Kawa mrożona smakuje cudownie nie tylko latem! Przywodzi na myśl skojarzenia ze słoneczną Grecją, w której sprzedawana jest dosłownie na każdym rogu ulicy. Cafe frappe to prosty do wykonania napój, który można zmodyfikować na wiele różnych sposobów! Kto wpadł na pomysł zmrożenia gorącej kawy? Dlaczego jest tak popularna? W czym ją serwować, aby długo utrzymała temperaturę, a przygotowanie jej różnych odmian było w pełni bezpieczne?
Grecka legenda
Grecja historią stoi. Za każdym elementem różnorodnego menu, języka czy kultury tego kraju stoi opowieść, mająca swój początek setki lub tysiące lat temu. Od każdej reguły jest jednak wyjątek – tradycyjna grecka kawa frappe nie została bowiem wymyślona za czasów Sokratesa ani licznych wojen, a… w 1957 roku, w dodatku zupełnie przez przypadek. Za jej niezwykłą popularnością stoi natomiast nie lokalna tradycja, ale potężna machina promocyjna.
W latach ’50 ubiegłego wieku firma Nestlѐ wysłała jednego ze swoim pracowników do Grecji, aby zaimplementować tam nowy produkt: czekoladową kawę rozpuszczalną dla najmłodszych. Proszek mieszało się z wrzątkiem i mlekiem w shakerze, uzyskując dziecięcą wersję caffѐ latte. Ów przedstawiciel handlowy w ramach przerwy postanowił przygotować sobie tenże napój. Nie chciało mu się jednak czekać na podgrzanie wody – wsypał więc do shakera kawę instant, cukier i zimną wodę… I tak powstała pierwsza kawa mrożona. Jego szefowie również zasmakowali w tym innowacyjnym napoju i postanowili rozpocząć jego sprzedaż na gorącej Krecie. Dzięki odpowiedniej reklamie, cafe frappe trafiło pod strzechy oraz w gusta turystów, rozpowszechniło się w całym kraju, stając się ostatecznie napojem narodowym Greków. Jak zrobić mrożoną kawę w tym stylu we własnym domu?
Japońska tradycja, francuska moda
Niemożliwym wydaje się, by kawa mrożona, a przynajmniej pita „na zimno” została odkryta dopiero w XX wieku, skoro napój z prażonych nasion kawowca znany jest człowiekowi od 800 lat! Podobno z lodem i cytryną pili ją – zanim było to modne w Grecji – Francuzi. W XVII wieku mogli rozsmakowywać się w niej również wiedeńczycy, którzy nie wiedzieli, co zrobić z tureckimi zapasami, pozostałymi po Odsieczy Wiedeńskiej. Również Włosi mają swoją tradycyjną Caffe Freddo i Affogato z lodami. Jedno jest pewne – żaden z tych narodów nie sprawił, że kawa mrożona z lodami lub kostkami lodu stała się hitem na całym świecie!
Warto tutaj wspomnieć również o cold brew, czyli przygotowywaniu kawy na zimno, a nie chłodzeniu jej przy użyciu czynników zewnętrznych. Nie do końca pewne jest, czy tzw. Kyoto-style coffe wymyślili Japończycy i opowiedzieli o niej holenderskim kupcom, czy odwrotnie. Z pewnością jednak wynalazek ten powstał w Azji i ma dziś coraz więcej zwolenników.
Do przygotowania cold brew potrzeba stoickiej cierpliwości – pewnie dlatego jest elementem trendu slow life. Najpierw należy grubo zmielić ziarna kawy: zwykłej lub smakowej. Następnie trzeba moczyć ją w zimnej wodzie, w specjalnie przeznaczonym do tego naczyniu. 10 g kawy na 100 ml wody czeka w lodówce przez noc, a najlepiej minimum 16 godzin. Po tym czasie kawę na zimno można przefiltrować przez papierowy filtr. Jest ona mocna i orzeźwiająca, a równocześnie łagodna dla żołądka.
Szkło trzymające zimno
Niezależnie od użytego przepisu, cafe frappe wymaga odpowiedniej oprawy. Szklanki do kawy mrożonej powinny długo trzymać niską temperaturę, by kostki lodu nie rozpuściły się zbyt szybko. Świetnie sprawdzą się tu naczynia o grubych ściankach.
