Urządzenie domowego barku

Barek może nie tylko pełnić funkcję praktyczną – jest również stylową ozdobą pomieszczenia. Podpowiadamy, jakie szkło i akcesoria barmańskie mogą przydać się w domowym barku.

Pomysły na domowy barek

Może się wydawać, że pierwszym krokiem na drodze do urządzenia barku jest aranżacja przestrzeni, czyli wybór właściwego mebla. W internecie można znaleźć mnóstwo inspirujących rozwiązań, pasujących do pomieszczeń różnej wielkości i urządzonych w różnym stylu. Barek do salonu, kuchni lub jadalni (także w wersji domowego mini barku) może być specjalnym meblem, przystosowanym do tej funkcji. Rozwiązanie to stopniowo wraca do łask, więc zróżnicowanie takich sprzętów jest naprawdę duże. Bardziej neutralne stylistycznie są zazwyczaj szafy barowe oraz nowoczesne wózki kelnerskie, których zaletą jest mobilność. Domowy barek można też jednak urządzić w bardziej uniwersalnych meblach – od niedużych szafek po obszerne witryny ze szklanymi drzwiami – a nawet na odpowiednio zaprojektowanych półkach.

Warto również pamiętać, że barek ma nie tylko dobrze komponować się ze stylem pomieszczenia, ale musi też pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy: butelki, szkło i akcesoria barmańskie. Najlepiej więc najpierw podjąć decyzję, ile miejsca jesteśmy skłonni przeznaczyć na domowy barek i gdzie chcielibyśmy go ulokować, następnie przemyśleć, co ma się w nim znajdować, a dopiero na końcu wybrać mebel w odpowiednim stylu i wielkości.

Jak wyposażyć barek w szkło?

W barku powinno być miejsce nie tylko na alkohol, ale także na przydatne akcesoria oraz oczywiście szkło. Wysokiej klasy kieliszki, szklanki oraz karafki marki KROSNO pomogą stworzyć piękną i elegancką aranżację stołu, która uświetni każde spotkanie. Odpowiednio dobrana, estetyczna zastawa szklana doda nastroju chwilom spędzanym w gronie rodziny i znajomych oraz pozwoli maksymalnie wydobyć smak, aromat i kolor serwowanych trunków. Jakie rodzaje szkła powinny się znaleźć w domowym barku? Decyzja zależy od wielu czynników, przede wszystkim od dostępnego miejsca i budżetu oraz od tego, jakie alkohole preferują gospodarze i ich części goście.

Za minimum należy uznać:

  • Zestaw kieliszków do czerwonego wina o możliwie uniwersalnym kształcie, który dopuszcza także serwowanie wina białego lub ewentualnie wody.
  • Kieliszki do wódki, najlepiej na nóżce, gdyż można w nich podawać też nalewki i likiery.
  • Szklanki typu tumbler, czyli inaczej szklanki do whisky. Pije się z nich nie tylko szkocką i burbona (amerykańską whiskey), ale także short drinki.
  • Wysokie szklanki do drinków typu highball – najpopularniejsze szkło do long drinków i napojów bezalkoholowych.

Zastawę szklaną do barku można oczywiście rozbudowywać, a możliwości są bardzo duże. Koneserzy wina zdecydowanie będą chcieli mieć osobne kieliszki do czerwonego i białego wina. Inna opcja to oddzielne kieliszki do wódki (bez nóżki, typu shot) oraz eleganckie kieliszki do likieru i nalewek na nóżce. Fani koniaku i brandy również woleliby cieszyć się tymi mocnymi alkoholami w odpowiednim szkle. Jeśli gospodarze są smakoszami różnych gatunków piwa, docenią pokale do piwa. Pięknie kieliszki do szampana to, z kolei, nie tylko propozycja dla zdeklarowanych zwolenników tego musującego trunku, ale dla każdego, kto chciałby zadbać o szczególną atmosferę podczas świętowania wyjątkowych okazji. Warto też pamiętać, że oprócz szklanek typu highball i tumbler, istnieją także inne, bardziej specyficzne kieliszki do drinków. Prawdziwi fani martini i kolorowych drinków takich jak Cosmopolitan czy Manhattan wiedzą, że najlepiej smakują one w tak zwanych coctaill glass, sprzedawanych najczęściej jako kieliszki do martini. Osobne typy kieliszków służą także do podawania niektórych koktajli tropikalnych (pojemna szklanka hurricane na nóżce), Margarity czy Kir Royale.

