokruszyć. Wszystkie warzywa z puszek odlać na sitku i opłukać pod bieżącą wodą. W kubku lub szklance zmieszać majonez, jogurt, musztardę i sól oraz pieprz do smaku.
Do każdej szklanki włożyć na dno łyżkę groszku, a następnie warstwami: łyżkę fasoli, łyżkę sera, łyżkę kukurydzy i łyżkę jajek. Na górę położyć łyżkę sosu majonezowo-musztardowego. Z wierzchu posypać szczypiorkiem.
Podawać schłodzone, z długą łyżeczką do latte. Przechowywać w lodówce do trzech dni.
Warstwowy leśny zagajnik - sałatka - przepis
Do przygotowania WARSTWOWEGO LEŚNEGO ZAGAJNIKA potrzebne będą:
- Marynowane pieczarki – duży słoik
- Pierś z kurczaka – 150 g
- Ugotowane „w mundurkach” i obrane ziemniaki – 3 duże sztuki
- Ugotowane „w mundurkach” i obrane marchewki – 2 średnie sztuki
- Jajka ugotowane na twardo i obrane – 4 sztuki
- Zielony groszek – 1 puszka
- Kukurydza – 1 puszka
- Ogórki kiszone – 3 duże sztuki
- Zielona pietruszka – 1 duży pęczek
- Majonez – 3 łyżki
- Jogurt grecki – 4 łyżki
- Sól i pieprz do smaku
- Folia spożywcza
Sałatkę należy przygotować przynajmniej 6-8 godzin przed podaniem. Do przygotowania Leśnego Zagajnika potrzebne będą symetryczna, okrągła miska oraz patera bez rantów o większej od niej średnicy lub ewentualnie duży, okrągły talerz. Każda warstwa sosu tej efektownej sałatki musi być mocno dociśnięta łyżką przed nałożeniem kolejnych składników, aby całość nie rozpadła się podczas przekładania.
Kurczaka usmażyć, upiec lub przygotować na parze z solą i pieprzem, po wystudzeniu pokroić w małą kostkę. Jajka, ziemniaki, marchewkę i ogórki pokroić w kostkę. Pieczarki odsączyć z zalewy. Pietruszkę drobno poszatkować. Groszek i kukurydzę opłukać na sitku. Majonez pomieszać z jogurtem.
Miskę wyłożyć folią spożywczą tak, by jej końce wystawały poza rant, umożliwiając jej późniejsze przykrycie. Ścianki muszą być ciasno okryte. Dno wyłożyć pieczarkami nóżkami do góry – każdy grzybek musi przylegać do innego. Przestrzenie między nimi uzupełnić zieloną pietruszką. Na to położyć marchewkę, posypać solą i pieprzem i posmarować częścią sosu majonezowego, mocno dociskając. Kolejna warstwy to kolejno: jajko, ogórek i kurczak. Na nie wlać kolejną część sosu, znowu dociskając łyżką podczas rozsmarowywania. Następne warstwy to po kolei: kukurydza i groszek oraz sos. Na końcu wyłożyć ziemniaki, posypać je solą i pieprzem oraz cienko posmarować resztą sosu, ponownie mocno i dokładnie dociskając łyżką. Przykryć wystającą poza rant folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 6-8 godzin.
Po upływie tego czasu odkryć wierzchnią warstwę folii. Na salaterkę „do góry nogami” postawić szklanką paterę lub talerz. Szybko i sprawnie obrócić całość, stawiając nowe naczynie na blacie. Delikatnie zdjąć miskę, a następnie usunąć folię, by nie naruszyć wierzchniej warstwy. Paterę lub talerz na około sałatki można do dekoracji obsypać przed podaniem posiekaną pietruszką, szczypiorkiem albo zielonymi kiełkami. Można ją serwować, delikatnie krojąc i podając łopatką do tortu.
Przechowywać w lodówce do trzech dni.
Czosnkowo-żurawinowa sałatka wartswowa - przepis
Do przygotowania CZOSNKOWO-ŻURAWINOWEJ SAŁATKI WARSTWOWEJ potrzebne będą:
- Sałata lodowa – 1 główka
- Prawdziwa feta – 1 opakowanie
- Suszona żurawina – 3-4 łyżki
- Jogurt grecki – szklanka
- Czosnek – 2-3 ząbki
- Prażone płatki migdałów – 3-4 łyżki
- Sól i pieprz do smaku
Połowę eleganckiej miski wypełnić umytą i porwaną na strzępki sałatą lodową. Jogurt zmieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz ewentualnie solą i pieprzem. Żurawinę zalać wrzątkiem i poczekać, aż zmięknie.
Na sałatę położyć pokrojoną w kostki fetę, a następnie miękką żurawinę. Całość polać sosem czosnkowym, tworząc białą, równą warstwę.
Przed podaniem posypać warstwą prażonych płatków migdałów, całkowicie przykrywając jogurt. Spożyć w ciągu kilkunastu godzin, zanim sałata „puści” wodę.
Naczynia KROSNO do serwowania sałatek warstwowych