Ozdoby i dekoracje na parapet - zobacz jak stylowo ozdobić parapet. Pomysły na dekorację parapetu DIY

Piękne szklane dekoracje na parapet to doskonały sposób na ocieplenie pomieszczenia i dodanie mu nutki elegancji. Takie ozdoby łatwo samodzielnie zrobić w domu! Utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu i można je bardzo szybko poddać metamorfozie. Jak stylowo ozdobić parapet za pomocą szklanych naczyń? Jak własnoręcznie stworzyć drobne akcenty, które dodadzą uroku całemu pomieszczeniu? Do jakich wnętrz będą pasować?

 

Dekoracje na parapet

Parapety, szczególnie w nowych domach i mieszkaniach, same w sobie są bardzo ozdobne. Dba się o ich wykończenie, kształt, a często i kolorystykę. Współcześnie coraz rzadziej zasłaniane są też przez firany i zasłony, z których wiele osób rezygnuje na rzecz rolet. Stanowią więc dodatkową przestrzeń, którą można udekorować, wprowadzając tym samym do wnętrza elegancki akcent.

Często najlepszym pomysłem na dekoracje na parapety są kwiaty w pięknych doniczkach. Jeśli okno nie jest jednak zbyt nasłonecznione, a miejsca jest sporo, warto pomyśleć o dodatkowych ozdobach. Łatwo przygotować je w domu, wykorzystując szklane naczynia! Jak stworzyć je samodzielnie?

Zimowy ogród

Niezależnie od tego, na którą stronę świata wychodzi okno, są takie kwiaty, którym jest to z reguły obojętne. To sukulenty – rośliny, które są w stanie przetrwać w każdych warunkach. Dzięki temu, że są drobne, niewymagające oraz wiecznie zielone, można z nich stworzyć mnóstwo naturalnych i ekologicznych ozdób, zestawiając je ze szkłem. Jak to zrobić?

Doniczki ze szkła do sukulentów lub oplątw - blog KROSNOBy przygotować minimalistyczne ozdoby na parapet, potrzebne będą szklanki, np. z kolekcji Splendour KROSNO lub niewielkie wazonu. Naczynia należy dokładnie umyć, najlepiej w zmywarce, ewentualnie zdezynfekować oraz osuszyć. Na dół należy wysypać drobne kamyczki ozdobne – pośród nich powinny znaleźć się korzenie wybranego sukulenta. Następną warstwę należy usypać z rozkruszonego węgla aktywnego, a na końcu z ziemi ogrodową. Na samą górę można również wysypać kolejną dodatkową warstwę kamyków lub np. muszelki, wysuszone ziarna kawy, kawałki drewna, koralki i perełki czy inne elementy ozdobne. Rośliny wystarczy raz w tygodniu podlać przez psiknięcie liści wodą.

Mając więcej miejsca na dekorację parapetu lub chcąc zrobić wyjątkowo kreatywny ogród, pełen różnorodnych sukulentów lub oplątw, ten sam proces można powtórzyć w większym naczyniu. Idealne będą do tego proste, zaokrąglone lub wielodzielne salaterki. W odpowiednio ułożonych warstwach – o ile miejsce jest dobrze nasłonecznione – w takim mikro-ogrodzie w szkle będą również doskonale rosły miniaturowe rośliny doniczkowe. Na wierzch można położyć tu także kamienie imitujące skaliste góry, kawałki mchów i porostów przypominające łąki, kawałki drewna czy szyszki.

Wiecznie zielone ozdoby

Piękną ozdobą na parapet mogą być także szklane wazony. Niektóre, takie jak te z kolekcji LATITUDE, same w sobie są niezwykle dekoracyjne i postawienie ich w pobliżu okna eksponuje ich niecodzienne wybarwienie. Stawiając na kolorowe naczynia, można włożyć w nie jednobarwne gałązki imitujące bazie lub z jasnymi, drobnymi listkami, wiosną malutki bukiet kwitnących białych bzów, a późną jesienią i zimą zebrane podczas spaceru patyki, szyszki lub gałązki świerkowe, owijając je przy tym światełkami LED na drobnym druciku.

Wiecznie zielone ozdoby na parapet - blog KROSNO

Z kolei wąskie wazony, koniecznie z grubym i stabilnym dnem i zaokrąglone, mogą być we wnętrzu eleganckim, minimalistycznym detalem, jeśli znajdzie się w nich pojedyncza, wiecznie zielona gałązka. Imitacje roślinne są niemal nie do odróżnienia od tych naturalnych, a nie wymagają codziennego wymieniania wody. Miłośnicy natury mogą natomiast regularnie wkładać w szkło co innego – ułamany liść monstery lub palmy, pojedynczego, kwitnącego goździka czy pączkującą dopiero gałązkę drzewa owocowego.

Leśne skarby

Dekoracje na parapet DIY można również wykonać z połączenia szkła i znalezionych podczas spaceru po lesie czy parku drobiazgów. Podstawą takiej ozdoby mogą być świeczniki na nodze SERVO LINE o różnej wysokości, które sprawdzą się nawet na wąskich półkach. Czarę każdego z nich można uzupełnić w inny sposób: do pierwszej wkładając małe kawałki drewna i mech, do drugiej kasztany lub żołędzie i kolorowe liście, do trzeciej szyszki i fragmenty świerkowych gałązek. 

Bardzo elegancką ozdobą do wnętrz o charakterze loftowym czy minimalistycznych z elementami betonu dekoracyjnego będą surowe, kojarzące się z naturą elementy. Warto postawić tu na kilka krystalicznie szklanych naczyń o zbliżonym kształcie, np. różnej wysokości zaokrąglone szklanki z serii BLENDED i wazony o podobnej formie. Do każdego szkła należy włożyć coś innego – do jednego piasek, do innego drobne kamienie, do kolejnego większe skałki, a nawet kawałki węgla, do największych surowe, ciemnobrązowe lub czarne, gładkie konary odpowiedniej wielkości. Wśród tych ozdób – samodzielnie lub z innymi przedmiotami - znaleźć się mogą także proste świeczki w odcieniach szarości. Takie rozwiązanie sprawdzi się przez cały rok! Decydując się postawić świecznik na parapet pamiętajmy jednak o zachowaniu bezpieczeństwa - upewnijmy się, że nagły podmuch wiatru od okna nie roźniesie ognia. 

Produkty z naszych inspiracji:

2020-12-28 14:10:00 0 viewed