Zdecydowanie niedocenianym szkłem są karafki, które można kupić także w komplecie z pasującymi do nich kieliszkami lub szklankami. Ręcznie wykonane, piękne i eleganckie karafki marki KROSNO świetnie prezentują się w przeszklonym barku do salonu. Będą też dużo lepiej pasować do stołu zastawionego na specjalne okazje, niż butelki alkoholu. Zdobiona karafka będzie szczególnie dobrym naczyniem na likiery i nalewki, ale w ofercie można znaleźć także karafki do mocniejszych alkoholi: whisky i wódki. Prawdziwi smakosze wina docenią też dekantery i karafki, które zapewnią odpowiednie napowietrzenie szlachetnym gatunkom win.

Ręcznie formowane szkło Romance KROSNO

Kolekcja szkła Romance KROSNO

Akcesoria barmańskie przydatne w domowym barku

Oprócz szkła, barek powinien być wyposażony w akcesoria, które ułatwią serwowanie alkoholi. Wybór jest bardzo duży, więc można postarać się dobrać akcesoria tak, by pasowały do siebie nawzajem, a przede wszystkim do charakteru i stylistki barku. Niezbędny jest sprzęt, który służy do otwierania butelek. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest profesjonalny pomocnik kelnera ze stali nierdzewnej, który zawiera otwieracz, korkociąg oraz nieduży nożyk. Alternatywą będą dwa osobne narzędzia: designerski otwieracz do butelek i elegancki, automatyczny korkociąg. Nalewanie trunku z otwartej butelki ułatwią z kolei nalewaki wkładane w szyjkę, które mogą być też ciekawym akcentem estetycznym, jak na przykład nalewaki w kształcie stalówki.

Obowiązkowym wyposażeniem barku jest także shaker, który pozwala sprawnie wymieszać składniki drinków, a także schłodzić je, jeśli do środka doda się kostki lodu. Jeżeli ma większą pojemność, umożliwia też przygotowanie od razu kilku drinków. Shaker powinien być wykonany ze stali nierdzewnej lub szkła – w tym drugim przypadku, często ma praktyczną podziałkę na ściance. Nawet wówczas, przydatne będą jednak osobne miarki barmańskie w formie łyżek i kubków z dokładną skalą. Do eleganckiego przygotowywania drinków niezbędny będzie także pojemnik na lód i szczypce.

Jeżeli składnikiem drinków mają być świeżo wyciskane soki, warto też zaopatrzyć się w wyciskarkę do cytrusów. Dobre wyciskarki barowe mają co najmniej litrowy pojemnik na sok i wyposażone są często w dodatkowe nakładki (np. do mielenia kawy), przez co mają wiele codziennych zastosowań. Do przygotowania niektórych drinków (Margarita, Daiquiri, Piña Colada itp.) przydatny może być także blender elektryczny, a o odpowiednią przez dłuższy czas temperaturę butelek (szczególnie białego wina, szampana czy wódki) najlepiej zadba cooler z chłodzącymi wkładami. Osobom, które lubią drinki takie jak Mojito czy Caipirinha, pomocny będzie też tłuczek barmański, który służy do rozgniatania składników w szklance (np. owoców, cukru czy mięty).

Wreszcie, nie należy zapominać o akcesoriach dodawanych do serwowanych drinków. Słomki czy parasolki zdecydowanie uatrakcyjnią wygląd kolorowych koktajli i sprawią, że napoje będą cieszyć nie tylko podniebienie, ale i oczy gości. Kolorowe mieszadełka pełnią podobną funkcję, a przy tym podczas przyjęcia pozwolą gościom odróżnić swojego drinka od innych.

2019-05-03 00:00:00 290 viewed