Jesienne dekoracje DIY na taras – jak zrobić je w domu?

Dekoracje jesienne na taras, patio i do ogrodu zimowego dodadzą temu miejscu wyjątkowego klimatu. Spędzając wśród skarbów jesieni chłodne poranki czy przyjemne popołudnia pod kocem i z książką można poczuć harmonię z otaczającą naturą. Kasztany, żołędzie, suszone liście w kolorach ziemi cudownie komponują się z krystalicznie czystym szkłem! Jak wykonać takie dekoracje na taras zrób-to-sam? Jak przygotować przedmioty do tworzenia? Co zainspiruje minimalistów, a co lubiących bogate zdobienia?

 

Skarby jesieni na tarasie

Jesień oferuje wiele niezwykle dekoracyjnych skarbów natury w wyjątkowych kolorach. Rozwinięte szyszki, brązowe kasztany i żołędzie, kolorowe suche liście, podsuszone owoce, jarzębina, orzechy, małe i duże dynie, wrzosy i wiele innych wyjątkowych okazów można w większości znaleźć w ogrodzie, w okolicznym parku, w lesie czy w sklepie. Ich stonowane wybarwienie w zestawieniu ze szkłem pozwala stworzyć bardzo eleganckie ozdoby na taras.

Wykorzystując szkło do tworzenia poniższych dekoracji, nie ingeruje się w jego strukturę ani nie się go nie niszczy. Można je po zmianie aranżacji po prostu umyć i wykorzystać ponownie. Dzięki takiemu podejściu – oraz wykorzystaniu głównie naturalnych elementów – ozdoby na taras będą ekologiczne. Przed robieniem ozdób należy dokładnie je umyć, najlepiej w zmywarce i wytrzeć. Warto pamiętać również o dosuszeniu liści między stronami książek, a orzechów, kasztanów, żołędzi i innych owoców w piekarniku, aby z czasem nie zaczęły gnić i zachowały swoje naturalne wybarwienie. Jak zrobić jesienne zdobienia na bogato, a jak przystroić taras minimalistycznie?

Bogate jesienne dekoracje

Jedną z najprostszych jesiennych dekoracji można wykonać przez wyeksponowanie zebranych podczas spaceru elementów, takich jak szyszki, drobne listki, orzechy laskowe oraz przesuszenie, np. w piekarniku plastrów cytryny oraz kulek jarzębiny czy żurawiny. Wystarczy je delikatnie ze sobą zmieszać, a następnie na ciasno ułożyć w większym pokalu do ciemnego piwa na nóżce lub mniejszym kieliszku do drinków np. z serii „Glamour” lub „Avant-Garde”. Na wierzch można również położyć mały podgrzewacz o zapachu cynamonu, wanilii czy pomarańczy.

Innym pomysłem jest wykorzystanie patery z rantem. Należy wyłożyć ją kolorowymi liśćmi, a wzdłuż brzegu ciasno ułożyć malutkie dynie. W środku powinien znaleźć się zaokrąglony, odpowiednio szeroki i niski szklany wazon. Do naczynia można włożyć pieńkową świeczkę i nasypać kasztanów lub żołędzi. Taka dekoracja na tarasie będzie prezentować się naprawdę zjawiskowo, uprzyjemniając popołudnia, gdy szybko robi się ciemno.

Do okrągłego wazonu można ułożyć warstwami różne skarby jesieni lub na ciasno włożyć wiele sztuk jednego, wybranego rodzaju, np. wyłącznie kasztany lub szyszki. Naczynie od góry warto opleść kilkukrotnie jutowym sznurkiem lub dodać kokardę z naturalnego materiału. Do środka można wsunąć kilka sztucznych kwiatów z płatkami z tkaniny – najlepiej gatunku kojarzącego się z jesienią. Między te elementy można również włożyć małą doniczkę z wrzosami. Trzeba podlewać je mniej więcej raz na tydzień, pamiętając, by uprzednio wyjąć kwiaty z dekoracji, aby w szkle nie gromadziła się woda ani para.

Jesienne detale w szkle

Jak udekorować taras, by wyglądał elegancko? Eksponując przede wszystkim krystalicznie szklane naczynia – tak, aby jesienne zdobycze były jedynie akcentem. Taką ozdobę można zrobić np. stawiając na dużej – najlepiej złotej – tacy kilka różnej wielkości wazonów i małych salaterek z grubego szkła Crystalline. Do każdego należy wsypać niewielką ilość orzechów laskowych lub łupin orzechów włoskich. Między nie wsuwa się białe lub beżowe świece pieńkowe dostosowane wysokością do szkła – tak, aby knot wychodził poza górną krawędź. Dla uzupełnienia tacę między naczyniami można wyłożyć gałązkami suszonego rozmarynu lub sosny.

Wybierając zaokrąglone wazony różnej wysokości można też uzupełnić tylko szyszkami, żołędziami czy kasztanami. Między nie wystarczy wsunąć lampki LED na druciku. Taki lampion DIY oryginalnie prezentuje się również, gdy w szkło wsunięte są dobrze wysuszone, kolorowe liście klonu, kasztanowca, dębu lub wyjątkowo ubarwione borówki amerykańskiej czy derenia.

Minimalistyczne ozdoby tarasu

Szkło jest idealne, by stworzyć minimalistyczne jesienne dekoracje na taras zrób-to-sam. Wystarczy np. mała blaszana tacka, na której można postawić małe, lecz różnej wysokości trzy kieliszki do białego wina KROSNO. Pod każdą czarą znaleźć się mogą inne suszone owoce, orzechy czy kolorowe listki. Na górę można postawić małe świeczki pieńkowe. Zarówno nóżki, jak i dolną krawędź, a nawet topiące się do wnętrza „pieńki” można owinąć sznurkiem jutowym albo złotą, materiałową tasiemką.

Warto również postawić na bardzo oryginalny wazon, np. taki z kolekcji „Ombre” lub „Latitude”, który wyróżnia się swoim nowoczesnym i oryginalnym wyglądem. Tworzone ręcznie naczynie może uzupełnić zaledwie kilka gałązek, do których przyczepione są podsuszone, kolorowe liście. Warto pamiętać o codziennym wymienianiu wody – powinna jednak uzupełniać maksymalnie połowę naczynia ze względu na poranne przymrozki. Można użyć również imitacji liści z tkaniny, które z czasem nie opadną i będzie można je wykorzystać jeszcze wiele razy.

Dekoracje na tarasie dla zabieganych

Dekoracje ze szkła na taras, patio czy do ogrodu zimowego mają to do siebie, że nie wymagają zbyt wiele pracy. Jednak osoby, które chcą stworzyć przyjemną, ciepłą atmosferę, ale zupełnie nie mają czasu na zbieranie i kreatywne układanie przedmiotów, mogą skorzystać z prostych rozwiązań. W takim przypadku pierwsze skrzypce będą grały świeczki z kolekcji „Romance” – szczególnie jesiennie wybarwiona FIGUE VANILLE o cudownym, odprężającym zapachu.

Do przygotowania prostej ozdoby potrzebna będzie średniej wielkości dynia, świeca w szkle, dwie lub trzy szyszki lub taka sama liczba kasztanów i duży plaster drewna. Tych zaledwie kilka elementów należy postawić obok siebie i wyeksponować na stole lub na podłodze. Prostota również może być efektywna – szczególnie z wykorzystaniem jesiennych skarbów natury!

2020-11-16 14:36:00 0 viewed