Równie ważna jest przejrzystość szkła. Mrożona kawa wyróżnia się charakterystyczną pianką i ciekawym kolorem – z pewnością nie będzie smakowała tak samo serwowana w zwykłym kubku! Szklanka musi też mieć odpowiednią objętość, aby oprócz napoju zmieściło się w niej sporo lodu.
Wszystkie te cechy posiadają… kieliszki do drinków! Są wysokie lub obłe, doskonale trzymają niskie temperatury i oryginalne się prezentują. Warto wybrać szkło do long drinków, takie jak szklanki z kolekcji Splendour czy Mixology o dużych pojemnościach. Serwując mrożoną kawę gościom, warto zadbać o wyjątkową oprawę i podać je w pokalu na nóżce z serii Avant-Garde lub Glamour. Z kolei do przygotowania kawy mrożonej z lodami przydadzą się klasyczne kieliszki do martini czy margarity.
Niezależnie od wyboru szkła, naczynia warto wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę przed podaniem. Gdy schłodzą się do niskiej temperatury, jeszcze dłużej utrzymają chłód napoju. A jak zrobić kawę mrożoną w trzech podstawowych stylach i na co zwrócić uwagę?
Najlepsze przepisy na kawę mrożoną
Do przygotowania orzeźwiającego i pobudzającego napoju potrzebne będą schłodzone szklanki - najlepiej w tym czasie, gdy stygnie kawa. Niezbędne będą również zmielone i mocno palone ziarna kawy – niezależnie, czy baza będzie przygotowywana w ekspresie, czy w tradycyjny sposób. Przygotowany z nich napój po około godzinie będzie nadawał się do połączenia ze zmrożonymi składnikami.
Mleko skondensowane – najlepiej z puszki – również powinno być zimne. Kostki lodu, używane do przygotowywania frappe nie muszą być zrobione z czystej wody – można wcześniej zmrozić słabej mocy kawę americano w silikonowych lub plastikowych foremkach. Wszystkie składniki najlepiej mieszać w blenderze kielichowym, można ewentualnie użyć shakera.
Przepis na cafe frappe
Do przygotowania tradycyjnej cafe frappe potrzebne będzie:
- 1 mocne, schłodzone espresso,
- 100 ml zimnej wody,
- Szklanka kostek lodu,
- 2 łyżki skondensowanego mleka,
- Ewentualnie 1-2 łyżeczki cukru pudru do smaku.
Do kielicha blendera lub do shakera przelać zimną kawę, wodę, skondensowane mleko i ewentualnie cukier puder. Mieszać przez około 15-30 sekund do uzyskania piany. Do schłodzonej szklanki włożyć kostki lodu. Zalać je zmieszanym płynem. Serwować samodzielnie lub np. z bitą śmietaną na wierzchu.
Przepis na mrożoną caffѐ latte
Do przygotowania mrożonej caffѐ latte potrzebne będzie:
- 1 mocne, schłodzone espresso,
- 100 ml zimnej wody,
- 100 ml mleka skondensowanego,
- Pół szklanki pokruszonego lodu.
W blenderze kielichowym pokruszyć lód, przełożyć do zimnej wysokiej szklanki. Kawę wraz z wodą i mlekiem wlać do pustego kielicha i mieszać, aż powstanie gęsta piana. Wlać płyn na lód i dokładnie wymieszać, aby drobinki dokładnie rozprowadzić w całości. Mrożone latte można wzbogacić w trakcie mieszania pastą waniliową, cukrem cynamonowym lub syropem czekoladowym czy karmelowym.
Przepis na cafe Affogato
Do przygotowania Affogato potrzebne będzie:
- 1 mocne, gorące espresso,
- 2 kulki lodów waniliowych,
- Kostka gorzkiej czekolady.
Do zimnej okrągłej szklanki termicznej włożyć dwie kulki lodów. Na wierzch zetrzeć gorzką czekoladę. Całość powoli zalać gorącym, świeżo zaparzonym espresso – nalewając je bezpośrednio na lody, a nie na ścianki! Serwować od razu, najlepiej z łyżeczką do latte. Na wierzch, zamiast wiórków czekoladowych można dać sos czekoladowy lub karmelowy, połączone ze startymi pistacjami czy ze szczyptą soli morskiej.