Margarita - czyli prosty, orzeźwiający drink na letnią imprezę! Jak zrobić i w czym podać? | blog e-sklep KROSNO

Margarita to jeden z klasyków w barowym repertuarze. Jeśli w menu pojawia się kategoria „Koktajle”, ten egzotyczny drink niemal na pewno się w niej znajdzie. Nic dziwnego – jest pyszny i orzeźwiający, wygląda efektownie w przeznaczonym do jego serwowania kieliszku, a przy tym zrobienie go jest banalnie proste! Skąd się wzięła margarita, co jest najważniejsze w jej przygotowaniu i jak – znając podstawowy przepis – przygotować jej smakowe wersje ze świeżych i mrożonych owoców, które są pod ręką?

 

Egzotyczna „stokrotka”

Składniki, z jakich wykonany jest koktajl, często podpowiadają, w jakiej części świata szukać jego korzeni. Drink margarita, zrobiony na bazie tequili – alkoholu ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej - związany jest oczywiście z Meksykiem! W lokalnym folklorze istnieje wiele legend na temat jego powstania: opowieści miłosnych, sensacyjnych, patriotycznych czy dziejących się na szalonych imprezach. Nie wiadomo, czy słowo „margarita” odnosiło się do kobiecego imienia – odpowiednika polskiej „Małgorzaty, czy do pięknie pachnących margaretek, w jednym z mitów pomylonych podobno ze stokrotkami. Wersji jest wiele – wszystkie zaś łączy to, że dzieją się na początku XX wieku w słonecznej Ameryce Środkowej.

Przepisy na ten drink – niezależnie, czy to margarita truskawkowa, czy klasyczna – są banalnie proste. Wystarczą trzy-cztery składniki połączone w eleganckim kieliszku, by poczuć się jak na egzotycznych wakacjach i zaserwować swoim gościom orzeźwienie w wyjątkowym stylu!

Niepowtarzalny kieliszek do margarity

Tak, jak w przypadku innych klasycznych drinków, istnieją specjalnie uformowane kieliszki do margarity. Wyróżnia je bardzo szeroka czasza, w którą zmieszczą się wszystkie składniki i która długo trzyma chłód oraz długa i cienka nóżka, dzięki której można uniknąć ogrzania napoju dłońmi. Warto mieć w swojej szafce zestaw tych pięknych naczyń – koniecznie z krystalicznie czystego szkła, by móc podziwiać kolorową zawartość!

  1. Kieliszki do margarity Mixology
    Kieliszki do margarity Mixology
    Ocena:
    100%
    84,99 zł

Jak zrobić margaritę w wersji klasycznej i owocowej oraz jaki jest przepis na połączenie drinka z piwem? W jaki sposób dekoruje się kieliszek do margarity?

Owocowe przepisy na margaritę

Receptura margarity jest niezmienna od niemal 100 lat. Potrzebne są tequila, Cointreau i sok owocowy w odpowiednich proporcjach. Klucz do sukcesu – zaserwowania perfekcyjnego drinka – tkwi w szczegółach. Cztery sekrety, których poznanie sprawi, że każdy przepis na margaritę uda się wykonać idealnie, czyli uzyskując maksimum smaku, to:

  1. Odpowiednia tequila - istnieje kilka rodzajów tego alkoholu, które powiązane są z czasem dojrzewania i kolorem. Najlepsza będzie „silver tequila”, czyli tańsza, bezbarwna odmiana. Przed przygotowaniem drinka należy mocno ją schłodzić – najlepiej w zamrażarce.
  2. Pyszne owoce - zarówno w wersji klasycznej, jak i smakowych istotnym składnikiem są głównie – choć nie tylko - cytrusy. Powinny być soczyste i mocno dojrzałe. Podczas wyciskania limonek trzeba zwrócić uwagę, by w soku nie znalazły się pestki, zaś truskawki, mango, arbuz czy maliny muszą być zblendowane na gładką, pozbawioną włókien i kawałków masę.
  3. Efektowny crust - „szron” na krawędziach kieliszka ma nie tylko ogromny wpływ na smak koktajlu, ale też fantastycznie wygląda. Aby go wykonać, trzeba potrzeć rant naczynia pozostałością po wyciśniętym cytrusie lub zamoczyć je w łyżeczce wylanego na talerzyk soku, a następnie jeszcze mokry zanurzyć w nasypaną na płaską powierzchnię sól. To tradycyjna wersja – w zależności od preferencji crust może być również z cukru lub np. z wiórków kokosowych, które idealnie łączą się w przypadku margarity z truskawkami, bananem i ananasem.
  4. Kruszony lód - sprawia, że margarita jest orzeźwiająca i podkręca jej owocowy smak. Można zmiażdżyć kostki specjalnym tłuczkiem lub wrzucić je do blendera kielichowego i szybko zmiksować.

Wszystkie przepisy na margaritę są do siebie dość podobne. Po przećwiczeniu poniższych kilku, z pewnością każdy będzie w stanie wykonać własne wersje z owoców dostępnych pod ręką – nie tylko egzotycznych, ale też tych rosnących w polskich ogrodach: malin, porzeczek, wiśni czy brzoskwini. Dla osób, które znają i kochają margaritę, ciekawym urozmaiceniem będzie jej połączenie z piwem w efektownym drinku Coronarita!

 

Przepis na klasyczną margaritę

Do przygotowania klasycznej margarity potrzebne będzie:

  • 40 ml tequili;
  • 20 ml Cointreau;
  • 20 ml soku wyciśniętego z limonki;
  • kruszony lód.

W shakerze zmieszać ze sobą dokładnie wszystkie składniki, w tym część kruszonego lodu. Przelać przez sitko do kieliszka ozdobionego crustem i wypełnionego pozostałym lodem.

Przepis na margaritę truskawkową 

Do przygotowania margarity truskawkowej potrzebne będzie:

  • 40 ml tequili;
  • 20 ml Cointreau;
  • 20 ml soku z limonki;
  • 30 ml musu z truskawek – świeżych lub mrożonych owoców zblendowanych z łyżką brązowego cukru;
  • kruszony lód.

Do shakera wlać alkohol, sok z limonki i przygotowany wcześniej mus z truskawek oraz część kruszonego lodu. Dokładnie zmieszać. Kieliszek ozdobić crustem i włożyć do niego pozostały lód, przelać zawartość shakera.

 

Przepis na margaritę arbuzową

Do przygotowania margarity arbuzowej potrzebne będzie:

  • 100 ml tequili;
  • 50 ml soku z limonki;
  • 50 ml Triple Sec;
  • 800 g arbuza;
  • 2 łyżki brązowego cukru;
  • kruszony lód.

Wszystkie składniki - oprócz lodu - zmiksować w blenderze kielichowym. Do dzbanka włożyć kruszony lód, a następnie przelać dokładnie zblendowany płyn i zmieszać wszystko łyżką. Tak przygotowana margarita arbuzowa powinna być zaserwowana od razu po przygotowaniu.

Przepis na Coronaritę (Coronarita)

 Do przygotowania Coronarity potrzebne będą:

  • 2 klasyczne margarity;
  • 1 butelka meksykańskiego piwa Corona.

Z powyższego przepisu na klasyczną margaritę przygotować dwa drinki – wraz z kruszonym lodem przelać je do prostego pokala lub dużego kieliszka do czerwonego wina, ozdobionego uprzednio crustem. Dokładnie umyć butelkę Corony i otworzyć ją. Szybkim i pewnym ruchem – tak, aby do szyjki nie dostały się bąbelki powietrza - zanurzyć piwo w koktajlu. W miarę ubywania drinka w czasie spożywania, delikatnie podnosić butelkę nad powierzchnię, by dopełnić kieliszek piwem.

2021-09-01 12:49:00 0 viewed