Przyjęcie w domu – o czym pamiętać, by było udane

Kameralne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, w domowym zaciszu, to chwile, które pozwalają zapomnieć o codziennej rutynie i obowiązkach. Urodziny, imieniny, Pierwsza Komunia Święta, chrzciny, ślub – celebrowanie mniej i bardziej doniosłych uroczystości przy rodzinnym stole, to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie prywatność i czerpią radość ze świętowania w domowym zaciszu. W tym artykule podpowiemy, o czym należy pamiętać, by rodzinne przyjęcie w domu było naprawdę udane.

Pomysły na rodzinne przyjęcie – w domu, mieszkaniu, a może ogrodzie?

Każdy gospodarz z pewnością chce zadbać o to, by zaproszeni goście czuli się swobodnie i komfortowo, dlatego każdy z nich powinien mieć zapewnione miejsce przy stole. Jest to dość istotne, jeżeli zależy Ci, by spotkanie było utrzymane w tradycyjnym stylu. Wszyscy, którzy nie posiadają dużej przestrzeni w domu lub mieszkaniu, mogą pomyśleć o tak zwanym standing party, które ma nieco mniej formalny charakter. Salon staje się wtedy miejscem do spotkań i rozmów, a pokój do niego przylegający – przestrzenią przeznaczoną na wyeksponowanie szwedzkiego stołu, z finezyjnie ułożonymi na eleganckich półmiskach przekąskami. Na oddzielnym stoliku można umieścić kieliszki, szklanki i inne elementy zastawy. Dużą popularnością cieszą się ogrodowe przyjęcia w stylu amerykańskim. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza pod wieloma względami: wystarczającej ilości miejsca, świeżego powietrza i bujnej roślinności, dodającej uroku każdej imprezie. Przyjęcie w ogrodzie jest świetnym pomysłem na zorganizowanie przyjęcia weselnego, urodzin i innych uroczystości, zarówno mniej, jak i bardziej podniosłych. Poszukując zaś inspiracji na „domówkę” w nieformalnym stylu, warto postawić na rozwiązania zaczerpnięte z japońskiej kultury – klasyczny, duży stół zastąpić niskim stoliczkiem, a krzesła – poduszkami i matami tatami. Jest to kapitalny pomysł na zorganizowanie urodzin czy choćby maratonu filmowego w gronie znajomych.

Wystrój i zastawa

Niezależnie od tego, czy okazją jest uroczysty obiad z okazji ślubu, czy też kameralne spotkanie, któremu towarzyszyć będzie oglądanie filmów lub gra w planszówki, trzeba pamiętać o odpowiedniej zastawie. Udekorowane w oryginalny sposób dania, podane na eleganckich, szklanych naczyniach, są nie tylko wyrazem dbałości o szczegóły, ale także gościnności gospodarzy, którzy dokładają wszelkich starań, by zaproszone osoby czuły się w ich domu jak najlepiej. Wykonane ze szkła wysokiej klasy kieliszki, przeznaczone do różnego rodzaju trunków (wódki, likieru, piwa, itp.), a także szklanki czy patery do ciast i owoców, mają nie tylko wartość praktyczną, ale, także estetyczną. Ich piękny kształt i lustrzany połysk, stanowią doskonałą ozdobę stołu i podkreślają rangę uroczystości. Stylową zastawę można dodatkowo urozmaicić rozmieszczonymi na stole świecami w oryginalnych, szklanych świecznikach. Stworzą one dodatkowe źródło rozproszonego światła, które wprowadzi wyjątkowy nastrój i wydobędzie elegancki blask z kieliszków, karafek i salaterek. Na stole nie powinno także zabraknąć profesjonalnie złożonych serwetek (najlepiej wykonanych z tkaniny), a także ozdób z żywych kwiatów. Poza bukietami, można także przygotować inne, oryginalne dekoracje. Płatki kwiatów, rozłożone na powierzchni wody, wypełniającej szklaną misę lub maleńkie kamienie umieszczone w wazonie, wraz z suszonymi kwiatami, cieszą oko. Wygląda spektakularnie, a całość da się wykonać w kilka minut.

Zaplanuj menu, przygotuj listę gości i zaopatrz się w elegancką, szklaną zastawę. Dokładnie zaplanuj też wystrój wnętrza oraz aranżację stołu. To wszystko, a także świetna atmosfera, pełna życzliwości i gościnności z pewnością sprawią, że przyjęcie zakończy się pełnym sukcesem.

2019-01-05 00:00:00 280 viewed