Jeśli jest coś, co w kilka sekund przywodzi na myśl ciepłe słońce, wakacyjną beztroskę, delikatny szum wiatru i wody – z pewnością są to maliny! Dojrzałe, słodkie i rozpływające się w ustach owoce obficie obrastają krzewy w wielu ogrodach. Czemu więc nie zebrać ich pod koniec lata i nie zrobić z nich przepysznej, zdrowej nalewki? Wystarczy tylko kilkanaście minut, aby przywołać sierpniowe słońce w środku najciemniejszej zimy.
Nalewka malinowa - lato zamknięte w karafce
Słoneczne lato to synonim obfitych zbiorów owoców. Domowe dżemy z truskawek, konfitury z jabłek, sosy z gruszek czy trunki – jak nalewka z malin – to sposób na zamknięcie upalnych dni w słoiku lub karafce. Gdy świat znowu ogarną ciemne, chłodne dni, przypomną one o minionej – i czekającej tuż za rogiem – wakacyjnej beztrosce!
Z plonów własnych lub kupionych na lokalnym targu można wykonać mnóstwo takowych pyszności. Tylko jak zrobić nalewkę z malin, by nie była gorzka i żeby owoce w pełni oddały swój smak? Ile cukru do nalewki z malin dodać i jakie proporcje zachować?
Podstawy przygotowania nalewki z malin
Każdy tego typu alkohol – również nalewka z malin na spirytusie – robi się w dość podobny i bardzo prosty sposób. Do wykonania podstawowego przepisu potrzebne są soczyste, świeże i oczyszczone owoce, cukier, wysokoprocentowy alkohol oraz wielki słój i duża doza cierpliwości.
Jak zrobić nalewkę z malin na spirytusie? Przepis jest niezwykle prosty. Do szklanego zdezynfekowanego naczynia należy wrzucić przebrane i oczyszczone owoce, wsypać cukier i od razu zalać alkoholem o stężeniu 70%. Najlepsze proporcje to 1 kg malin: 0,5 kg cukru : 0,5 l alkoholu lub – zależnie od posiadanych zapasów – ich wielokrotność. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku odpowiedz na pytanie: jak zrobić nalewka z malin na bimbrze. A jak zrobić nalewkę z malin na wódce? Ilość poszczególnych składników zmienia się wtedy na 1 kg malin : 1 litr wódki : 400 g cukru lub wielokrotność.
Tak przygotowany wsad – niezależnie od użytego alkoholu, ilości cukru i owoców - powinien przeczekać w zakręconym naczyniu minimum 6 tygodni. Trzeba jedynie co kilka dni wstrząsać słojem, aby zawartość się zmieszała. W celu uzyskania klarownej nalewki z malin, po upływie minimum 40 dni warto ją nawet kilkukrotnie przefiltrować, np. przez specjalnie do tego przeznaczone lejki. Im więcej czasu upłynie do momentu przelania zawartości do karafek, tym intensywniejsza będzie różowa barwa płynu.
Najczęstsze błędy przy robieniu nalewki z malin
Wiele osób rozpoczynających przygodę z domowymi trunkami zastanawia się, dlaczego nalewka z malin jest gorzka. To bardzo częsta sytuacja, której łatwo zaradzić. W przypadku tych – i wielu innych owoców – za cierpkość odpowiadają pestki. O ile łatwo je usunąć z jabłek, trudniej wygląda to w przypadku jagodowych skarbów lata.
Aby uniknąć takiego efektu, należy maksymalnie skrócić czas maceracji, czyli pozostawienia w słoju wyłącznie malin z cukrem przed dodaniem alkoholu. W przypadku innych domowych trunków zalecane jest, aby przed wlaniem spirytusu czy wódki owoce leżały zasypane i puszczały soki nawet do dwóch tygodni. Jeśli zaś chodzi o trunek z malin, maksymalny czas to 24… godziny! Tak przygotowana nalewka nie powinna być gorzka.
Kieliszki i karafki do nalewki z malin i innych domowych nalewek